Ştefan Fogoroşi – antrenor principal la Viitorul Sântimbru
După ce Metalul Aiud a instalat în această iarnă un nou antrenor pe banca tehnică, Radu Andone înlocuindu-l pe Daniel Mif, o altă echipă din Liga a IV-a a purces la modificări în privinţa staff-ului tehnic. Astfel, Viitorul Sântimbru l-a numit la începutul săptămânii în funcţia de principal pe tehnicianul Ştefan Fogoroşi, după despărţirea de Alexandru Rojneai. „Deocamdată îmi propun să evaluez lotul şi să utilizăm partea secundă a stagiunii pentru a ne clădi o echipă competitivă în vederea viitorului campionat când vom avea obiective îndrăzneţe”, a declarat Fogoroşi, a cărui carieră cuprinde bornele Minaur Zlatna, FC Unirea Alba Iulia, Metalul Aiud, Soda Ocna Mureş, Mureşul Deva, CSM Sebeş, CS Zlatna, dar şi AS Cetatea de Baltă, în fapt toate cele cinci eşaloane competiţionale. Tehnicianul în vârstă de 45 ani va fi ajutat de secundul Ioan Pisoiu (şi el fost component al echipei din „Arini”), dar va colabora şi cu Dan Comşa (şi el cu legături cu „roş-albaştrii”).
Echipa din Sântimbru ocupă la finele turului poziţia a 7-a în ierarhie, cu 23 de puncte, la 9 „lungimi” de grupul celor patru formaţii ce-şi împart la golaveraj şefia (CSO Cugir, Europa Alba Iulia, Performanţa Alba Iulia şi CS Ocna Mureş). Cum deja s-au demarat lucrările pentru modernizarea bazei sportive din localitate, este de aşteptat ca în ediţia viitoare, Viitorul Sântimbru să-şi depună candidatura la atacarea promovării în eşalonul terţ. Proximul prilej pentru testarea potenţialului este jocul de verficare programat duminică, 13 februarie, cu Performanţa Alba Iulia, partidă în care este de aşteptat să apară şi atacantul Benga (Dalia Sport Română), dorit de Fogoroşi pentru întârirea atacului „galben-negrilor”. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României