LIVE VIDEO| Se circulă pe autostrada A10 Sebeș-Turda, lotul 1, între Sebeș și Alba Iulia: Traficul rutier, deschis de la ora 16:30
Se circulă pe autostrada A10 Sebeș-Turda, lotul 1, între Sebeș și Alba Iulia: Traficul rutier, deschis de la ora 16:30
Circulația rutieră pe lotul 1 al autostrăzii A10 Sebeș-Turda, între Sebeș și Alba Iulia s-a deschis joi, 3 noiembrie, de la ora 16:30, după ce tot astăzi a avut loc inaugurarea celor 15 kilometri, în prezența ministrului Transporturilor Lucian Bode.
„Ultimele săptămâni, pe lotul 1 au fost intense, antreprenorul s-a mobilizat exemplar, lucru pentru care îi mulțumesc pe această cale, îi mulțumesc lui, le mulțumesc subcontractorilor și le mulțumesc tuturor celor care au muncit aici în acești ani, astfel încât să putem deschide azi traficului cei 15 kilometri din acest obiectiv”, a declarat Lucian Bode, ministrul Transporturilor, în cadrul declarațiilor de presă de pe lotul 1 al autostrăzii A10 Sebeș – Turda.
Circulația pe Autostrada A10, lotul 1 între Sebeș și Alba Iulia se va deschide fără ca nodurile de la capete, cel de la Sebeș și cel de la Alba Iulia Nord, să fie terminate complet. La Sebeș legătura cu DN1 și implicit cu autostrada A1 se va face prin sensurile giratorii existente, prin intermediul bretelelor mici, 5 și 6.
Nodul rutier Alba Iulia Sud va fi finalizat complet și se va putea circula normal până la Alba Iulia Nord, la km 14.8, unde drumul se va îngusta la o bandă pe sens, iar intrarea/ieșirea de pe autostradă pe această zonă se va face doar virând la dreapta.
Practic cineva care coboară la Alba Iulia Nord de pe autostradă și vrea să ajungă la Alba Iulia, va trebui să facă dreapta spre Sântimbru, să se întoarcă la sensul giratoriu de lângă Astoria, pe breteaua pe care se circulă în prezent spre Alba Iulia.
La fel, cei care vor să intre pe autostradă dinspre Turda vor trebui să intre în vechiul sens giratoriu de la Alba Iulia Nord și să se întoarcă pe breteaua existentă pentru a vira dreapta spre autostradă.
Există promisiuni din partea antreprenorului, că până de Crăciun s-ar putea da în circulație drumul de pe vechiul amplasament al DN-ului. Întrucât nodul rutier Alba Iulia Sud este complet, este de preferat ca la început să fie folosit acesta, mai ales dacă primăria Alba Iulia va instala un sens giratoriu în Partoș, care le va permite șoferilor ca fâcând stânga pe lângă pasarelă să se întoarcă spre Alba Iulia.
[nggallery id=8060]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului
Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului Primăria Alba Iulia face un nou pas spre amenajarea unui amplu parc cu spații recreative și de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand, scos din […]
VIDEO | INCENDIU la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud Un incendiu s-a produs în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026 la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud. Incidentul s-a petrecut în jurul orei 21.00 în zona Gării Aiud. În imaginile de la fața locului se poate observa […]
VIDEO | „Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei”
„Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei” „Focul de tabără”, un soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, a fost desemnat, sâmbătă, 27 iunie 2026, „Trandafirul anului 2026” […]









