Vinul fiert, băutura preferată în sezonul rece. Ce beneficii are pentru sănătate
Vinul fiert, băutura preferată în sezonul rece. Ce beneficii are pentru sănătate
Anumite băuturi alcoolice consumate cu moderație și doar de către adulți, sunt chiar benefice pentru sănătate. Un astfel de exemplu este chiar vedeta sezonului rece, vinul fiert. Un pahar din acest deliciu al iernii ne ajută să dormim mai bine şi ne protejează sistemul cardiovascular. În plus, ingredientele folosite pentru prepararea băuturii sunt şi ele sănătoase, mai ales acum, când e frig.
Cea mai cea căutată băutură a iernii o găsim de acum în toate restaurantele şi târgurile de Crăciun. Pentru un gust desăvârşit, sunt însă câteva secrete de pregătire.
Iulian Ghițescu, patron restaurant: ”Ca să obţinem un vin fiert gustos trebuie să punem un baton de scorțișoară, aici am un mix de piper alb, roşu şi negru şi cuişoare. Iar ca decor punem o felie de portocală. (…) Important e şi vinul pe care să-l folosim. Doar Fetească Neagră, este unul dintre cele mai bune vinuri româneşti.
Românii se bucură din plin de acest deliciu, în special în sezonul rece.
Turist: ”E o tradiţie de sărbători, iarna, să bei un pahar de vin fiert cu toate mirodeniile. Doar să nu faci exces, paharul să nu fie cât vaza”. Turist: ”De două ori pe an, de Crăciun şi de Anul Nou”.
Beneficiile vinului fiert
Puţini ştiu însă că, de fapt, vinul fiert are chiar foarte multe beneficii pentru sănătate.
Ionuț Ignat, nutriţionist: ”Unul dintre ele este prezenţa resveratrolului, care este un antioxidant foarte puternic şi bineînţeles că avem melatonina. Un pahar de vin servit seara ne ajută circul circadian, adică să avem un somn liniştit şi bineinţeles are ca şi prezenţă potasiu, care ajută sistemul cardiovascular.
Vinul fiert se prepară, după gust, cu scorţişoară, nucşoară, zahăr sau piper
Sănătoase trebuie să fie şi ingredientele folosite pentru prepararea băuturii: Scorţişoară, nucşoară, zahăr, piper, mere.
Teodor Robu, profesor Ştiinţa Plantelor: ”Majoritatea sunt antiseptice, antiinflamatorii, sunt calmante, sunt carminative, ajută digestia. Nu mai spun despre afecţiunile aparatului respirator, acum suntem într-un sezon când acestea inundă oamenii”.
Clara Mihociu, reporter Observator: ”10 lei costă o cană cu 330 de ml de vin fiert. Este cantitatea pe care avem voie să o consumăm într-o zi, pentru a ne bucura de maximum de beneficii ale acestei băuturi. De asemenea, nu putem să o consumăm mai mult de 3-4 ori pe săptămână”.
Vinul fiert se recomandă a fi consumat imediat după preparare
Sursa: observatornews.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare Locuitorii județului Alba vor plăti, începând cu toamna acestui an, mai mult pentru gestionarea deșeurilor, după ce Consiliul Județean Alba a adoptat, miercuri, 24 iunie 2026 o hotărâre privind majorarea mai multor tarife practicate în cadrul […]
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]
FOTO | Pui de pisică, salvat de pompierii ISU Alba, dintr-o fântână adâncă de 3 metri. Salvator: ,,S-a agățat pur și simplu de mănușa mea”
Pui de pisică, salvat de pompierii ISU Alba, dintr-o fântână adâncă de 3 metri. Salvator: ,,S-a agățat pur și simplu de mănușa mea” Un pui de pisică a fost salvat vineri, 26 iunie 2026, de pompierii ISU Alba, după ce căzuse într-o fântână adâncă de 3 metri. Felina ,,s-a agățat pur și simplu de mănușa” […]








