Curier Județean

Un primar din județul Alba, trimis în judecată pentru abuz în serviciu. Acuzaţia pe care o aduc procurorii

Ioana Oprean

Publicat

în

Un primar din județul Alba, trimis în judecată pentru abuz în serviciu. Acuzaţia pe care o aduc procurorii

Primarul comunei Roşia Montană, Eugen Furdui, a fost trimis în judecată pentru săvârşirea infracţiunii de abuz în serviciu de către Parchetul de pe lângă Tribunalul Alba.

Procurorii au constatat că acesta a încălcat legea atunci când a numit prin dispoziţie, fără concurs, un funcţionar public în compartimentul de achiziţii publice al instituţiei.

Dosarul a fost înregistrat la Judecătoria Câmpeni în luna noiembrie 2021 şi se află, în prezent, în procedura de cameră preliminară unde se verifică legalitatea rechizitoriului şi a celorlalte documente de urmărire penală.

Eugen Furdui este primar în Roşia Montană din 2008, fiind în prezent la cel de-al patrulea mandat la conducerea instituţiei.

Potrivit Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba, Eugen Furdui, la data de 31 august 2020, ”cu intenţie, în calitate de primar al comunei Roşia Montană, şi-a indeplinit în mod defectuos atribuţiile de serviciu sub aspectul numirii de personal în cadrul aparatului propriu de specialitate, atribuţii prevăzute în OUG nr. 57/2019 privind Codul administrativ”.

Acesta a emis o dispoziţie prin care a dispus numirea unei persoane, începând cu data de 1 septembrie 2020, în funcţia publică de execuţie de consilier achiziţii publice, clasa I, grad profesional asistent la compartimentul achiziţii publice din cadrul aparatului de specialitate al primarului, contrar prevederilor Codului administratativ, care, la acel moment, impuneau ocuparea funcţiei doar prin concurs.

Primarul a cerut în instanţă anularea dispoziţiei

Nelegalitatea dispoziţiei de primar din 31 august 2020 a fost constatată atât de Instituţia Prefectului Alba, cât şi de Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici (ANFP). Ambele instituţii au solicitat anularea dispoziţiei, dar primarul a considerat că atât timp cât documentul a produs efecte juridice, acest lucru poate fi realizat doar de către instanţa de judecată.

Pe rolul Tribunalului Alba au fost constituite, ulterior, două dosare, unul dintre acestea fiind înregistrat chiar de către primarul Eugen Furdui. Acesta a dat-o în judecată pe funcţionara pe care chiar el a numit-o fără concurs. Pe data de 26 mai 2021, Tribunalul Alba a admis în parte acţiunile în contencios administrativ conexate formulate de primarul comunei Roşia Montană şi ANFP şi a dispus anularea dispoziţiei.

Instanţa a respins revenirea automată a persoanei pe postul anterior, pe motiv că acest lucru se poate face doar prin decizie a instituţiei, respectiv organizarea unui concurs, precum şi cererea ANFP de a fi recuperat presupusul prejudiciu care ar fi fost provocat în perioada cât persoana a ocupat postul menţionat.

Tribunalul Alba a constatat că dispoziţia a fost emisă după termenul legal până la care se puteau efectua transformările de posturi de natură contractuală în funcţii publice.

”Nu mai exista cadrul legal al dobândirii calităţii de funcţionar public prin transformarea posturilor de natură contractuală care presupuneau desfăşurarea de atribuţii aferente activităţii de achiziţii publice mai mult de 50%”, se precizează în hotărârea din mai 2021, care a rămas definitivă.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

28 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba vor acționa cu sistemul radar e-SIGUR: Conduceți responsabil și respectați normele rutiere în timpul deplasărilor!

Ioana Oprean

Publicat

în

Polițiștii rutieri din Alba vor acționa cu sistemul radar e-SIGUR: Conduceți responsabil și respectați normele rutiere în timpul deplasărilor! Polițiștii rutieri acționează astăzi, duminică, 28 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul […]

Citește mai mult

Curier Județean

28 iunie – 1 iulie 2026 | COD ROȘU de caniculă trei zile la rând în Alba! Recomandări pentru cetățeni din partea Instituției Prefectului – Județul Alba 

Ioana Oprean

Publicat

în

COD ROȘU de caniculă trei zile la rând în Alba! Recomandări pentru cetățeni din partea Instituției Prefectului – Județul Alba Administrația Națională de Meteorologie a prelungit avertizarea meteorologică Cod Roșu pentru județul Alba, privind valul de căldură persistent, canicula și disconfortul termic deosebit de accentuat. Perioada de valabilitate este: 28 iunie, ora 10:00 – 1 […]

Citește mai mult

Curier Județean

Unde se vor susține în Alba testările pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026

Ioana Oprean

Publicat

în

Unde se vor susține în Alba testările pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026 Începând cu data de 1 iulie 2026, testările privind cunoașterea regulilor de circulație, necesare pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, NU se mai susțin la Serviciul Rutier Alba, a […]

Citește mai mult