SONDAJ: Sunteți de acord cu noul amplasament al monumentului ”Roata lui Horea, Cloșca și Crișan” din Alba Iulia?

Roata lui Horea si Closca03”Roata lui Horea, Cloșca și Crișan”, un monument al cărui aspect a fost mult comentat încă de la apariția sa în apropierea Hotelului Cetate din Alba Iulia, a fost reamplasat recent, după doi ani de absență din cauza lucrărilor de reabilitare a Cetății, în zona recent finalizată a Șanțurilor, în fața Catedralei Reîntregirii.

Deoarece există deja voci care critică decizia de a alege respectiva locație sau, mai mult, consideră că monumentul nu ar mai trebui să fie expus deloc, vă invităm să vă spuneți și dumneavoastră părerea, alegând unul dintre răspunsurile de mai jos la întrebarea:

Sondaj Miss Boboc ziarul ”Unirea” 2017 – Colegiul Economic ”Dionisie Pop Marțian”

  • Anda Lenghel (20%, 481 Votes)
  • Alisa Mezei (17%, 404 Votes)
  • Karina Alexăndroae (17%, 402 Votes)
  • Anamaria Beanga (13%, 298 Votes)
  • Denisa Marica (12%, 291 Votes)
  • Timea Vereș (9%, 207 Votes)
  • Adina Bar (9%, 204 Votes)
  • Florina Rad (3%, 70 Votes)

Total Voters: 2.357

Loading ... Loading ...

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

53 Comentarii

Alex Danila 28 iulie 2013 at 11:03

Vreau ca acolo sa fie statuia lui Avram Iancu cu tulnicele!!!

HH 29 iulie 2013 at 14:35

ESTE FOARTE INSPIRAT MONUMENTUL, DAR AR TREBUI CA DE MAINE SI GARDA AUSTRIACA SA DEFILEZE IN JURUL SAU CA SA FIE SPECTACOLUL COMPLET PENTRU TURISTI !

contribuabilu` 28 iulie 2013 at 11:07

Dupa cate stiu eu si din ceea ce am invatat la vremea mea din cartile de Istorie a Romaniei, Horia si Closca au fost „trasi pe roata”, adica zdrobiti incepand de la picioare cu o roata de caruta pe care erau legate ceva cutite (sau bare taioase) de fier. Nu au fost „trasi” IN sau PE vreo roata dintata – inventata mult mai tarziu! Da poate gresesc – si s-o fi schimbat Istoria Romaniei dupa vreun „nou manual alternativ” scris de un alt mare savant de renume mondial – nu ? Ca – pt bani – au aparut destui pupincuristi de-ai lui Soros ! Ala nu e monument fratilor ! E bataie de joc, indiferent de ce spun criticii de arta despre „viziunea progresista si (eventual !?) liber schimbista ” a artistului. Pacat de munca materialul „bagat in opera” !

apoliticul 28 iulie 2013 at 11:08

Monumentul asta trebuie expus in fata la sectia de bobinaj deoarece aduce mai mult a motor electric decit a moniment istoric.Nu stiu ce artist a avut ideea dar nu prea ia iesit.

Carcotasul 29 iulie 2013 at 13:40

Artistul a avut ceva in cap, a auzit si el ca Horia a fost francmason, si ar fii murit de moarte buna ca mic nobil(nemes), la Viena! Cum insa „ROTARY CLUB”, ii considerat ca o asociatie premasonica, din care se recruteaza ulterior masoni, artistul „la bagat pe Horia”, in rotile unei cutii de viteza!

Carcotasul 29 iulie 2013 at 13:42

Roata dintata, dar privita din profil si intreaga cu toti dintii, se afla si pe emblema la Rotary Club!

elector 28 iulie 2013 at 11:58

cat de mare e opera?
cam seamana cu o piesa de masina . Nu e un monument prea inspirat si cei care au platit artistul (si opera,desigur) puteau face o ivestitie mai buna. Sigur ca si eu am platit-o prin impozitele pe care la dau, si deci nu sunt prea fericit ca banii au fost dati pe pseudo-arta.
In ceea ce priveste amplasarea : ascudeti-o !

elector 28 iulie 2013 at 12:01

ascundeti-o !

dan 28 iulie 2013 at 12:07

ma intreb a atras pe cineva acest monument?
a facut cineva macar o poza cu el?
eu nu cred!
tinand cont ca e plin de monumente in oras ar fi cel mai indicat sa fie expus intr-o zana centrala intr-o alta loclitatea unde doar monumentul eroilor e singur si trist:) probabil acolo va avea un mai mare interes fata de public .
nu merita topit, ar fi o lipsa de respect pt cel care la creat.
deci trebuie o schimbare

George 28 iulie 2013 at 12:20

Acest monument nu mi se pare deloc reusit din punct de vedere estetic, de aceea as tinde sa cred ca ar trebui eventual inlocuit cu o alta incercare de realizare a lui (sper mult mai apropiata de ce inseamna o opera de arta) si, ulterior, amplasat intr-un loc potrivit (CATEGORIC NU IN FATA CATEDRALEI UNDE A FOST PREVAZUT). Multumesc!

