Ştirea zilei

Video| Autostrada A10- Sebeș-Turda, lotul 1 filmat complet: Eforturi pentru deschiderea circulației rutiere până la 1 Decembrie 2020. 4 firme asfaltează ,,în draci”

Ioana Oprean

Publicat

în

Autostrada A10- Sebeș-Turda, lotul 1 filmat complet: Eforturi pentru deschiderea circulației rutiere până la 1 Decembrie 2020 • 4 firme asfaltează ,,în draci” • Stadiul lucrărilor.

Pe lotul 1 al autostrăzii Sebeș-Turda este o mobilizare fără precedent, antreprenorul Pizzarotti reușind să aducă mai mulți prestatori. Se asfaltează de parcă ar fi sfârșitul lumii, iar de aceste asfaltări ar depinde salvarea ei!

Nu mai puțin de 4 firme lucrează la asfaltări în acest moment, pe acest segment de autostradă: Florea Grup, Ellis Pavaje, Europexpress și Strabag.

Ellis Pavaje a asfaltat zona de legătură cu parcările, asfaltul fiind furnizat de către stația de asfaltare deținută de Pizzarotti.

Astăzi, Florea Grup turna stratul de bază pe o bretea din nodul rutier Sebeș, firma așternând circa 1000 de tone de asfalt zilnic provenite de la stația ei de asfaltare.

Lotul 1 – filmat complet:

Austriecii de la Strabag s-au mutat astăzi la Oarda pe ,,calea 2” (sensul de mers Turda-Sebeș). Strabag toarnă în medie circa 1500 de tone de asfalt, stratul de uzură, adus de la stațiile lor de mare capacitate de lânga Deva și Cluj-Napoca.

Europexpress turna astăzi stratul de uzură tot pe ,,calea 2”, între Limba și Oarda. Asfaltatorul din Alba Iulia produce și toarnă zilnic o cantitate de circa 1000 de tone de asfalt.

Mobilizarea puternică a antreprenorului din ultima luna a avut rezultate. Practic, în acest moment, este turnat stratul de uzură de la kilometru 0 până la kilometrul 15 pe ,,calea 1”(sensul de mers Turda-Sebeș) și de la kilometrul 5 până la kilometru 15 pe ,,calea 2” ( sensul de mers Sebeș-Turda). Pe lângă cei 5 kilometri de strat de uzură (de la km 0 la 5) în nodul rutier Sebeș sunt porțiuni care trebuie asfaltate în totalitate.

Nodul rutier Alba Iulia Nord:

Mobilizarea fără precedent a antreprenorului din ultima lună denotă clar o încercare de a deschide circulația în acest an între Alba Iulia și Sebeș.

O eventuală deschidere a circulației s-ar putea realiza pe bretelele scurte, 5 și 6, care fac legătură cu sensurile giratorii existente deja la Lancrăm. În continuare, una dintre probleme o reprezintă breteaua 5, care face legătură cu sensul giratoriu de lângă Kronospan, întrucât supratraversasea la autostrada A1 nu are încă hidroizolație. Potrivit informațiilor obținute de ziarulunirea.ro, luni, începând de săptămâna viitoare va începe hidroizolarea acestei supratraversări, folosindu-se o hidroizolație specială, bazată pe rășini, care ar putea fi utilizată și în condiții de umiditate mai mare.

Conform surselor ziarulunirea.ro, se încearcă deschiderea circulației rutiere pe autostrada, între Sebeș și Alba Iulia, pe bretelele scurte ale nodului rutier Sebeș, cu nodul rutier Alba Iulia Sud complet și dacă se mai poate până la Alba Iulia Nord, cu descărcarea/încărcarea traficului doar pe o bretea.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult