VIDEO: MĂRTURIILE CUTREMURĂTOARE ale primilor trei salvatori, despre accidentul aviatic din Apuseni: „Studenta avea lacrimile îngheţate, pilotul era mort, ceilalţi se văietau”

Trei eroi, aşa cum îi putem numi, horenii Argentin Todea, Gheorghe Giurgiu şi Gheorghe Trif au fost cei care au ajuns, luni seară, primii şi au descoperit locul accidentului aviatic din Munţii Apuseni, cei care au încercat să îi ajute pe răniţi, făcându-le foc şi încălzindu-i cu propriile haine. Aceştia ne-au povestit clipele şocante prin care au trecut, cum i-au găsit pe toţi îngheţaţi, îndureraţi, strigând atât cât mai puteau după ajutor, şi cum i-au luat pe rând cu tărgi improvizate şi i-au cărat, care cum au putut, aproape doi kilometri pe jos, până unde au ajuns maşinile de teren ale localnicilor şi cele ale SMURD-ului.

Argentin Todea, primul ajuns la locul accidentului, a declarat că nu a auzit nimic cum că avionul s-ar fi prăbuşit acolo, şi crede că numai Dumnezeu i-a trimis în acel loc. „Am plecat la căutări şi noi ca toţi oamenii din comună. Eu împreună cu alţi doi consăteni. Nu am auzit nimic, cred că ne-a trimis Dumnezeu acolo. Erau în stare critică. Domnişoara studentă era decedată, pilotul era decedat, copilotul avea picioarele rupte, iar domnii doctori se cântau că nu pot răsufla, să-i ajutăm. Victimele erau afară, ieşiseră din epavă. Am anunţat la Alba Iulia pe domnul comisar şef Rusu Mihai, adjunct al IPJ Alba, iar el a anunţat în comună. La aproximativ o oră au ajuns şi echipajele. Acestea au fost derutate de televiziuni care i-au trimis la Poiana Horii, la Beliş, prin alte părţi. Am luat victima (studenta n.a.) şi am adus-o jos, pe o pătură, cu Trif Gheorghe, iar domnul doctor Zamfir, care a putut merge pe picioare s-a ţinut şi el de noi. Aproximativ 2 kilometri am dus-o pe pătură. Ne-am întors înapoi. Au început să vină oamenii, au venit consăteni. Am improvizat o targă, l-am pus pe domnul cu picioarele rupte şi am coborât. Pe ceilalţi i-am mai luat în spate”, a declarat Argentin Todea.

Gheorghe Giurgiu: „Am dat geaca de pe mine uneia dintre victime, la alta i-am dat vesta, am încercat să le fac foc.”

Gheorghe Giurgiu, celălalt salvator din grupul primilor trei ajunşi la locul accidentului,  spune că în timp ce ceilalţi doi colegi ai săi l-au ajutat pe  doctor şi au dus-o pe studenta rezidentă până la maşinile de teren, el a rămas singur acolo şi şi-a dat hainele de pe el jos să-i încălzească pe cei răniţi. „Erau într-o stare foarte gravă, domnişoara rezidentă era jos, acolo pe zăpadă, doctorul care nu era lovit grav încerca să-i dea primul ajutor, ceilalţi încercau să-şi facă foc. Copilotul era în faţa avionului, jos, cu picioarele fracturate, striga şi el după ajutor. Pilotul era mort. Colegii mei i-au ajutat pe domnul doctor şi pe domnişoara rezidentă, iar eu am rămas acolo şi am dat geaca mea la unul dintre cei care erau întinşi jos, la altul i-am dat vesta. Am încercat să le fac foc. Până au ajuns medicii, noi i-am scos de acolo. Au mai venit şi alţii de pe alte sate, au urcat cu tractoare. Am improvizat o targă şi i-am scos pe rând până acolo unde au putut urca maşinile”, spune Gheorghe Giurgiu, îngrozit de tot ce a văzut acolo, dar pe de altă parte bucuros că a putut da şi el o mână de ajutor.

 Gheorghe Trif: „Studenta avea lacrimile şi hainele îngheţate, era palidă, albă şi cu ochii întorşi pe spate”

Cel de-al treilea erou, Gheorghe Trif, spune că a fost plecat de acasă şi că a auzit târziu de accident, dar în acel moment a luat decizia să plece şi el în căutarea victimelor. „Am fost plecat de acasă, iar soţia mi-a spus că a văzut la televizor că s-a prăbuşit un avion în zona Cluj, Ursoaia, şi am decis să plec în căutarea avionului”, a declarat acesta.

El spune că prima dată a sunat la 112 după care i s-a făcut legătura cu doctorul Zamfir, victima care se afla în cea mai bună stare de la locul accidentului: ” Am vorbit cu el şi mi-a zis că e într-o zonă cu zăpadă, şi pădure medie, după care am luat legătura cu  şeful de post din Albac, Marius Neag, el fiind din zonă consătean de-al nostru. Eu m-am gândit în mintea mea că numai muntele ăla poate fi. Am sunat un vecin să vină cu mine să nu merg singur, a mai anunţat şi el pe cineva, şi am plecat trei. M-am urcat în autoturismul proprietate personală, am urcat până unde ne-am împotmolit, destul de  aproape de ei, acolo sus. Am lăsat maşina şi am luat-o pe jos, pe munte în colo, prin pădure, strigând. Am avut lanterne la noi. Era târziu, aproape de ora 20.20, şi strigând parcă am auzit ceva. Am ascultat şi am mers în zona aia. Am văzut o lanternă la unul dintre ei.

„I-am găsit speriaţi, aproape îngheţaţi.  Domnişoara doctor era întinsă jos pe zăpadă, domnul doctor o resuscita, ceilalţi trei erau în picioare, unul aruncat în faţa epavei, altul prin epavă. S-au bucurat că ne-au văzut, le-am zis în ce zonă sunt şi cum trebuie să ajungem la maşini. I-am anunţat şi pe ceilalţi. Am făcut tot ce a zis domnul doctor. Am luat-o pe domnişoara studentă cu pătura, împreună cu Todea Argentin, şi am dus-o până jos la autoturisme. Era, cred, moartă. Nici nu prea ne-am putut uita la ea.  Avea lacrimile îngheţate, era palidă, albă, ochii întorşi pe spate, hainele îngheţate, beton, cum spunem noi aici în zonă. Am plecat să ajungem la autoturism, au venit şi alţi colegi de pe alte dealuri, au luat-o şi noi ne-am întors după ceilalţi. Ceilalţi strigau, se văitau. Ce a fost acolo…vai…! Nu vreau să mai văd aşa ceva”, a spus Gheorghe Trif.

Vezi mai multe imagini de la faţa locului, aici.

Alexandra MATEȘ

Email: ale_mates@yahoo.com
Tel: 0722.661.325

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

32 Comentarii

ovidiu 22 ianuarie 2014 at 8:44

Alexandra, felicitari pentru reportaj!

Horea 22 ianuarie 2014 at 13:38

@ovidiu

Permite-mi să mă alatur si eu mesajului tau!

soimul de munte 22 ianuarie 2014 at 9:22

oameni curajosi- deci avem si altceva decit politruci

george 22 ianuarie 2014 at 9:29

Adrian Iovan a fost barbat… Toata stima, jos palaria…

Sorin 22 ianuarie 2014 at 10:33

Oameni adevarati , caractere deosebite !

AB 22 ianuarie 2014 at 10:50

A murit (pilotul Adrian Iovan) ca un erou. Condoleante familiilor indoliate.

Horea 22 ianuarie 2014 at 13:43

@AB

Intreb, dar nu cu rautate, de ce crezi ca a murit ca un erou?
Eu cred ca a disparut, spre vesnicie, facandu-si doar datoria. Gresesc?

ionut razvan 23 ianuarie 2014 at 12:05

mah omule,iovan era pensionat si facea asta asa…pt inca ceva bani,dar a murit ca un erou pt ca a avut grija pe cat s`a mai putut sa ii scape pe ceilalti

Lilly 23 ianuarie 2014 at 19:04

Horea,

Adrian Iovan este si va ramane un erou pentru cei care au supravietuit acestui accident. Statistic vorbind, cate accidente aviatice cunoastem din care sa supravietuiasca toti?

