Curier Județean

21 noiembrie 2020: Muzeul Unirii găzduiește vernisajul expoziției „Memoria Unirii”, parte a programului dedicat Zilei Naționale a României

Ioana Oprean

Publicat

în

Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, ora 17.00, la Sala Unirii din Alba Iulia, în cadrul programului dedicat Zilei Naționale a României, va fi vernisat un nou exponat al Memoriei Unirii. Este vorba despre cele cinci clișee fotografice de sticlă, pe care Samoilă Mârza a surprins atmosfera de la Alba Iulia, de la 1decembrie 1918. În ele apar trei imagini cu mulțimea prezentă pe Platoul Romanilor, dar și două instantanee cu tribunele improvizate, de unde s-au ținut diferite discursuri cu această ocazie.

Clișeele au fost achiziționate în anul 1967 de Muzeul Național al Unirii, chiar de la Samoilă Mârza.

Prezentarea lor va fi realizată tot sub forma unei lecții vii de istorie, care va susținută de istoricul Liviu Zgârciu, care îl va interpreta pe episcopul greco-catolic Iuliu Hossu, cel care apare într-una dintre fotografii citind Rezoluția Unirii.

Vernisajul va putea fi vizionată pe pagina de facebook a Muzeului Național al Unirii Alba Iulia.

Evenimentul este organizat de Consiliul Județean Alba, Primăria Municipiului Alba Iulia și Muzeul Național al Unirii Alba Iulia.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

25 iunie 2026 | COD GALBEN de CANICULĂ: Puncte de prim ajutor și hidratare amenajate în Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

COD GALBEN de CANICULĂ: Puncte de prim ajutor și hidratare amenajate în Alba Iulia În sprijinul cetățenilor, Primăria Municipiului Alba Iulia și Crucea Rosie Romana Filiala Alba, au organizat astăzi, 25 iunie 2026, în contextul atenționării meteorologice Cod Galben de caniculă, două puncte de prim ajutor și hidratare, in intervalul orar 11.00- 17.00. Punctele de […]

Citește mai mult

Curier Județean

Urmărit internațional, adus în țară din Spania: Bărbatul are de executat o pedeapsă emisă de Judecătoria Aiud. Va sta după gratii 2 ani și 6 luni

Bogdan Ilea

Publicat

în

Urmărit internațional, adus în țară din Spania: Bărbatul are de executat o pedeapsă emisă de Judecătoria Aiud. Va sta după gratii 2 ani și 6 luni Un bărbat, de 48 de ani, urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni rutiere, cu un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 2 ani și 6 luni, emis […]

Citește mai mult

Curier Județean

Ploaie de amenzi pentru STP Alba Iulia: Operatorul de transport public a fost sancționat, din nou, cu zeci de mii de lei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ploaie de amenzi pentru STP Alba Iulia: Operatorul de transport public a fost sancționat, din nou, cu zeci de mii de lei Societatea de Transport Public Alba Iulia a fost amendată din nou, ieri, 24 iunie 2026. Astfel, operatorul de transport public din oraș a primit, în total, până în acest moment, trei amenzi. La […]

Citește mai mult