Ştirea zilei

3 persoane reținute pentru furt și tentativă de furt, cercetate în arest preventiv. Le-au fost emise mandate de arestare

Ioana Oprean

Publicat

în

Potrivit IPJ Alba, cei trei bărbați care au fost reținuți de către polițiștii din Alba Iulia, în urma săvârșirii infracțiunilor de furt și tentativă de furt, vor fi cercetați în stare de ares preventiv, fiind emise de către magistrați mandate de arestare.

Cei trei bărbați reținuți de polițiștii din Alba Iulia, pentru furt și tentativă de furt, vor fi cercetați în stare de arest preventiv. Au fost prezentați în fața magistraților, iar pe numele lor au fost emise mandate de arestare.

La data de 26 august 2020, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia i-au prezentat pe cei 3 bărbați reținuți în 25 august, pentru săvârșirea a 5 fapte de furt și tentative de furt, în fața magistraților din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia.

Ulterior, reținuții au fost prezentați în fața judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Alba Iulia, care a dispus cercetarea în stare de arest preventiv, pe numele lor fiind emise mandate pentru o perioadă de 30 de zile.

Arestații au fost depuși în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba.

Informații de background:

La data de 25 august 2020, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au desfășurat activități procedurala pentru documentarea activații infracționale a 3 bărbați, de 24, 26 și 35 de ani, din Alba Iulia, care sunt bănuiți de săvârșirea, în perioada 23 iulie – 10 august 2020, a 5 fapte de furt și tentative de furt din societăți comerciale din Alba Iulia.

Din cercetări a rezultat că, în noaptea de 23/24 iulie, cei 3 bărbați ar fi pătruns, prin efracție, în incinta unei societăți comerciale de unde ar fi sustras telefoane mobile, scule, aparate electrice și alte bunuri, în valoare de 23.000 de lei. În noaptea de 25/26 iulie ar fi pătruns, tot prin efracție, în casieria unei societăți comerciale de unde ar fi sustras 242 de lei și ar fi încercat să sustragă o cutie de valori la care au renunțat în momentul în care au fost surprinși de către agentul de pază.

În noaptea de 02/03 august ar fi încercat să sustragă un seif montat în interiorul unei alte societăți comerciale, iar 7 zile mai târziu ar fi sustras 6.000 de lei dintr-un magazin alimentar.

În noaptea de 11/12 august 2020 ar fi pătruns, prin efracție, într-un cabinet veterinar însă nu au găsit nicio sumă de bani.

La domiciliile celor 3 bănuiți au fost efectuate percheziții, ocazie cu care au fost identificate o parte din bunurile sustrase în noaptea de 23/24 iulie, obiecte folosite la săvârșirea infracțiunilor precum și alte bunuri în legătură cu care există suspiciunea că provin din fapte de natură penală.

Față de cei 3 bărbați a fost luată măsura reținerii, pentru 24 de ore.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult