Ziarul Unirea

Deşi se pretinde un plus, Mihai Babiţchi, considerat în plus la conferinţa PDL Alba de către deputatul Clement Negruţ

Deputatul PDL Alba Clement Negruţ a părăsit azi conferinţa de presă a PDL Alba imediat după ce directorul de comunicare, Mihai Babiţchi, a început să ţină o lecţie de deontologie la adresa reprezentanţilor mass-media prezenţi în sală. Prin discursul său, menit să detensioneze situaţia creată săptămâna trecută, Babiţchi nu a reuşit decât să-şi enerveze şi colegul de partid.

Directorul de comunicare al PDL Alba a încercat să-şi motiveze atitudinea de la conferinţa precedentă când a interzis jurnaliştilor să pună întrebări în afara subiectelor de pe ordinea de zi, prin aceea că este de datoria sa să vegheze la desfăşurarea conferinţelor de presă „pentru că nu toţi politicienii au abilitatea de a se măsura cu ascuţişul întrebărilor unui ziarist”. Acesta a fost momentul când Clement Negruţ s-a ridicat şi a părăsit sala, fără a oferi vreo explicaţie.

ELIT

Deputatul a revenit după aproximativ o oră, spre finalul conferinţei, şi a explicat că a plecat din cauza remarcilor lui Mihai Babiţchi, considerând că atunci când acesta sa vorbit despre politicieni mai puţini abili s-a referit şi la persoana sa, din moment ce se afla în sală. „Am revenit la conferinţă pentru că nu vreau să credeţi că am o problemă cu presa. Nu am teamă de a răspunde la nicio întrebare însă nu pot să stau să mi se spună că nu am abilitate de a răspunde la întrebările presei. Nu am nimic nici cu domnul Babiţchi însă cred că în PDL Alba trebuie să se revină la o relaţie deschisă cu presa”, a precizat Clement Negruţ.

La conferinţa de presă de vineri, 13 ianuarie, Mihai Babiţchi a încercat să impună o nouă strategie de comunicare în PDL Alba. El a cerut atunci jurnaliştilor să se limiteze la subiectele aflate pe ordinea de zi ale conferinţei şi să nu încerce să mai pună întrebări „capcană” liderilor PDL. A revenit însă asupra acestei cerinţe aberante precizând azi că sunt permise orice fel de întrebări, chiar şi în afara subiectelor de pe ordinea de zi.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

31 Comentarii

Mircea Haga 20 ianuarie 2012 at 14:39

Du-te inapoi in casa pe care-ai luat-o cu japca, sobolan raios ce esti! Babitzchi, fals revolutionar cu coloana vertebrala de cauciuc! Vierme si ciumpalac ce esti!

Observator 20 ianuarie 2012 at 17:02

Măi prostovane!
Tu stii ce inseamna „ciumpalac”?

Mircea Haga 20 ianuarie 2012 at 17:12

Nu stiu, dar in rest e corect, asa-i?

No, Babitchi, linisteste-te…

Si Observatorului din Ga OZ, fain afara, este?

Observator 20 ianuarie 2012 at 17:18

Pai nu-i prea corect!
Poate doar cu expresia: „…casa pe care-ai luat-o cu japca…”, sa ai dreptate. Zic, poate!

Nicu Murgasanu 20 ianuarie 2012 at 15:33

@Mircea Haga.Anonimilor le place sa arunce cu invective.Cu siguranta,in dec.’89 erai „putoi” si acum esti mare dar nu sti nimic despre emblematicul Mihai Babitchi al acelor zile.Iti recomand spre lectura cartea „REVOLTA IN LABIRINT.DECEMBRIE ’89” pe care ti-o pot imprumuta si unde nu intelegi pot veni cu detalii,ca traitor a acelor „zile fierbinti.

"emblematicul Mihai Babitchi" 20 ianuarie 2012 at 15:37

„emblematicul Mihai Babitchi”… va rade o tara intreaga… nu va este rusine!!!

