Curier Județean

24 februarie | „Cu drag, de Dragobete”: Ateliere tradiționale, recitaluri, spectacole și expoziție de fotografie, organizate de Centrul de Cultură „Augustin Bena” Alba

Ioana Oprean

Publicat

în

24 februarie | „Cu drag, de Dragobete”: Ateliere tradiționale, recitaluri, spectacole și expoziție de fotografie, organizate de Centrul de Cultură „Augustin Bena” Alba

Centrul de Cultură „Augustin Bena” Alba organizează, sâmbătă, 24 februarie 2024, evenimentul cultural-artistic „Cu drag, de Dragobete”, în cadrul căruia își vor da concursul cursanții Școlii de Arte și Meșteșuguri din cadrul instituției.

Evenimentul cultural – artistic este organizat în colaborare cu Consiliul Județean Alba și Muzeul Național al Unirii Alba Iulia, urmând să se desfășoare, începând cu ora 17:00, la Museikon.

Programul cuprinde ateliere și demonstrații de meșteșuguri tradiționale românești (olărit, arte decorative, pictură, țesături și cusături tradiționale) desfășurate de cursanții claselor coordonate de Olga Oloieru, dr. Ioana Raica și Simona Bradea.

Grupul vocal tradițional ,,Muguri de Tezaur”, coordonat de Leontina Fărcaș, va susține un recital de muzică populară, iar Trupa Antheia Imperialis, coordonată de Octavia Oprea, a pregătit un spectacol coregrafic.

De asemenea, cursanții Clasei de Canto-Muzică Ușoară, coordonată de Marinela Popa, vor susține un recital de muzică ușoară. Vor evolua Maria Andrieș, Alexandra Sălcudean, Isabela Ciama, Alexandra Brate, Diana Miclea, Raul Munteanu și Georgiana Zbutea.

„Cu drag, de Dragobete” cuprinde și vernisajul expoziției de artă fotografică „În vâltoarea vieții”, semnată de Vasile Sârb, coordonatorul Clasei de Fotografie din cadrul Școlii de Arte și Meșteșuguri și fotograf al Centrului de Cultură „Augustin Bena” Alba.

Școala de Arte și Meșteșuguri a fost înființată în anul 1969, iar în prezent funcționează ca serviciu în cadrul Centrului de Cultură „Augustin Bena”, venind în întâmpinarea cererilor tot mai numeroase de formare continuă și petrecere a timpului liber, dar și a necesității de a conserva, promova și valorifica meșteșugurile tradiționale românești.

De la înființare și până în prezent, peste 10.000 de cursanți au luat parte la cursurile educaționale, mulți dintre aceștia reprezentând la ora actuală repere culturale și artistice în domeniile pe care le-au aprofundat în cadrul instituției.

Anul trecut, peste 330 de noi cursanți s-au înscris pentru a studia la clasele instituție, care se adaugă celor peste 300 de cursanți din anii precedenți și care reprezintă totodată un nou record în activitatea de peste 50 de ani a școlii. Instituția de învățământ vocațional are în prezent peste 630 de cursanți activi.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Unde se vor susține în Alba testările pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026

Ioana Oprean

Publicat

în

Unde se vor susține în Alba testările pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026 Începând cu data de 1 iulie 2026, testările privind cunoașterea regulilor de circulație, necesare pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, NU se mai susțin la Serviciul Rutier Alba, a […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau

Ioana Oprean

Publicat

în

Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau Doi bărbați din Alba Iulia au fost scoși din trafic după ce au fost depistați conducând băuți pe DN1, respectiv pe Bulevardul Încoronării din municipiul-reședință de județ.  Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 07.20, polițiștii Biroului Drumuri Naționale […]

Citește mai mult

Curier Județean

ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 20.52, Poliția Municipiului Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Valea Frumoasei din municipiu, a avut loc […]

Citește mai mult