2-4 mai 2014: Concursul Naţional de Drumeţie Montană PerPedes – Sute de iubitori ai muntelui pornesc într-o nouă aventură la Ocoliș
Peste 300 de iubitori de munte dar şi a zonelor turistice din Apuseni îşi vor amplasa corturile în tabăra de la Ocoliş, pentru a participa la un concurs destinat lor.
Clubul de Ecologie şi Turism Montan Albamont organizează cea de-a 34-a ediţie a Concursului Naţional de Drumeţie Montană PerPedes pentru promovarea turistică a zonelor montane ale judeţului Alba, educarea tinerilor pe direcţia practicării unui turism responsabil, promovarea sporturilor montane dar şi organizarea unui spaţiu de întâlnire între reprezentanţii organizaţiilor de profil din ţară.
“PerPedes atrage anual sute de participanţi, maximul înregistrat fiind de 700 de persoane în anul 1989. Participanţii sunt de toate vârstele şi au de parcurs mai multe probe cu tematică montană, parcurgerea unui traseu în 5 ore, proba de orientare cu busola, de escaladă, de tehnică speologică dar o evaluare teoretică a cunoştinţelor dobândite în teorie şi practică. Echipele sunt din toată ţara şi se vor întâlni în tabăra de corturi organizată în satul Ocioliş, pe valea Arieşului”, ne-a precizat Lucian Macaveiu, organizator al evenimentului.
Zilele se vor încheia cu cântece şi multă veselie, la foc de tabără. Premiile constau în articole, accesorii şi echipamente de munte.
Nicoleta MATEIU
FOTO: arhiva Albamont
[nggallery id=1534]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Unde se vor susține în Alba testările pentru reducerea perioadei de supendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026
Unde se vor susține în Alba testările pentru reducerea perioadei de supendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026 Începând cu data de 1 iulie 2026, testările privind cunoașterea regulilor de circulație, necesare pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, NU se mai susțin la Serviciul Rutier Alba, a […]
Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau
Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau Doi bărbați din Alba Iulia au fost scoși din trafic după ce au fost depistați conducând băuți pe DN1, respectiv pe Bulevardul Încoronării din municipiul-reședință de județ. Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 07.20, polițiștii Biroului Drumuri Naționale […]
ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir
ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 20.52, Poliția Municipiului Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Valea Frumoasei din municipiu, a avut loc […]









