Curier Județean

23 ianuarie 2025 | Expoziția temporară „Serbările Centenarului nașterii lui Avram Iancu (31 august – 2 septembrie 1924)” la Centrul Cultural „Lucian Blaga” din Sebeș

Bera Larisa

Publicat

în

23 ianuarie 2025 | Expoziția temporară „Serbările Centenarului nașterii lui Avram Iancu (31 august – 2 septembrie 1924)” la Centrul Cultural „Lucian Blaga” din Sebeș

Joi, 23 ianuarie 2025, începând cu ora 12.30, la sediul Centrului Cultural „Lucian Blaga” Sebeș va avea loc vernisajul expoziției temporare „Serbările Centenarului nașterii lui Avram Iancu (31 august – 2 septembrie 1924)”, în prezența curatorului acesteia, dr. Ioana Rustoiu, de la Muzeul Național al Unirii Alba Iulia.

Citește și: 23 ianuarie 2025 | „Generația pașoptistă și Unirea”, la Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș și expoziția temporară „Serbările Centenarului nașterii lui Avram Iancu (31 august – 2 septembrie 1924)

Sărbătoarea, prima celebrare națională dedicată lui Avram Iancu în România de după Marea Unire, s-a desfășurat sub egida ASTREI, în prezența Familiei Regale a României, și a avut un program desfășurat pe trei zile: 31 august – la Baia de Criș, Țebea, Abrud și Câmpeni; 1 septembrie – Muntele Găina, Vidra de Sus, Câmpeni, Turda; 2 septembrie – Cluj. Cu această ocazie, a fost renovat cimitirul din Țebea, s-a așezat o cruce comemorativă pe Muntele Găina și s-a transformat casa natală a lui Avram Iancu în muzeu național, prin construirea unor anexe în curtea acesteia.

Un rol important a revenit orașului Câmpeni, acolo constituindu-se un comitet de organizare condus de protopopul ortodox Iosif Gomboș. Actele acestuia s-au păstrat în arhiva Protopopiatului Ortodox Câmpeni, oferind informații detaliate asupra efortului organizatoric al celor implicați în cazarea oaspeților, construirea unei săli pentru desfășurarea unei piese de teatru, a banchetului regal și a meselor populare, asigurarea transportului, a suvenirurilor serbărilor și decorarea orașului.

Aceste documente, păstrate la Serviciul Județean Alba al Arhivelor Naționale, completează alte piese din patrimoniul muzeului albaiulian: fotografiile momentului realizate de fotograful Unirii, Samoilă Mârza, suvenirurile momentului, articole de presă, care, împreună se vor regăsi în panourile expoziției.

Regina Maria a notat în jurnalul său toate momentele serbărilor, așa cum le-a simțit. Filele jurnalului zilelor de 31 august-2 septembrie 1924, întregesc reconstituirea celebrării eroului național de acum o sută de ani, prin colaborarea la această expoziție a Arhivelor Naționale ale României.

Expoziția „Serbările Centenarului nașterii lui Avram Iancu (31 august – 2 septembrie 1924)” este organizată de Consiliul Județean Alba, Primăria Municipiului Sebeș, Muzeul Național al Unirii Alba Iulia, Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș, în parteneriat cu Arhivele Naționale ale României, Serviciul Județean Alba al Arhivelor Naționale și Muzeul Județean Satu Mare.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

23-24 iunie 2026 | Hramul Mănăstirii „Sfântul Ioan Botezătorul” din Alba Iulia: Priveghere de toată noaptea. PROGRAM COMPLET

Ioana Oprean

Publicat

în

Hramul Mănăstirii „Sfântul Ioan Botezătorul” din Alba Iulia: Priveghere de toată noaptea. PROGRAM COMPLET Sărbătorirea Hramului Mănăstirii „Sfântul Ioan Botezătorul” din Alba Iulia, situată pe strada Valea Popii, va cuprinde și o priveghere de toată noaptea.  Aceasta va începe marți, 23 iunie 2026, la ora 18.00. Programul complet al slujbelor este următorul: *Marți, 23 iunie […]

Citește mai mult

Curier Județean

Depozite neconforme de deșeuri închise în Alba: Aproximativ 16.000 de euro pentru servicii de întreținere post-închidere

Ioana Oprean

Publicat

în

Depozite neconforme de deșeuri închise în Alba: Aproximativ 16.000 de euro pentru servicii de întreținere post-închidere Consiliul Județean Alba a achiziționat, joi, 18 iunie 2026, prin procedura de achiziție directă de la o firmă din Ocna Mureș servicii de întreținere post-închidere aferente depozitelor neconforme de deșeuri închise în județ. Valoarea achiziției este de 79.724,61 lei (echivalentul […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | INCENDIU în Alba Iulia: A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU în Alba Iulia: A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei Un incendiu a izbucnit duminică seara, în jurul orei 20.30, în Alba Iulia. A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei. Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit in mun. Alba Iulia, bulevardul Transilvaniei. Este vorba despre […]

Citește mai mult