Ghita 28 iulie 2013 at 12:28

Cel mai potrivit loc pentru acest monument este la Hava la poarta pentru ca din ordinul primarului a fost platit acest monument oribil.

Soricelul cu mustatza 28 iulie 2013 at 13:17

Daca tot vreti sa amplasati in acel loc un monument care sa-i comemoreze pe Horea si Closca de ce nu cautati pe cineva (capabil) sa recreeze „scena” in marime narurala a momentului in care au fost trasi pe roata exact dupa modelul statuilor din bronz pe care le-ati amplasat prin Cetate ? Cred ca asta sau amplasarea statuiei lui Iancu cu Tulnicele in locul „motorului” ar fi cea mai buna solutie.

xyz 28 iulie 2013 at 16:08

Ar trebui consultate persoane abilitate, nicidecum cetateanul obisnuit fara cultura plastica si fara deschidere culturala.Faceti un experiment de genul: intrebati cetateanul de pe strada ce parere are de o sculptura de a lui Brancusi (fara sa mentionati autorul). Sa vedem ce iese.
…si mie personal imi place monumentul. O zi buna!

Carcotasul 29 iulie 2013 at 13:12

Ai auzit de snobism, mai,”Sfarsit de alfabet”?, daca tot iti place „monumentul”, si acest monument nu este facut sa placa „omului de strada”, propun ca sa fie amplasat in interiorul Atelierului de scuptura, a Uniunii Artistilor Plastici, ca „acei suprtalentati neintelesi”, sa-si poata „admira opera valoroasa”, fara sa-i deranjeze nimeni. Daca tot lucreaza pentru ei si nu pentru cetatenii orasului, sa-si cumpere intre ei „operele pretioase”!

george 28 iulie 2013 at 19:31

Dupa atatia ani de stradanie si munca in care am dat o noua fata cetatii si arata la adevarata ei valoare a-ti pus motorul ala acolo care nu are nici o legatura cu cetatea ,cu istoria . intr-un oras incarcat de istorie , cu o cetate cu care ne mandrim si fiecare zid vorbeste de trecut ,voi pune-ti motoare .Cred ca avem destule insemne istorice care ne reprezinta orasul si cetatea pe noi insine

Ciprian 28 iulie 2013 at 21:43

Cred ca locut ei ar fi la muzeul operelor nereusite !

RADU 28 iulie 2013 at 23:05

Cel mai bine, acest ,, monument ,, artistic de kak…., ar sta la incinta primariei, doar ei au gasit si platit ,, artistul ,,.

DORIN 28 iulie 2013 at 23:16

chiar daca HOREA nu a fost bagat intr-o cutie de viteze (scuze asa arata monumentul) lasati-l pe acolo pe undeva pierdut sa se mire lumea pe el ,oricum ultimul rege al daciei (asa era trecut la VIENA) merita mai mult!

Dani 28 iulie 2013 at 23:52

Nu mai afisati acest „monument”.

???? 29 iulie 2013 at 12:41

Decat sa pierdem o gramada de bani, bucata de fier ar putea fi predata la SATURN (fosta Mecanica) si topita ! Suma platita de fapt artistului pt aceasta epava declarata drept obiect de arta, ar putea fi pe de o parte, acoperita cu banii obtinuti pe fierul vechi, astfel incit cel care a comandat, receptionat si platit tampenia, sa aiba mai putin de restituit comunitatii locale, din bani careia a fost achitata mizeria. Sa preiei un astfel de nimic si sa presupui ca va ramine drept un monument de arta intr-o Cetate ca cea a Albei Iulia, inseamna sa renegi tot ce a insemnat din punct de vedere istoric o astfel de maretie istorica si sa minjesti imaginatia localnicilor si a turistilor, cu o astfel de opera ratata. Nu poti completa maretia trecutului cu imaginatia desueta a neintelesului artist contemporan !

ela 29 iulie 2013 at 14:12

arata oribil, e rusine pt frumosul nostru oras

claudiu 29 iulie 2013 at 15:30

SA IL PUNA LA HAVA IN CURTE SAU LA PRIMARIE.
IN LOC SA FI FACUT CETATEA VAUBAN IN MINIATURA ,DIN FLORI, AU UMPLUT DE DALE SI BETOANE. NISTE NESIMTITI
TE DUCI IN ALTE ORASE SI PE TIMP DE VARA AU BAZINE, ZONE DE AGREMENT (ex TG. MURES, DEVA, etc.) NOI PUNEM UN ROTOR PE POST DE ATRACTIE TURISTICA. EU CRED CA POLITIA LOCALA AR TREBUI SA-I LASE PE HOTII DE FIER VECHI SA-L FURE.
FANTANA ARTEZIANA NU O MAI CURATA NIMENI, APA TISNESTE PESTE TOT NUMAI PE DIUZELE ALEA NU MAI CURGE APA.
ASTA ESTE PRIMARIA ALBA IULIA. RUSINE, RUSINE, RUSINE.

nicolae 29 iulie 2013 at 17:37

Nu vreau decat acel electromotor epava sa dispara pentru caci este o rusine strica tot ce s-a amenajat in cetate.

