Ştirea zilei

VIDEO| Muncitorii de la Cugir nu dau înapoi: „Stau și ne ignoră total. Dacă trebuie stăm o lună de zile pentru că nu ne permitem să plătim datoriile”

Ioana Oprean

Publicat

în

VIDEO| Muncitorii de la Cugir nu dau înapoi: „Stau și ne ignoră total. Dacă trebuie stăm o lună de zile pentru că nu ne permitem să plătim datoriile”

Muncitorii din industria de apărare de la Cugir sunt nemulțumiți de perioada de timeout de două săptămâni solicitată de conducere.

Aceștia spun că nu înteleg de ce e nevoie de atâta timp pentru soluționarea cererilor oamenilor și spun că vor protesta în continuare.

„Domnul director ne-a spus să începem lucrul și să așteptăm perioada de negocieri de două spătâmâni. I-am răspuns să ne dea banii, că 6.5% nu sunt bani.

CITEȘTE ȘI: MARȘ în semn de protest la Cugir: Angajații Uzinei Mecanice și a Fabricii de Arme continuă GREVA pentru condiții de muncă mai bune

Oamenii sunt uniți cu cei de la mecanică 1 și protestăm în continuare până ni se aprobă salariile, pentru că acestea nu sunt salarii cu care putem trăi. Dacă este nevoie o să stam o lună de zile pentru că nu ne permitem să plătim datoriile.

Facturile nu așteaptă două săptămâni, oamenii sunt hotărâți să continue acest protest pentru că sunt nemulțumiți de perioada asta de timeout de două săptămâni”, au spus două angajate ale fabricii.

CITEȘTE ȘI: Ce REVENDICĂRI au angajații Uzinei Mecanice și a Fabricii de Arme din Cugir care au PROTESTAT astăzi: O masă caldă și vouchere de vacanță, în listă

Astăzi este a treia zi în care oamenii de la Uzina Mecanică au ieşit în afara fabricii, nemulţumiţi de salarii şi condiţiile de muncă. De data aceasta, s-au reunit într-un protest comun cu colegii lor de la Fabrica de Arme. În cursul zilei de luni au avut loc discuţii între reprezentanții muncitorilor și membrii consiliului de administraţie, care au propus doar o majorare cu 6,5% a salarilor, cu mult mai putin decât au cerut oamenii, care doresc o creştere cu 30%.

Un muncitor de la Cugir, chiar și cu zeci de ani de muncă, câștigă mai puțin de 1.800 de lei pe lună, bani în mână. Există însă și salarii mici, de fapt majoritatea sunt plătiți cu minimul pe economie.

Ieri, începând cu ora 11:00, au avut loc discuții cu consiliul de administrație pentru ca problemele angajaților să fie rezolvate. Negocierile nu s-ai încheiat într-un mod favorabil pentru angajați, aceștia începând să scandeze „grevă generală”. Se pare că oamenii ar fi primit o majorare de doar 6.5 procente. Negocierile ar fi eșuat pe moment, conducerea cerând un nou termen, pe data de 25 februarie, pentru soluționarea cerințelor angajaților.

Muncitorii acuză faptul că revendicările acestora, exprimate în timpul acțiunii de protest de săptămâna trecută, nu au fost adresate, anume:

  • Creșteri salariale cu 30%
  • Condiții de muncă
  • Acordarea sporurilor de toxicitate și condiții grele
  • Voucherele de vacanță să fie acordate în luna Martie
  • Acordarea unei mese calde
  • Asigurări medicale plătite de către angajator


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital

Bogdan Ilea

Publicat

în

Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist.  Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ

Ioana Oprean

Publicat

în

24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează astăzi, 24 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]

Citește mai mult