Tic-tac, tic-tac!!! Va suna ceasul imediat!!!

Haideti sa ne facem embeleme cu embelmaticul! 20 ianuarie 2012 at 15:41

Chiar asa, hai sa ne facem embleme cu emblematicul! Sa ne recunoastem intre noi,care stam ca sobolanii in canale si ne urcam cu japca in capul mesei, cand ni se da voie!

Vrem em-ble-me! Vrem em-ble-me!

Emblematiculeeeeeee!!!!

Hopartean. 20 ianuarie 2012 at 15:51

Oare cand va deveni blogul acesta o intalnire a ideilor si nu a injuraturilor?! Mircea Haga te ascunzi ca un las in spatele anonimatului ca sa-ti versi ura bolnava. Babitchi a avut curaj in dec. 89 sa scoata orasul in strada, riscandu-si viata. Este un om dintr-o bucata si nu merita decat respectul tuturor…

@Murgasan si Hopartean 20 ianuarie 2012 at 16:01

Iesi afara, maimuta ordinara!

Iti fac o cura de exorcizare, sa iesi din identitatile astea doua: murgasan si hopartean, mihai babitzchi!

Si tu vorbesti despre bolnavi? Si nu uita!

Tic-tac, tic-tac!

Observator 20 ianuarie 2012 at 17:07

Si identitatea ta, care-i măi „Tic-tacule”?!
Numai unii trebuie s-o aiba? Iti mai vine sa pomenesti si de boala. Tocmai tu!

Nicu Murgasanu 20 ianuarie 2012 at 16:04

Domnilor,cred ca pe forum se poate vorbi {dialoga)civilizat.”Emblemele” le purtati deja prin postarile facute.

Stoia mihnea 20 ianuarie 2012 at 16:16

Scandal intre doua nimicuri ale acestui judet. Pe cine intereseaza? De maine poimaine vor fii istorie neagra pedelista. Raul cel mare trebuie starpit.tatuca lor Hava

Nicu Murgasanu 20 ianuarie 2012 at 16:35

@Murgasan si Hopartean.Domnule eu chiar sunt si port numele de Nicu Murgasanu si ma legitimez cu C.I.-AX 152591(verifica la „evidenta populatiei”).Nu postez sub anonimat pentru ca nu ma rusinez de ce postez si imi asum cele scrise.Nu ma ascund sub umbrela nici unui partid, dar din loja mea privesc „circul politic” care-mi provoaca „rasu’-plansu'” si acum imi vine in minte o strofa dintr-un „emblematic si superb” poem, scris cu zece ani in urma de un poet albaiulian, prieten al meu. Citeste!(si comenteaza daca vrei, -dar civilizat):”Nu conteaza ce culoare/Poarta-n piept,ori pe fruntarii,/Toti din biet cadavrul tarii/Rup cu dintii ca sacalii”…/

Alo da cine-i Negrut....? 20 ianuarie 2012 at 16:58

Chiar cine e Negrut fotnbalistu uimirii si Vulcanului,ca realizari nema si impotriviri impotriva colegilor ciocoi nu a avut inca pentru a plange slasa oamenilor nevoiasi.E la apucaturi ca Vanghelie….?Da si e in trupa lui Stalin….

Observator 20 ianuarie 2012 at 17:13

Cine sa fie; unul ca tine.
Adica: „impotriviri impotriva”…
Du-te la scoala ciupalacule!

Nicu Murgasanu 20 ianuarie 2012 at 17:06

ADMIN.Am trimis ceva, de ce nu ii dai drumul?! Nu a ajuns?…Mai trimit odata?!…

soarta !!!! 20 ianuarie 2012 at 17:39

Un oarecare preda, asteapta ca seful lui sa aiba o reactie „desteapta” !!!!! De unde oare sa vie ?????
Un alt capitan de vas, a abandonat de curind vaporul sau, naufragiat, in Italia.
Si el era abandonat, tot pe bratele unei blonde moldovence si acum tremura de frica pentru soarta lui!
SOARTA !!!!!

