Toxiinfecția alimentară de la nunta organizată la Restaurantul Astoria a fost provocată de 5 angajați purtători de Salmonella
*Amenzi de 22.000 de lei aplicate de DSP și DSVSA Alba
Toxiinfecția alimentară suferită de cei 63 de invitați la nunta care a avut loc în urmă cu două săptămâni la Restaurantul Astoria, din apropiere de Alba Iulia, a fost provocată de infectarea cu Salmonella. În urma analizelor efectuate bacteria a fost depistată la 5 angajați ai unității de alimentație publică iar transferul către persoanele care s-au îmbolnăvit s-a făcut prin manipularea alimentelor fără respectarea condițiilor igienico-sanitare. Acestea sunt primele concluzii ale anchetei efectuate de DSP și DSVSA Alba, făcute publice marți, într-o conferință de presă.
Sancțiunile au fost pe măsură: o amendă în valoare de 15.000 de lei de la DSP Alba, o altă amendă în valoare de 7.000 de lei de la DSVSA și suspendarea activității blocului alimentar până la stabilirea cu certitudine că pericolul de infecție a fost eliminat în totalitate.
Potrivit directorului DSP Alba, Horea Timiș, în urma analizării probele recoltate de la pacienții care s-au prezentat la spital și de la personalul restaurantului s-a stabilit că aceștia erau contaminați cu Salmonella. La rândul său, purtătorul de cuvânt al DSVSA Alba, Delia Oltean, a declarat că meniul preparat în blocul alimentar al restaurantului prezenta același tip de bacterie, dar a subliniat că materiile prime din care a fost preparat nu au prezentat urme de contaminare.
”Măsurile dispuse sunt: suspendarea activității în blocul alimentar până la finalizarea anchetei; igienizarea și dezinfecția tuturor spațiilor și echipamentelor de lucru; efectuarea testelor de sănătate asupra angajaților care să elimine existența oricărui risc de infecție”, a precizat reprezentantul DSVSA Alba.
”În concluzie, îmbolnăvirea celor 63 de persoane care au participat la nunta organizată în acel restaurant s-a produs din cauza unor angajați purtători de Salmonella care au manipulat alimentele fără să respecte condițiile igienico-sanitare”, a spus directorul DSP Alba, adăugând că în urma tratamentului medical pe care l-au urmat, toți pacienții se află în prezent în afara oricărui pericol.
Reamintim că ancheta efectuată de cele două instituții a demarat după ce începând de vineri, 1 august, zeci de persoane care au participat la o nuntă organizată la Restaurantul Astoria, au prezentat simptome de toxiinfecție alimentară. Dintre cei 63 de bolnavi din Alba, 22 au necesitat internare, în spitalele din Alba Iulia și Cugir, dar au existat și persoane din alte județe, al căror tratament s-a fcut la unitățile spitalicești de care aparțin.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului
Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului Primăria Alba Iulia face un nou pas spre amenajarea unui amplu parc cu spații recreative și de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand, scos din […]
VIDEO | INCENDIU la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud Un incendiu s-a produs în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026 la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud. Incidentul s-a petrecut în jurul orei 21.00 în zona Gării Aiud. În imaginile de la fața locului se poate observa […]
VIDEO | „Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei”
„Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei” „Focul de tabără”, un soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, a fost desemnat, sâmbătă, 27 iunie 2026, „Trandafirul anului 2026” […]









