Vești importante pentru șoferi, în legătură cu asigurarea RCA. Decontarea directă ar putea deveni obligatorie
Potrivit declarațiilor venite din partea președintelui Autorității de Supraveghere Financiară (ASF), Leonard Badea, decontarea directă pentru asigurarea RCA ar putea deveni obligatorie.
„Tot pentru creşterea încrederii consumatorilor ne gândim să dăm caracter obligatoriu decontării directe pentru asigurarea RCA.
Consiliul ASF nu a luat încă o decizie, dar cântărim cu multă grijă şi dăm multă atenţie avantajelor pentru asiguraţi şi pentru reglarea pieţei pe care această soluţie le-ar putea avea”, a explicat preşedintele ASF.
Decontarea directă este momentan opțională. Prin intermediul ei, partea prejudiciată, adică șoferul care a circulat legal și a cărui mașină a fost lovită, nu va mai fi despăgubită prin intermediul poliței celui care a provocat accidentul, ci va fi despăgubită de către propriul asigurator RCA. Apoi, societatea la care și-a încheiat asigurarea obligatorie se va îndrepta către societatea celui care a provocat accidentul pentru a își recupera banii.
Decontarea directă se aplică, potrivit Legii 132/2017, dacă accidentele auto sunt produse pe teritoriul României, dacă mașinile sunt înmatriculate în România, dacă pagubele sunt produse exclusiv vehiculelor și, desigur, dacă poliția RCA este valabilă.
În prezent, decontarea directă, fiind opțională, poate genera costuri suplimentare care variază în funcție de societatea de asigurare. Tariful exact se poate afla când societatea respectivă face o calculație în care este inclusă și opțiunea decontare directă.
Precizăm că asigurarea RCA nu acoperă pagubele provocate de asigurat, ci doar pe acelea ale părții prejudiciate.
„Dacă ar fi obligatorie decontarea directă credem că s-ar diminua foarte mult fenomenele de hazard moral şi selecţie adversă, clientul fiind mult mai interesat de calitatea şi promptitudinea serviciilor asiguratorului şi nu doar de preţul poliţei aşa cum se întâmplă în prezent. Mai mult, comportamentul lui în trafic s-ar putea îmbunătăţi ştiind că societatea de asigurări preferată pentru calitatea şi promptitudinea serviciilor de decontare directă îi va solicita o primă mai mare la reînnoirea poliţei în cazul unui accident din vina sa.
Aşadar ar fi mai atent cum conduce pentru a beneficia în continuare la rândul său de o protecţie foarte bună la un preţ convenabil în cazul în care ar fi el cel lovit în trafic. Tot din această perspectivă, sperăm ca în viitor asigurările auto cu componentă telematică să fie mai mult prezente în piaţă şi să contribuie la creşterea eficienţei acesteia deopotrivă pentru asiguraţi şi asigurători”, a mai precizat preşedintele ASF.
În cazul persoanelor care provoacă accidente în trafic (sistemul Bonus-Malus), valoarea poliței asiguratorii crește la următoarea achiziție. În momentul în care este de vină, îi scade clasa de bonus-malus cu două unități, iar dacă nu a făcut accident timp de un an, îi crește clasa de bonus-malus.
sursa: evz.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Codul rutier 2026 | Se schimbă locul examenului pentru redobândirea permisului de conducere: De când se aplică modificarea
Se schimbă locul examenului pentru redobândirea permisului de conducere: De când se aplică modificarea Începând cu 1 iulie 2026, testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație, pentru conducătorii auto cărora le-a fost suspendată exercitarea dreptului de a conduce nu va mai fi susținut la Serviciul Rutier. Testarea va fi susținută la sediul oricărui serviciu […]
PENSII 2026 | Data plății pensiilor, schimbată în luna iulie: Când își vor primi pensionarii banii
Data plății pensiilor, schimbată în luna iulie 2026: Când își vor primi pensionarii banii Pensionarii din România care își primesc pensia prin virament bancar vor beneficia de o modificare a calendarului de plată în luna iulie 2026. Potrivit Casei Naționale de Pensii Publice (CNPP), în această lună, banii ar putea fi virați mai devreme decât […]
Solicitare oficială de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia. Ioan-Aurel Pop, fost președinte al Academiei Române: „Oare crede cineva că dacă sunt distruse statuile poetului se va șterge imaginea lui din mințile românilor?”
Solicitare oficială de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia. Ioan-Aurel Pop, fost președinte al Academiei Române: „Oare crede cineva că dacă sunt distruse statuile poetului se va șterge imaginea lui din mințile românilor?” Recent a fost depusă o solicitare oficială de îndepărtare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia de către […]









