Unirea Alba Iulia, înfrângere dramatică, în prelungiri, cu Sticla Turda în ultimul joc al turneului semifinal Under 19

Unirea Alba Iulia, echipa gazdă a turneului semifinal Under 19, a încheiat întrecerea juvenilă cu o victorie (3-0 cu Bradul Vișeu, în meciul inaugural, goluri Oneț și Sebaș – dublă) și 3 insuccese (0-1 cu Șoimii Lipova, 0-5 cu Viitorul Vetiș și 1-2 cu Sticla Arieșul Turda).

Azi, pe „Cetate”, se dispută ultimele meciuri, Bradul Vișeu – Sticla Turda (ora 16.00) și Șoimii Lipova – Viitorul Vetiș (ora 18.00)

În ultima reprezentație, la Galtiu, Unirea Alba Iulia a pierdut dramatic, cu goluri încasate în prelungiri, cu Sticla Arieșul Turda, irosind șansa unei clasări pe podium, scor 1-2 (1-0). A fost o nebunie de meci, cu M. Dăscălescu jr ce a ratat un penalty în minutul 21 (execuție parată de portarul Pîrv) și o deschidere de scor reușită de Sebaș, unul dintre remarcații turneului, în minutul 28, după un un-doi cu M. Cristea. În final, turdenii au dat lovitura prin dubla lui Daniel Filip (90+1, 90+3)!

Unirea: N. Itu – Jurj, Pascu, Oneț, C. Dănilă – V. David, An. Moldovan, Sebaș, M. Cristea – M. Dăscălescu jr/ cpt, Căldărar; rezerve Ghioancă, A. Cordea (absenți D. Marcu, Harangozo, Al. Capătă, Banienschi). Antrenor Robert Sicoe.

Cu un efectiv restrâns numeric, “alb-negrii” (ce au avut 4 meciuri în 4 zile consecutive), s-au stins încet, plătind tribut oboselii acumulate. În a doua confruntare, 0-1 (0-0) cu Șoimii Lipova, gol înscris de An. Rusu (52, cu un șut de senzație de la 30 de metri), diferența a făcut-o prestația goalkeeper-ului advers, Buta. La al treilea joc, cel cu Viitorul Vetiș, albaiulienii s-au prăbușit total, fiind eliminați din competiție după un drastic eșec, 0-5 (0-3): N. Pop (10), D. Lazăr (17, 20, 48) – hat-trick, Horvat (72), Zarurile au fost aruncate după numai 20 de minute, portarul N. Itu a făcut meciul vieții și a limitat proporțiile scorului (a debutat pe “Cetate” și Luca Ghioancă, jucător de numai 13 ani; în meciul cu Bradu Vișeu jucase celălalt copil de 13 ani, Antonio Cordea).

Au mai fost înregistrate rezultatele: Sticla Arieșul Turda – Șoimii Lipova 4-0 (întrerupt în minutul 28, arădenii au început în 8 jucători), Viitorul Vetiș (Satu Mare) – Sticla Turda 0-0, Bradul Vișeu (Maramureș) – Șoimii Lipova 2-1, Viitorul Vetiș – Bradul Vișeu 6-0.

Competiția s-a desfășurat timp de 5 zile la Alba Iulia, pe Stadionul “Cetate”, cu excepția jocurilor de sâmbătă, mutate la Galtiu, din princina barajului pentru promovarea în eșalonul terț.

Industria Galda de Jos – CSM Unirea Alba Iulia, un nou derby „de Alba” | CSU Alba Iulia – deplasare la Ungheni, Metalurgistul Cugir, joc acasă

Industria Galda de Jos – CSM Unirea Alba Iulia, un nou derby „de Alba” | CSU Alba Iulia – deplasare la Ungheni, Metalurgistul Cugir, joc acasă O nouă etapă în eșalonul terț, un nou derby „de Alba”, la Galda de Jos, între Industria și CSM Unirea Alba Iulia. Metalurgistul Cugir joacă în fața fanilor cu […]