23 ianuarie 2025 | Expoziția temporară „Serbările Centenarului nașterii lui Avram Iancu (31 august – 2 septembrie 1924)” la Centrul Cultural „Lucian Blaga” din Sebeș
23 ianuarie 2025 | Expoziția temporară „Serbările Centenarului nașterii lui Avram Iancu (31 august – 2 septembrie 1924)” la Centrul Cultural „Lucian Blaga” din Sebeș
Joi, 23 ianuarie 2025, începând cu ora 12.30, la sediul Centrului Cultural „Lucian Blaga” Sebeș va avea loc vernisajul expoziției temporare „Serbările Centenarului nașterii lui Avram Iancu (31 august – 2 septembrie 1924)”, în prezența curatorului acesteia, dr. Ioana Rustoiu, de la Muzeul Național al Unirii Alba Iulia.
Citește și: 23 ianuarie 2025 | „Generația pașoptistă și Unirea”, la Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș și expoziția temporară „Serbările Centenarului nașterii lui Avram Iancu (31 august – 2 septembrie 1924)

Sărbătoarea, prima celebrare națională dedicată lui Avram Iancu în România de după Marea Unire, s-a desfășurat sub egida ASTREI, în prezența Familiei Regale a României, și a avut un program desfășurat pe trei zile: 31 august – la Baia de Criș, Țebea, Abrud și Câmpeni; 1 septembrie – Muntele Găina, Vidra de Sus, Câmpeni, Turda; 2 septembrie – Cluj. Cu această ocazie, a fost renovat cimitirul din Țebea, s-a așezat o cruce comemorativă pe Muntele Găina și s-a transformat casa natală a lui Avram Iancu în muzeu național, prin construirea unor anexe în curtea acesteia.
Un rol important a revenit orașului Câmpeni, acolo constituindu-se un comitet de organizare condus de protopopul ortodox Iosif Gomboș. Actele acestuia s-au păstrat în arhiva Protopopiatului Ortodox Câmpeni, oferind informații detaliate asupra efortului organizatoric al celor implicați în cazarea oaspeților, construirea unei săli pentru desfășurarea unei piese de teatru, a banchetului regal și a meselor populare, asigurarea transportului, a suvenirurilor serbărilor și decorarea orașului.
Aceste documente, păstrate la Serviciul Județean Alba al Arhivelor Naționale, completează alte piese din patrimoniul muzeului albaiulian: fotografiile momentului realizate de fotograful Unirii, Samoilă Mârza, suvenirurile momentului, articole de presă, care, împreună se vor regăsi în panourile expoziției.
Regina Maria a notat în jurnalul său toate momentele serbărilor, așa cum le-a simțit. Filele jurnalului zilelor de 31 august-2 septembrie 1924, întregesc reconstituirea celebrării eroului național de acum o sută de ani, prin colaborarea la această expoziție a Arhivelor Naționale ale României.
Expoziția „Serbările Centenarului nașterii lui Avram Iancu (31 august – 2 septembrie 1924)” este organizată de Consiliul Județean Alba, Primăria Municipiului Sebeș, Muzeul Național al Unirii Alba Iulia, Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș, în parteneriat cu Arhivele Naționale ale României, Serviciul Județean Alba al Arhivelor Naționale și Muzeul Județean Satu Mare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Adio “cașcarabetelor” din Piața Tricolorului: Ar urma să fie relocate „dincolo de șanțul cetății”. Ce spune primarul Gabriel Pleșa
Adio “cașcarabetelor” din Piața Tricolorului: Ar urma să fie relocate „dincolo de șanțul cetății”. Ce spune primarul Gabriel Pleșa Administrația locală din Alba Iulia ia în considerare relocarea trăsurilor din Piața Tricolorului, potrivit unei declarații a primarului municipiului, Gabriel Pleșa, făcută vineri, 26 iunie 2026. Mai exact, edilul a transmis că acestea ar putea fi […]
DSVSA Alba: Recomandări pentru consumul şi păstrarea alimentelor în perioada caniculară
DSVSA Alba: Recomandări pentru consumul şi păstrarea alimentelor în perioada caniculară În sezonul cald creşte riscul alterării alimentelor şi, implicit, al apariției toxiinfecțiilor alimentare. De aceea, este importantă respectarea unor măsuri simple, dar foarte eficiente pentru protejarea sănătăţii publice. Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Alba recomandă populaţiei ca, în perioadele cu temperaturi […]
Jandarmii din Alba, la datorie în weekendul 27-28 iunie 2026: Vor asigura măsurile de ordine la manifestările dedicate Zilei Drapelului Național al României și la alte evenimente importante din județ
Jandarmii din Alba, la datorie în weekendul 27-28 iunie 2026: Vor asigura măsurile de ordine la manifestările dedicate Zilei Drapelului Național al României și la alte evenimente importante din județ În perioada 26–28 iunie 2026, jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean „Avram Iancu” Alba vor fi prezenți în teren pentru asigurarea măsurilor de ordine […]









