Studiul care dovedește proasta administrare a țării. Ce vom ajunge să importăm din Ungaria
Studiul care dovedește proasta administrare a țării. Ce vom ajunge să importăm din Ungaria
Previziuni sumbre vin din partea unei companii de consultanță. România va ajunge în punctul în care va importa energie electrică din Ungaria, deși țara noastră se poate mândri cu resurse naturale la care vecinii de la vest de noi pot doar visa. Motivul? Proasta administrare a bogățiilor patriei.
Concluzii șocante ale unei analize efectuate de ICIS, o cunoscută companie de consultanță: în următorii zece ani, România va importa energie electrică din Ungaria, pe măsură ce capacitățile de producție de la noi se vor închide treptat.
De vină sunt costurile tot mai mari cu emisiile, dar și Guvernul, care nu are o atitudine foarte hotărâtă referitoare la resursele regenerabile.
Astfel, în deceniul următor, piața angro de energie electrică din România va deveni mai scumpă decât cea din Ungaria, inversându-se astfel un trend care există din anul 2014, când s-a realizat cuplarea piețelor spot între România, Ungaria, Slovacia și Cehia.
Mai mult decât atât: diferența de preț dintre piața noastră și cea din Ungaria se va accentua, până în 2024, în sens invers situației de acum: prețul mediu din România va fi cu 8 euro/MWh mai mare decât cel din Ungaria, iar diferențele se vor aplatiza din nou spre sfârșitul deceniului viitor.
Motivele țin, pe de o parte, de fundamentele pieței din România, care va cunoaște o scădere a capacității de generare în sectorul termo, afectat de costurile cu certificatele de emisii, în condițiile în care va crește cererea de electricitate. În partea ungară, este așteptată apariția mai multor surse de energie competitivă.
Pe scurt, Ungaria importă energie din România, dar situația se va schimba: ICIS prognozează o creștere rapidă a prețurilor în România, astfel încât, în anul 2020 prețurile de la noi vor deveni mai mari decât cele din Ungaria, situație care se va menține cel puțin până la nivelul anului 2030.
În România, cererea de energie electrică va înregistra o creștere de 1% pe an, pe baza estimărilor Transelectrica și, ca atare, diferența dintre producție și consum, care acum nu există, va fi de 6 TWh în 2024, în favoarea consumului, ceea ce va crea un deficit.
De cealaltă parte, în Ungaria, centralele noi și eficiente pe gaze și noua centrală Matra 3 sunt elementele cheie care vor păstra prețurile sub nivelul celor din România, alături de importurile din piețele cu care vecinii noștri sunt conectați, arată prognoza citată.
sursa: capital.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Codul rutier 2026 | Se schimbă locul examenului pentru redobândirea permisului de conducere: De când se aplică modificarea
Se schimbă locul examenului pentru redobândirea permisului de conducere: De când se aplică modificarea Începând cu 1 iulie 2026, testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație, pentru conducătorii auto cărora le-a fost suspendată exercitarea dreptului de a conduce nu va mai fi susținut la Serviciul Rutier. Testarea va fi susținută la sediul oricărui serviciu […]
PENSII 2026 | Data plății pensiilor, schimbată în luna iulie: Când își vor primi pensionarii banii
Data plății pensiilor, schimbată în luna iulie 2026: Când își vor primi pensionarii banii Pensionarii din România care își primesc pensia prin virament bancar vor beneficia de o modificare a calendarului de plată în luna iulie 2026. Potrivit Casei Naționale de Pensii Publice (CNPP), în această lună, banii ar putea fi virați mai devreme decât […]
Solicitare oficială de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia. Ioan-Aurel Pop, fost președinte al Academiei Române: „Oare crede cineva că dacă sunt distruse statuile poetului se va șterge imaginea lui din mințile românilor?”
Solicitare oficială de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia. Ioan-Aurel Pop, fost președinte al Academiei Române: „Oare crede cineva că dacă sunt distruse statuile poetului se va șterge imaginea lui din mințile românilor?” Recent a fost depusă o solicitare oficială de îndepărtare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia de către […]









