Un tânăr din Alba cere prefectului Dănuț Hălălai să-l amendeze pe primarul Mircea Hava. Motivul pentru care solicită sancționarea
Un tânăr din Alba Iulia, Andrei Nicolae Popa, cere prefectului Dănuț Hălălai să-l amendeze pe primarul municipiului, Mircea Hava, pentru neprezentarea raportului anual privind starea economică, socială și de mediu a unității administrativ-teritoriale.
”Astăzi i-am solicitat Prefectului județului Alba, domnului Hălălai Dănuț-Emil, să constate încălcarea de către primarul municipiului Alba Iulia, Mircea-Gheorghe Hava, a prevederilor art. 63, alin. (3), lit. a) din Legea nr. 215/2001 și să-i aplice amenda contravențională cuprinsă între 1000 – 5000 lei, conform art. 118, alin. (1), lit. d) din Legea nr. 215/2001.
Am încredere totală în prefectul județului Alba!!! Este un om care dorește respectarea legii de către administrațiile publice locale!
În fapt,
La data de 17.08.2017, am formulat o cerere cu nr. 78979 către Primăria municipiului Alba Iulia, în temeiul Legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informațiile de interes public. Prin intermediul cererii am solicitat următoarele informații:
”1. Vă rog să-mi precizați dacă primarul municipiului Alba Iulia a prezentat consiliului local, în primul trimestru al anului 2017, un raport anual privind starea economică, socială și de mediu a unității administrativ-teritoriale conform art. 63, alin. (3), lit. a) din Legea nr. 215/2001.
2. Vă rog să-mi precizați data ședinței de Consiliu local la care s-a prezentat raportul de la punctul 1 și să-mi puneți la dispoziție o copie a respectivului raport.”
Prin adresa cu numărul 82125/28.08.2017, Primăria municipiului Alba Iulia mi-a răspuns următoarele: ”Vă informăm că nu a fost prezentat consiliului local un raport anual privind starea economică, socială și de mediu a unității administrativ-teritoriale, conform art. 63, alin. (3), lit. a) din Legea nr. 215/2001”.
În drept,
Art. 63, alin. (3), lit. a) din Legea nr. 215/2001 a administrației publice locale, republicată, prevede următoarele: ”(3) În exercitarea atribuţiilor prevăzute la alin. (1) lit. b), primarul: a) prezintă consiliului local, în primul trimestru, un raport anual privind starea economică, socială şi de mediu a unităţii administrativ-teritoriale;”.
Art. 118, alin. (1), lit. d) și alin. (3) din Legea nr. 215/2001 a administrației publice locale, republicată, prevede următoarele: ”(1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 5.000 lei următoarele fapte: d) neprezentarea de către primar sau preşedintele consiliului judeţean a rapoartelor prevăzute de lege, din culpa lor; (3) Dispoziţiile prezentului articol se completează în mod corespunzător cu prevederile Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare”, a scris Andrei Nicolae Popa pe Facebook
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din localitatea Galați, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune […]
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare Locuitorii județului Alba vor plăti, începând cu toamna acestui an, mai mult pentru gestionarea deșeurilor, după ce Consiliul Județean Alba a adoptat, miercuri, 24 iunie 2026 o hotărâre privind majorarea mai multor tarife practicate în cadrul […]
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]








