Actualitate

18 OCTOMBRIE 2011 – ZIUA EUROPEANĂ DE LUPTĂ ÎMPOTRIVA TRAFICULUI DE PERSOANE

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Traficul de fiinţe umane a dobândit, în ultimii ani, dimensiunile şi particularităţile unui fenomen social transnaţional, responsabil pentru multe drame umane, pentru suferinţe devastatoare provocate victimelor, fie ele exploatate prin muncă, sexual sau sub o altă formă. În aceeaşi măsură, traficul de fiinţe umane reprezintă un fenomen de criminalitate organizată care nu cunoaşte graniţe, o infracţiune gravă prevăzută în legislaţia celor mai multe ţări.

Desemnarea datei de 18 octombrie (Al cincilea an în care se celebrează) ca zi europeană de luptă împotriva traficului de persoane constituie un pas important făcut de Comisia Europeană pentru prevenirea şi combaterea traficului de persoane, urmărindu-se creşterea conştientizării asupra fenomenului traficului de persoane, o gravă încălcare a drepturilor omului.

Evenimentul care se organizează cu această ocazie în fiecare an la nivel naţional, european şi internaţional, evidenţiază necesitatea implementării de măsuri mai drastice în vederea îmbunătăţirii rezultatelor obţinute în această luptă continuă împotriva traficului uman, prin eforturile susţinute ale tuturor instituţiilor cu responsabilităţi în domeniu.

În perioada 17.10. – 21.10.2011 în întreaga ţară, Centrele Regionale ale Agenţiei Naţionale Împotriva Traficului de Persoane organizează activităţi de informare a populaţiei cu privire la fenomenul traficului de persoane şi cu privire la existenţa acestei zile europene.

Pentru marcarea evenimentului, la nivelul Centrului Regional Alba Iulia, vor fi desfăşurate mai multe activităţi, după cum urmează: organizarea unei întâlniri regionale la care vor participa reprezentanţi ai Ministerului Justiţiei, Ministerului Public şi ai Ministerului Administraţiei şi Internelor, instituţii implicate în combaterea traficului de persoane din zona de competenţă, judeţele Alba, Sibiu şi Hunedoara şi mai multe activităţi informativ-educative în cadrul unităţilor şcolare aflate în zona de competenţă.

             

Pentru a putea veni în sprijinul victimelor traficului de persoane sau potenţialelor victime, Agenţia Naţională Împotriva Traficului de Persoane a pus la dispoziţie o linie telefonică gratuită – HELP LINE 0.800.800.678, la care cei interesaţi pot primi informaţii generale cu privire la plecarea peste hotare la muncă, în scop turistic sau pot anunţa un posibil caz de trafic de persoane.

Pentru mai multe informaţii, contactaţi:

– Agenţia Naţională împotriva Traficului de persoane, Centrul Regional Alba Iulia, tel/0258806161 int. 20218, fax/0258810677, e-mail: [email protected]

 COORDONATOR CENTRU REGIONAL

Subcomisar de poliţie

SAVA ANCA


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”

Ioana Oprean

Publicat

în

Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]

Citește mai mult

Actualitate

23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii

Ioana Oprean

Publicat

în

Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]

Citește mai mult

Actualitate

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial

Bogdan Ilea

Publicat

în

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]

Citește mai mult