20 de șoferi ”viteziști” amendați de polițiști pe autostrăzi. Recordul săptămânii – 197 km/h, pe A3 Turda-Borș
În ultima săptămână, 20 de conducători auto care circulau cu viteză excesivă pe autostrăzi au fost depistați de polițiștii Brigăzii Autostrăzi și Misiuni Speciale a Poliției Române. Cele mai mari viteze înregistrate au fost de 197 km/h, pe autostrada A3 Turda-Borș.
În perioada 28 februarie – 4 martie a.c., polițiștii Brigăzii Autostrăzi și Misiuni Speciale a Poliției Române care acționează pentru siguranța și fluența traficului rutier pe autostrăzi au depistat 20 de conducători auto care circulau cu viteze excesive.
Astfel, pe autostrada A3, pe tronsonul Turda-Borș au fost depistați 19 conducători auto care au depășit limita legală de viteză, circulând cu viteze cuprinse între 166 și 197 km/h, iar un conducător auto a fost înregistrat de polițiști circulând cu viteza de 185 km/h, pe Autostrada A1 București-Pitești, la kilometrul 46.
Vitezele maxime au fost înregistrate pe autostrada A3, pe tronsonul Turda-Borș, respectiv un bărbat, de 34 de ani, din Zărnești, județul Brașov și un bărbat, de 31 de ani, din Târnăveni, județul Mureș, care circulau cu 197 km/h.
Totodată, tot pe A3 Turda-Borș, a fost depistat și un tânăr, de 25 de ani, din localitatea Viișoara, județul Cluj, care deținea permisul de conducere de mai puțin de 1 an și a condus cu viteza de 166 km/h.
Toți conducătorii auto au fost sancționați contravențional cu amenzi între 1.305 şi 2.900 de lei. De asemenea, ca măsură complementară, le-au fost reținute permisele de conducere, pentru 90 de zile.
Poliția Română reamintește că depăşirea limitelor legale de viteză şi viteza neadaptată la condiţiile de trafic reprezintă unele din principalele cauze ale accidentelor rutiere grave produse pe drumurile publice!
Conform Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, viteza maximă admisă pe autostradă este de 130 km/h. De asemenea, trebuie ținut cont de faptul că limita maximă se poate modifica, pentru motive legate de siguranța rutieră, atunci când se circulă în condiții meteo nefavorabile sau pe anumite segmente de drum, acest lucru fiind semnalizat prin indicatoare rutiere.
Depășirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv și pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constituie contravenție și se sancționează cu amendă prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni, respectiv de la 9 la 20 de puncte-amendă (în prezent, între 1.305 şi 2.900 de lei).
Totodată, se aplică sancțiunea complementară a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 90 de zile.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern”
Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern” Claudiu Năsui a prezentat, printr-o postare publicat pe Facebook, o serie de cinci propuneri pe care le consideră esențiale pentru îmbunătățirea economiei României. Măsurile vizează în principal reducerea taxelor, simplificarea birocrației și restructurarea aparatului administrativ. Printre principalele […]
VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”
Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]
23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii
Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]