Nicu Murgasanu 20 ianuarie 2012 at 18:31

Doamnelor si domnilor,pentru „relaxare” recomand un articol.Pe „goagal” tastati „Mai tampitule…iar incepi?”.Nu este nici o trimitere la forumisti…

instalatorul 20 ianuarie 2012 at 21:44

baaaaaaaaaaiiiiiiiiii…………….liniste, ……….ce dracu…………care-i treaba cu bazinul olimpic….

instalatorul 20 ianuarie 2012 at 21:53

papagalii astia doi, nu stiu nimic de bazinul olimpic?

Nicu Murgasanu 20 ianuarie 2012 at 22:02

Ma nenea instalatorul am vazut si in alte locuri ca ai o fixatie pentru „bazinul olimpic”.M-am interesat,e pregatit, te asteapta fara apa sa sari in el direct in cap…Dupa ce-ti revi, da-mi de stire…

instalatorul 20 ianuarie 2012 at 22:27

mosule………banuiesc ca esti un mitocan mare de tot………am o problema……ca ai mei copii au fost la performanta la inot si de 2 ani s-a ales praful si de asta…..dar banuiesc ca esti un burtos care stai in casa la calculator si tv…..dormi linistit cu problemele tale in baie dupa usa ca nu te vede nimeni……….deci….baaaaaaaaaaiiiiiiiiii…………….liniste, ……….ce dracu…………care-i treaba cu bazinul olimpic…

instalatorul 20 ianuarie 2012 at 22:30

proiecte cu nemiluita……strategiiiiii…..dar un lucru inceput de atata vreme……….chiar sunt suparat rau de tot ………deci………baaaaaaaaaaiiiiiiiiii…………….liniste, ……….ce dracu…………care-i treaba cu bazinul olimpic…

Manitu 21 ianuarie 2012 at 20:08

„instalatorule”, trecand peste crudul adevar in ce priveste Bazinul Olimpic (ai dreptate si te inteleg), sa sti ca esti chiar simpatic prin „inoportunitatea” interventiilor tale pe fondul disputelor politice ce apar pe comentariile ziarului UNIREA.
Felicitari!

Nicu Murgasanu 20 ianuarie 2012 at 23:25

Instalatorule,se vede ca ti-ai revenit dupa saritura in bazin… esti mai explicit!Sincer compatimesc nesansa copiilor d.tale de a face in continuare „performanta la inot” si te informez ca nu sunt papagal,mitocan,burtos,onanist si ce ti-o mai trece prin cap… N.Iorga zicea; „nu-ti prinde mintea cu prostul ca o are odihnita” si eu ma conformez nu inainte de a mai adauga ca o suta de destepti n-or sa faca niciodata cat un singur prost anonim care… posteaza.

instalatorul 22 ianuarie 2012 at 1:06

baaaaaaaaaaa ma lasi cu citatele tale….cred ca esti unul dintre cei doi papagali….esti un dobitoc cat partidul tau……..vreau sa stiu ce faceti cu bazinul baiiiiiiiiiii madcariciule…..ca voi incepeti o gramada de licruri si nu le mai terminati……..apropo……nu te-am facut papagal pe tine….dar vad ca rasponzi la afirmatia referitoare la cei 2 papagali din poza…..dar te-ai dat de gol/……….si in ziare ne faceti capul patrat…….cu cate fonduri accesati……deci………….vorba lui basescu……baaaaaaaaaaiiiiiiiiii…………….liniste, ……….ce dracu…………care-i treaba cu bazinul olimpic…

rica 22 ianuarie 2012 at 1:12

eu cred ca ar trebui sa vedem cine este in spatele tuturor acestor probleme care fac ca pdl alba sa o ia la vale.in acest partid organizatie jud.exista un conducator mh.om de treaba dar care o lucratura interioara perfida si fara scrupule .mircea ai grija executa i pe toti ce i care iti vor locul si pe care tu i ai facut oameni.