Radu Tardel 22 ianuarie 2014 at 11:03

Oameni adevarati! Cinste lor! Acesti români au facut ce au simtit sa faca, fara sa fie platiti, fara sa fie instruiti. De astfel de oameni are nevoie aceasta tara. Asa trebuie sa fim cu totii!
Acesti oameni trebuie sa fie rasplatiti cum se cuvine. In primul rand cu onoare, respect, multa popularizare si in cele din urma si financiar. Echipele de interventie specializate in astfel de cazuri, platite si intretinute din banii publici, nu si-au facut datoria ca de fiecare data de altfel.
Cinste celor trei moți si tuturor satenilor care s-au mobilizat pentru acest nefericit incident.

vlad tepes 22 ianuarie 2014 at 18:03

Pt.mariutaaa,
Dvs. ati fost acolo?
Daca nu, aveti bunul simt si taceti din gura.Acolo au fost nenorociri mari.Stima si respect pentru cetatenii Comunei Horea, pentru dl.Olar.

ion 22 ianuarie 2014 at 11:30

S-a mai dovedit inca o data ,daca mai era nevoie,de incompetenta celor care beneficiaza de sume uriase de bani, care sunt cheltuiti doar in interes personal prin contracte atribuite doar clientelei politice.Toate acestea se petrec cu acordul politiei,procuraturii,implicate in aceste fraude,cu beneficii personale.Norocul nostru este ca mai exista solidaritate umana,solidaritate pe care o manifesta toti oamenii simpli,adevarata umanitate de care au dat dovada cei trei localnici,care e demna de toata lauda,nu activitatea politiei,si celorlalti oficiali care se erijeaza in conducatori.Cerem si pe aceasta cale reducerea cheltuielilor cu aceste structuri ,care au fost si sunt ineficiente ,nu servesc majoritatii,servesc doar unei paturi sociale mult prea favorizate,politicieni,sistemul judiciar,politie,care toate deciziile pe care le iau sunt in interes politic,financiar,in interes personal.

Lars Anderseon 22 ianuarie 2014 at 14:01

Mare bou esti mai luca! parca in VM-isti iti statea tie baza, la cata forta de interventie specializata are MAI-ul… De unde nu e nici Dumnezeu nu cere!

politicultura 22 ianuarie 2014 at 13:18

v-ați prins cât de degeaba sunt autoriltățile de pe la noi? oare știți câți bani mănâncă dumnealor?

S.C 22 ianuarie 2014 at 13:56

Felicitari ptr ca ati spus adevarul!
Toata stima si respectul oamenilor cu suflet care au ajutat supravietuitorii , mai sunt oameni decenti si cu suflet in tara asta!
A iesit lumea in strada sa-l apere pe Arafat si usl-ul si iata rasplata.
Candva au trimis smurd sa faca cezariana unei vaci cu 2 vitei,laudabil …dar intre timp nici oamenii nu mai conteaza, asa-i?
Numa functia si ciolanul.Rusine !

profesor Ana 22 ianuarie 2014 at 14:22

Cinste lor! Oameni adevarati!

60 ani 22 ianuarie 2014 at 14:49

Pacat de studenta decedata,dar acest Ad.Iovan a puscat miseleste pe acel tanar Bogdan care se zicea pe la colturi c-a venit la d-na Iovan pentru……si ghinion a fost caci Iovan nu a zburat.Blestemul celui ucis miseleste de el l-a ajuns spun multi…Este 1-1 !

Horea 22 ianuarie 2014 at 16:05

@60 ani (de viata sau de … meditatie)

Si tu cum ai fi procedat, avand pusca in preajma, daca-ti intra – in timpul noptii – un hot (strain) in casa?
Pe semne, conform milostiveniei tale, il lasai sa te „gatuiasca” el!

Doru Roman 22 ianuarie 2014 at 15:08

Acum ştie tot mapamondul: sinonimele pentru „om” şi „bun simţ”, care ar trebui trecute în toate dicţionarele, sunt: „Argentin Todea”, „Gheorghe Giurgiu”, „Gheorghe Trif”, „moţi”.
Iar sinonimele pentru nesimţire, incompetenţă, impostură sunt: STS, ROMATSA, ministerul de interne, toată clasa politică românească.

vlad tepes 22 ianuarie 2014 at 18:04

Pt.mariutaaa,
Dvs. ati fost acolo?
Daca nu, aveti bunul simt si taceti din gura.Acolo au fost nenorociri mari.Stima si respect pentru cetatenii Comunei Horea, pentru dl.Olar.

Astrid 22 ianuarie 2014 at 18:48

Astia pot fi numiti in primul rand oameni , apoi eroi ! Si-a dat hainele de pe el, sa ajute suflete care erau in suferinta, cat suflet, domnilor Ministrii, nu-i asa ?

