Actualitate

Studiul care dovedește proasta administrare a țării. Ce vom ajunge să importăm din Ungaria

Ioana Oprean

Publicat

în

Studiul care dovedește proasta administrare a țării. Ce vom ajunge să importăm din Ungaria

Previziuni sumbre vin din partea unei companii de consultanță. România va ajunge în punctul în care va importa energie electrică din Ungaria, deși țara noastră se poate mândri cu resurse naturale la care vecinii de la vest de noi pot doar visa. Motivul? Proasta administrare a bogățiilor patriei.

Concluzii șocante ale unei analize efectuate de ICIS, o cunoscută companie de consultanță: în următorii zece ani, România va importa energie electrică din Ungaria, pe măsură ce capacitățile de producție de la noi se vor închide treptat.

De vină sunt costurile tot mai mari cu emisiile, dar și Guvernul, care nu are o atitudine foarte hotărâtă referitoare la resursele regenerabile.

Astfel, în deceniul următor, piața angro de energie electrică din România va deveni mai scumpă decât cea din Ungaria, inversându-se astfel un trend care există din anul 2014, când s-a realizat cuplarea piețelor spot între România, Ungaria, Slovacia și Cehia.

Mai mult decât atât: diferența de preț dintre piața noastră și cea din Ungaria se va accentua, până în 2024, în sens invers situației de acum: prețul mediu din România va fi cu 8 euro/MWh mai mare decât cel din Ungaria, iar diferențele se vor aplatiza din nou spre sfârșitul deceniului viitor.

Motivele țin, pe de o parte, de fundamentele pieței din România, care va cunoaște o scădere a capacității de generare în sectorul termo, afectat de costurile cu certificatele de emisii, în condițiile în care va crește cererea de electricitate. În partea ungară, este așteptată apariția mai multor surse de energie competitivă.

Pe scurt, Ungaria importă energie din România, dar situația se va schimba: ICIS prognozează o creștere rapidă a prețurilor în România, astfel încât, în anul 2020 prețurile de la noi vor deveni mai mari decât cele din Ungaria, situație care se va menține cel puțin până la nivelul anului 2030.

În România, cererea de energie electrică va înregistra o creștere de 1% pe an, pe baza estimărilor Transelectrica și, ca atare, diferența dintre producție și consum, care acum nu există, va fi de 6 TWh în 2024, în favoarea consumului, ceea ce va crea un deficit.

De cealaltă parte, în Ungaria, centralele noi și eficiente pe gaze și noua centrală Matra 3 sunt elementele cheie care vor păstra prețurile sub nivelul celor din România, alături de importurile din piețele cu care vecinii noștri sunt conectați, arată prognoza citată.

sursa: capital.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

PENSII 2026 | De ce este important să ai cont online la Casa Națională de Pensii Publice

Ioana Oprean

Publicat

în

De ce este important să ai cont online la Casa Națională de Pensii Publice Casa Națională de Pensii Publice (CNPP) pune la dispoziția cetățenilor un serviciu electronic util și gratuit: contul online de utilizator, care permite accesul rapid la informații personale și la serviciile digitale oferite de instituție, au reamintit, luni, 22 iunie 2026 reprezentanții […]

Citește mai mult

Actualitate

25-29 iunie 2026 | Canonizarea Sfintei Cuvioase Filotimia de la Râmeț, mama Sfântului Cuvios Dometie cel Milostiv de la Râmeț. PROGRAM COMPLET

Ioana Oprean

Publicat

în

Canonizarea Sfintei Cuvioase Filotimia de la Râmeț, mama Sfântului Cuvios Dometie cel Milostiv de la Râmeț. PROGRAM COMPLET Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în ziua de 29 iunie 2026, de sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, ocrotitorii spirituali ai Mănăstirii Râmeț, va avea loc proclamarea locală a canonizării Sfintei Cuvioase Filotimia […]

Citește mai mult

Actualitate

Când se dau pensiile în luna iulie 2026, prin Poștă și când intră banii pe card?

Unirea Ziarul

Publicat

în

Când se dau pensiile în luna iulie 2026, prin Poștă și când intră banii pe card? Peste 4,8 milioane de pensionari așteaptă în fiecare lună calendarul plăților pentru a ști exact când vor intra în posesia banilor. În iulie 2026, programul de distribuire a pensiilor rămâne, în mare parte, același ca în lunile precedente, atât […]

Citește mai mult