Stadiul lucrărilor la autostrada Sebeș-Turda, în luna martie 2019 sau de ce cântă Cuc(ul) fals?
A trecut și 25 martie, Buna Vestire, ziua în care potrivit tradiției populare începe să cânte cucul. CNAIR a publicat stadiul lucrărilor pe autostrada A10 Sebeș-Turda în luna martie 2019, situație care ne face să credem că în această primăvară Cuc(ul) a început să cânte fals!
Ministrul Transporturilor Răzvan Cuc a insistat în acest început de primăvară că loturile 1 și 2 ale autostrăzii A10 Sebeș-Turda vor fi deschise circulației până la finalul anului 2019, ulterior arătându-se puțin mai sceptic în privința lotului 2.
În realitate, potrivit datelor publicate de CNAIR, în luna martie stadiul lucrărilor pe lotul 1 al A10 era de 63,9 %, iar pe lotul 2 de 49,05%, așa cum se poate observa în graficul din fotografie.
În practica construcției de autostrăzi din România au fost foarte puține cazuri în care s-au înregistrat progrese anuale mai mari de 35 de puncte.
În ceea ce privește lotul 1 (progres 63.9%) al A10, probabilitatea ca acesta să fie deschis circulației la finalul anului 2019 este extrem de scăzută. La nodul rutier Sebeș s-au făcut progrese mici, la breteau de la viitorul nod rutier Alba Iulia Sud nu există nici acum o soluție pentru „groapa de gunoi fantomă”, iar la viitorul nod rutier Alba Iulia Nord, la viaductul peste calea ferată nu se va mai putea lucra la structuri până nu este relocată linia de înaltă tensiune.
În plus, chiar dacă mobilizarea antreprenorului Pizzarotti pentru primele luni ale anului a fost bună, întrucât era o perioadă de extra sezon în care ar fi putut să nu lucreze în construcții, totuși s-au făcut progrese. Însă începând cu luna aprilie și pentru lunile următoare, având în vedere că este un sezon plin în construcții, mobilizarea antreprenorului o putem considera nesatisfăcătoare, dacă nu mărește numărul de muncitori și utilaje.
Lotul 2 al autostrăzii Sebeș-Turda, aflat în luna martie la un progres fizic de 49.05%, potrivit datelor CNAIR, este imposibil să fie finalizat până la finalul anului 2019, dacă nu se întâmplă o minune. Practic, nici un constructor nu a realizat progrese de 50% pe an pe un lot atât de mare.
Să nu mai amintim faptul că mobilizarea este foarte slabă, iar la structuri nu se lucrează aproape deloc.
Deschiderea circulației pe loturile 1 și 2 ale autostrăzii A10 Sebeș-Turda la finalul anului 2019 nu este decât un vis sau astenia de primăvară a unui cuc care cântă fals.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
ACCIDENT rutier în Alba Iulia: O țeavă de gaz avariată pe strada Energiei din municipiu. Intervin pompierii cu două autospeciale
ACCIDENT rutier în Alba Iulia: O țeavă de gaz avariată pe strada Energiei din municipiu. Intervin pompierii cu două autospeciale Un accident rutier a avut loc luni, 12 august, în jurul orei 09.10, în Alba Iulia. O mașină a avariat o țeavă de gaz pe strada energiei. Detasamentul de pompieri Alba Iulia intervine cu două […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum o zi
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 5 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
12 august: Ziua Internațională a Tineretului. Ce semnificație are această zi și cum a ajuns să fie celebrată
-
Sportacum 2 zile
ACS Mediaș – Metalurgistul Cugir 3-1 (0-0) | Revanșă amicală după eliminarea din cupă