instalatorul 22 ianuarie 2012 at 13:57

nu ma intereseaza hava .dumitrel…potor ………..darzu……dar am o problema la care , nici macar mascaricii astia doi din poza, nu vor sa-mi raapunda, sunt un cetatean al acestui oras, nu ma intereseaza politica, dar ii vad ce calcule de psihologia maselor ce stidii si statistici fac ei……eu vorba lui basescu…..baiiiiiiiii,………….liniste………ce dracu……………..care-i treaba cu bazinul olimpic?????????????????….vreau un raspuns cocret….atunci zz/ll/an este gata……CA DACA VOI DOI NU STITI CE SE INTAMPLA IN ORASUL ASTA ATUNCI…..S-O INTREB PE BIANCA DRAGUSAN SAU MIRCEA BADEA???????????????

Bizdu 22 ianuarie 2012 at 22:50

Bai instalatorule, te caci pe tine cand afirmi ce nu te intereseaza .Pai tocmai cele ce te intereseaza vrei sa deturnezi ca nu te intereseaza.Tu esti basescian si jigodian pana in maduva creirului ,pe care nu-l ai.Deabia astept sa vad pe cine o sa mai ataci, jigodie ce esti.Ce salar iti da hava ca sa te bagi in fata. Babi e gunoiul,pardon ,rahatul,pardon ,buboiul .Pe demonstrate.

Leni. 23 ianuarie 2012 at 19:05

Ametitoare oracaiala! Ce dracu ii reprosati lui BAbi in afara ca si-a cumparat o casa dupa 20 de ani de munca cinsitita…si ca e prea destept! Bai Bizdu, si Mircea Haga, de ce nu va retrageti voi in gaura puturoasa de unde ati iesit?

Mihai 27 ianuarie 2012 at 11:47

Leni,ori esti proasta ,ori ti-am mai spus:ai fi trecut prin patul lui Babi , cum il numesti. Cum te-a platit : in bani sau bijuterii pe care le lua pe babii ce-i dadea cu camata, apoi le facea cadou la fetitele lui pentru diverse lucrari.Casa in care locuieste acum nu a cumparat-o cinstit din bani munciti. A primit-o ca sediu de partid, apoi in cardasie cu directorul de la Flips din acea vreme a cumparat-o la un pret de nimic. Cum dracu sa castige in asa timp scurt bani pentru o casa si traiul de conte ce-l ducea. Ca la partidele de poker pe care le practica noaptea pana tarziu, pierdea sume mari la acea vreme. In decembrie 89 a intrat in sediul PCR in locul lui Sava, de unde a golit tot in numele POPORULUI ROMAN, ca mare prefect , dupa 3 luni a fost dat jos,vezi versiunea din articolele lui din ziarul Unitatea, apoi la scurt timp a intrat in partidul de opozitie PUD pentru care a primit sediul in 1990.Iar in 2001 a cumparat casa. De unde atatia bani mai fato, din ziarul pe care-l scotea o data la doua saptamani cate 3000 de buc?Ca alta avere nu a avut. A fost muritor de foame cu sufertasul la cantina TCI.Cat despre meseria lui ce sa mai spun. La scoala pe care a terminat-o la Cluj, stiinte economice , te rad curcile . Ai vazut tu diploma lui ? Iti spun eu. A terminat ECONOMIE POLITICA SI PLANIFICARE, CU MEDIA DE 6 si ceva . Ce economist. Papagal de partid ,asta a fost si asta a ramas.L-au scolit bine in timpul lui Ceausescu, stie sa dea din papagal si are priza la popor in vremuri tulburi, dar apoi numai interesul lui primeaza.