Ardelean 22 ianuarie 2014 at 19:01

din pacate televiziunile noastre promoveaza toate c…le in loc sa arate astfel de oameni ca sa-i cunoasca toti romanii , de asta avem nevoie nu de divorturile…celebre …la toti …dar de aia fac rating….halal televiziuni ..halal tara!!!! SANATATE MULTA LA SALVATORI!!!!EI SUNT ADEVARATII ROMANI!!!

Vali 22 ianuarie 2014 at 19:42

CAT MAI TREBE SA INDURE POPORUL ASTA SI SA NE BATJOCOREASCA NISTE OAMENI DE NIMIC!!! CINSTE OAMENILOR DE RAND… SUNT SINGURII DIN TARA ASTA CARE INCA MAI AU COLOANA VERTEBRALA!!! RESTUL DOAR INTERESUL SI NIMIC MAI MULT!!! RUSINE!!!

pacalici 22 ianuarie 2014 at 20:18

buna seara..condoleante familiiilor indoliate…si cinste celor 3 salvatorii..!!…cum e posibil sa dea eroare releu de telefonie?..daca era VICTOR PONTA SAU CRIN ANTONESCU ii gaseau de urgenta….astia in guvern..DEPUTATI…SENATORI…PARLAMENTARI..stau la caldura..si la pinda sa le curga MILIOANE DE EURO NERAMBURSABILI….in buzunarele lor si sai imparta…de nu iar mai rbda dumnezeu…sa le dea o boala nevindicatoare…!!!

Tibi 22 ianuarie 2014 at 22:48

Stima !

Elena 23 ianuarie 2014 at 0:37

In sfarsit pot citi si eu un reportaj decent. Stima si onoare celor trei: adevarati romani. Iar celor care vor sa-si faca reclama pe spatele altpora: ” mai mancati..c…t si la alte mese” si lasati oamenii cinstiti sa ajute oameni care au avut ghinionul si norocul de-ai intalni pe acesti trei oameni de omenie.Spun „ghinion” fiinca s-au pabusit, iar „noroc” fiinca Dumnezeu le-a trimis ajutor de la oameni simpli. Sunt sigura ca, daca nu au facut-o pana acum domnii doctori raniti, o vor face de acum incolo cand se vor vindeca si se vor intoarce in spitale: vor avea un deosebit respect pentru „omul simplu” care si-a dat haina de pe el ca sa ii ajute. Celor doi care au decedat, Dumnezeu sa ii odihneasca iar familiilor, sa ii intareasca sa poata trece peste aceasta enorma pierdere.Dumnezeu sa-i ierte!

Marioara 23 ianuarie 2014 at 1:17

RESPECT pentru romanii adevarati! Oameni cu suflet, nu guvernanti care joaca baschet sau bambilici si pacanele pe banii nostrii cand oameni care vor sa salveze vieti mor cu zile inghetati!
RUSINE ponta!

Teo 23 ianuarie 2014 at 9:39

Multumim acestor EROI !
Iar pedeapsa pentru iresponsabilii care au stat cu mainile in san : SA II TINA 6-7 ORE INTR-UN CONGELATOR !
Respect pentru salvatori !!!!

ANTONIU 23 ianuarie 2014 at 13:56

Acidentul aviatic a creat o serie de EROI, eroi sunt cei 2 morti si eroi sunt si cei care nu au murit si altii care au participat la haosul creat de incompetenta decidentilor.
Evident ca suntem o tara de eroi traind ca in evul mediu in secolul 21
Dupa cum s-au desfasurat evenimentele Romania este in ansamblul ei in plin EV MEDIU.Nu se poate racorda la civilizatia europeana intrucat totul este doar forma fara fond.

CRISTI 23 ianuarie 2014 at 16:27

Felicitari Alexandra Mates!

CRISTI 23 ianuarie 2014 at 16:36

Dumnezeu sa ii ierte pe Adrian Iovan si studenta! Felicitari salvatorilor, sunt mandru ca ma trag din acele locuri!

Alexandra Mates un reportaj de exceptie!

Status-Quo 23 ianuarie 2014 at 19:50

Trei localnici care cunosteau bine locul si in momentul in care au avut detalii esentiale de la doctor au cam stiut unde-i avionul.

Jos palaria pentru cei trei dar si pentru ceilalti localnici! Respect profund pentru niste oameni simpli dar cu suflet mare.

Spre deosebire de oficiali de sus in jos si de la stanga la dreapta.

Acum vedem care sunt rezultatele politizarii indelungi institutiilor si ale coruptiei profunde din administratie.