Curier Județean

Val de infracțiuni rutiere, pe șoselele din județul Alba. Șoferi beți și fără permis, depistați de polițiști în trafic – 29 martie 2021

Ioana Oprean

Publicat

în

Val de infracțiuni rutiere, pe șoselele din județul Alba. Șoferi beți și fără permis, depistați de polițiști în trafic – 29 martie 2021

Polițiștii din județul Alba au depistat în trafic șase șoferi care conduceau sub influența băuturilor alcoolice sau care nu dețineau permis de conducere.

La data de 26 martie 2021, în jurul orei 19.50, polițiștii Secției 1 Poliție Rurală Galda de Jos l-au depistat pe un tânăr de 28 de ani, din Galtiu, județul Alba, în timp ce conducea un autoturism, pe DJ 107B, pe raza localității Galtiu, fiind sub influența băuturilor alcoolice.

În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,45 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.

Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.

La data de 26 martie 2021, în jurul orei 19.40, polițiștii din Alba Iulia l-au depistat pe un bărbat de 44 de ani, din Alba Iulia, județul Alba, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Zlatnei din municipiu, fiind sub influența băuturilor alcoolice.

În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,45 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.

Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.

La data de 27 martie 2021, polițiștii de siguranță publică din Sebeș l-au depistat pe un tânăr de 16 ani, din Sebeș, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Pădurenilor din Sebeș, fără să dețină permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.

Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate pentru săvârșirea infracțiunii de conducere fără permis.

La data de 27 martie 2021, în jurul orei 09.00, polițiștii din Alba Iulia l-au depistat pe un bărbat de 52 de ani, din Alba Iulia, județul Alba, în timp ce conducea un autoturism, pe Calea Moților din municipiu, fiind sub influența băuturilor alcoolice.

În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,87 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.

Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere sub influența alcoolului și conducerea unui autovehicul neînmatriculat sau neînregistrat.

La data de 27 martie 2021, în jurul orei 13.55, polițiștii Secției 5 Poliție Blaj l-au depistat pe un bărbat de 33 de ani, din comuna Crăciunelul de Jos, județul Alba, în timp ce conducea un excavator neînregistrat sau neînmatriculat în circulație, pe strada Cloșca din comună, fiind sub influența băuturilor alcoolice.

În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 1,43 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.

Față de acesta, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.

La data de 28 martie 2021, în jurul orei 18,15, polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Blaj l-au depistat pe un bărbat de 33 de ani, comuna Mihalț, în timp ce conducea un ATV, pe strada Principală din comună, fără să posede permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.

Față de conducătorul ATV-ului, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere fără permis.


Secțiune Știri sub articolul principal



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Titularizare 2026 în Alba: Rata notelor de peste 7 a urcat după contestații. Județul rămâne peste media națională

Ioana Oprean

Publicat

în

Titularizare 2026 în Alba: Rata notelor de peste 7 a urcat după contestații. Județul rămâne peste media națională Rezultatele finale la Titularizare 2026 aduc o creștere vizibilă a ponderii candidaților din Alba care au obținut cel puțin nota 7 la proba scrisă. După contestații, procentul a ajuns 58,4%, față de aproximativ 55,6% la prima afișare. […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Toleranță zero față de abandonarea deșeurilor la Aiud: Amendă de 1.500 de lei pentru două persoane surprinse în timp ce depozitau ilegal deșeuri pe malul apei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Toleranță zero față de abandonarea deșeurilor la Aiud: Amendă de 1.500 de lei pentru două persoane surprinse în timp ce depozitau ilegal deșeuri pe malul apei Două persoane surprinse în timp ce depozitau ilegal deșeuri pe malul apei, pe strada Abrudului, din municipiul Aiud au fost sancționate cu suma de 1.500 de lei. Administrația din […]

Citește mai mult

Curier Județean

Investiție de 750.000 de lei la Spitalul Municipal Aiud: Blocul operator, dotat cu un turn laparoscopic 4K de ultimă generație

Ioana Oprean

Publicat

în

Investiție de 750.000 de lei la Spitalul Municipal Aiud: Blocul operator, dotat cu un turn laparoscopic 4K de ultimă generație Spitalul Municipal Aiud pregătește o investiție importantă pentru modernizarea blocului operator. Unitatea medicală a lansat procedura de achiziție pentru un turn complet de chirurgie laparoscopică, cu tehnologii 4K, 3D și fluorescență ICG. Valoarea estimată a […]

Citește mai mult