Ştirea zilei

12 cazuri CONFIRMATE pozitiv cu COVID-19 la Cugir: Persoanele infectate se află internate la spitalele desemnate să trateze pacienții cu coronavirus

Ioana Oprean

Publicat

în

În Cugir până la acest moment, sunt confirmate 12 cazuri de infectări cu noul coronavirus. Potrivit Primăriei, pacienții bolnavi sunt internați în spitalele desemnate să trateze COVID-19 din Alba Iulia, Blaj și Aiud.

„În ședința Comitetului Local pentru Situații de Urgență, întrunit în data de 17 aprilie, a fost prezentată situația orașului Cugir în contextul pandemiei de coronavirus. Până la această dată, pe teritoriul localității există 12 cazuri confirmate cu COVID-19. Persoanele infectate se află internate la spitalele desemnate să trateze COVID-19 din Alba Iulia, Blaj și Aiud (reamintim că potrivit Strategiei județene de prevenire/combatere a infecției cu noul coronavirus, Spitalul Orășenesc Cugir nu este centru de tratare COVID-19).

În momentul de față, în localitate sunt izolate 21 persoane, care fac parte dintr-un număr de 12 familii. Alte 168 de persoane au primit recomandare din partea autorităților locale de a se autoizola, întrucât s-au aflat în contact cu una dintre cele 9 persoane a căror teste sunt în lucru.

De la începutul Stării de Urgență și până în momentul de față, au ieșit din izolare 200 de persoane.

Pentru a identifica vârstnicii din localitate care sunt singuri, bolnavi sau fără aparținători, SPAS Cugir a evaluat un număr de 2516 persoane vârstnice. Dintre acestea, 259 sunt în risc crescut, iar 770 sunt în risc mediu. Acest lucru înseamnă că 1029 de vârstnici au nevoie de sprijin pentru cumpărături și pentru ridicarea de rețete și tratament medical..

Ca măsură împotriva răspândirii coronavirus, Primăria Cugir a montat dispensere cu soluții dezinfectante la fiecare scară de bloc. În continuare, incluziv astăzi și luni, se vor continua acțiunile de dezinfectare a scărilor de bloc, a străzilor, trotuarelor, locurilor de joacă pentru copii și parcurilor, conform programului stability și comunicat opiniei publice.

În ceea ce privește distribuirea Paștilor, se vor respecta directivele stabilite la nivel național, astfel că fiecare credincios va primi Sfintele Paști acasă. În zona blocurilor, parohiile au identificat un responsabil la fiecare scară care va primi pâinea și vinul ambalate ermetic, urmând să distribuie mai departe vecinilor. Trebuie subliniat că responsabilii și voluntarii fiecărei parohii vor purta ecuson și banderolă albă pentru a putea fi identificați.

Pentru ca acțiunea de distribuire a Pastiilor să se desfășoare în condiții de siguranță, Primăria Cugir a împărțit mănuși și măști de protectie fiecărei parohii în parte, în funcție de necesarul comunicat anterior”


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

26-29 iunie 2026 | COD ROȘU ȘI COD PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte județe: Temperaturi de până la 40 de grade

Ioana Oprean

Publicat

în

26-29 iunie 2026 | COD ROȘU ȘI COD PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte județe: Temperaturi de până la 40 de grade Județul Alba este de vineri, 26 iunie 2026, de la ora 10.00, până sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 10.00, sub inceidența unei atenționări meteo Cod Portocaliu de val de căldură, temperaturi […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Ziua Drapelului Național 2026, marcată solemn în Piața Tricolorului din Alba Iulia: Tricolorul, urcat pe catarg în Cetatea Marii Uniri

Ioana Oprean

Publicat

în

Ziua Drapelului Național 2026, marcată solemn în Piața Tricolorului din Alba Iulia: Tricolorul, urcat pe catarg în Cetatea Marii Uniri Ziua Drapelului Național a fost sărbătorită în dimineața zilei de vineri, 26 iunie 2026, în Piața Tricolorului din Alba Iulia. Programul activităților s-a desfășurat astfel: La ora 09.45, în Catedrala Reîntregirii, a avut loc sfințirea […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”

Ioana Oprean

Publicat

în

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]

Citește mai mult