3-15 decembrie:”Ia-ţi cel mai COOL Job din lume şi fii TU Moş Crăciun”, pentru copiii cu nevoi speciale de la Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă Alba Iulia
Anul acesta, 2014, Moş Crăciun s-a decis să ajungă la toţi copiii şi mai ales la cei pe care nu i-a mai vizitat de ceva timp, dar pentru asta are nevoie de TINE. Ia-ţi cel mai COOL Job din lume şi fii TU Moş Crăciun pentru copiii cu nevoi speciale de la Centrul de Educaţie Incluzivă Alba Iulia.
Tot ce trebuie să faci este să duci la Căsuţa lui Moş Crăciun din Piaţa Cetăţii Alba Carolina sau la Art Cafe, o hăinuţă ori un caiet, o jucărie sau orice crezi tu că l-ar bucura pe un copil.
Spiriduşii moşului te vor aştepta acolo în perioada 3-15 decembrie, după care se vor grăbi să ajungă la în data de 16 decembrie, cu darurile de la tine, la cei peste 150 de copii.
CENTRU ŞCOLAR DE EDUCAŢIE INCLUZIVĂ:
Aici învaţă, mănâncă şi beneficiază de diverse activităţi educationale si de recuperare 166 de elevi. Sunt repartizaţi în 9 clase de învăţământ primar, 8 clase de învăţământ gimnazial şi o clasă de preşcolari. În plus, 8 elevi cu deficienţe grave/ asociate beneficiază de şcolarizare la domiciliu. De menţionat faptul că din totalul de clase, 5 dintre acestea le sunt destinate elevilor care au afecţiuni severe. În permanenţă, profesorii, educatorii, logopezii şi psihologii îi ajută pe copii să se integreze în colectivitate, să aibă o viaţă cât mai normală şi să deprindă cât mai multe cunoştinţe. Este important de ştiut că Centrul Școlar de Educaţie Incluzivă din Alba Iulia funcţionează în regim de semi internat.
Elevii încep cursurile la ora 8:00, au parte de o masă iar la prânz, după terminarea cursurilor, sunt implicaţi, alături de personalul didactic, în diferite activităţi compensativ-recuperatorii cum ar fi cele ludoterapie, de socializare, de terapie ocupaţională , psihodiagnoză, terapia tulburarilor de limbaj în funcţie de nevoile fiecărui copil. În cazul elevilor de clasa a VIII-a, aceştia sunt îndrumaţi să îşi continue studiile, fie la liceu, fie la o şcoală profesională. Unii nu reuşesc însă cei care o fac îşi depăşesc, cu adevărat, limitele.
Copiii de la Centrul Şcolar de Educaţia Incluzivă se bucură că orice, iar anul acesta doar tu poţi să le faci o zi mai frumoasă. Nu sunt pretenţioşi, se bucură şi de o simplă ciocolată.Tu decizi ce primesc, pentru că ei au nevoie de orice. Haine, rechizite, jucării, cărţi sau alimente.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
20 iulie 2024 | Adrian Păunescu, omagiat de Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba
20 iulie 2024 | Adrian Păunescu, omagiat de Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba Sâmbătă, 20 iulie 2024, la 81 de ani de la nașterea scriitorului Adrian Păunescu, Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba își propun să-l readucă în atenția publică, printr-un moment omagial. Citește și: 19 iulie 2024 […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României