RADU 29 iulie 2013 at 22:28

Nu, clar. Cred că această ,, operă de artă, neânțeleasă de tot muritorul,, este ultima bucățică din flota României și după cum știți cu toții, Marele Cârmaci, trebuia pupat în cur, de slugile corupte și umile. Acum, Cârmaciul, nu-i mai iubește dar, lingăii de cur rămân. Serios vorbind, această sculptură nu reprezintă nimic decât poate un elogiu adus distrugerii sufletului uman de roțile zimțate a mașinii de la Rotary. În acelaș timp, există și o parte bună, pentru ,, artist ,, și primarul nostru milenar. Aruncați dracu gunoiul ăla la topit!!! Măcar să nu mai vedem pe ce se duc banii noștri.

ovidiu 29 iulie 2013 at 23:19

Ganditi-va la faptul ca vreti sa aratati la cineva poze cu catedrala si cetatea si va intreaba ce cauta motorul acela in poza !? Orice s-ar spune , adevarul este ca asa ceva nu ne reprezinta , este un monument nereusit

Aurelian 30 iulie 2013 at 13:46

A pune acest kitsch, in Cetatea Alba-Carolina, este cum ai manjii cu kkt toata cetatea. Nu ii destul ca Catredala Incoronarii, de arhitectura brancoveneasca, nu se incadreaza bine in stilul roman, baroc si gotic ce predomina cetatea! Aceasta roata de prost gust ar putea fii pusa la intrarea intr-um zgaraie nori de otel si sticla, dar pusa in cetate denota nu incultura ci prostia!

Vasile 30 iulie 2013 at 7:40

Asta nu este cumva ….transformatorul lui Fenechiu???????

alin 30 iulie 2013 at 8:14

Acel monument e o metafora , care descrie suferintele poporului roman, nu numai a lui Horea , ci a intregului neam in fata masinariei create de imperii ( chiar si a Romaniei).
Nu mai fiti asa ingusti la minte .
Brancusi a sculptat un ou si acuma cand vedeti ca se vinde cu milioane de euro , va place si voua!

ice 30 iulie 2013 at 15:36

oul ala arata mai bine decat porcaria aia. plus ca nu e prea indicata pentru a o vedea copiii

@alin 30 iulie 2013 at 10:13

Tu ai fi autorul – ca prea le zici cu foc ! Atunci baga-ti undeva „metafora” asta si nu te da prea „deschis la minte” – ca nu esti ! Cum sa compari tampenia aia de moto-roata-dintata cu oul lui Brancusi ?! Ai muci in cap ?

claudiu 30 iulie 2013 at 11:01

ALINE NU VREI SA SE PUNA IN LOCUL ROTORULUI O ,,METAFORA” CARE SA POATA FI INTELEASA DE TOATA LUMEA, ADICA DE NOI ASTIA FARA ATATEA STUDII IN DOMENIU. TURISTII CARE SOSESC IN CETATE STAU SI SE UITA CA PROSTII LA ,,MINUNATIA” ORASULUI SI SE MIRA CUI IA FATAT SA FACA ASA CEVA. AI IMPRESIA CA AU VENIT HOTII DE FIER VECHI, AU SAPAT SI CAND SA IL CARE A VENIT POLITIA SI LA LASAT ACOLO

dede 30 iulie 2013 at 15:32

MONUMENTUL DIN IMAGINILE DE MAI SUS AR TREBUII NUMIT NU ROATA LUI HOREA ,CLOSCA SI CRISAN CI CUTIA DE VITEZE A LUI HOREA ,CLOSCA SI CRISAN!…ARATA ORIBIL SI NU CRED ,CA AR TREBUII AMPLASAT IN ALTA PARTE DECAT LA FIER VECHI.

ice 30 iulie 2013 at 16:06

nu-i destula violenta la tv si pe strada, mai faceti monumente si cu deastea? va mai mirati ca am ajuns un popor tampit. coroane de flori nu-i puneti? un paznic mai lipseste sa pazeasca mandretea de monument.
chiar nu cred ca va fii apreciat ca un Brancusi sau altceva peste ani si nici nu cred ca cineva va veni de departe sa-l viziteze expres, sau sa-si fac o copie fisela pt sufragerie

ice 30 iulie 2013 at 16:06

*fidela

elector turmentat 30 iulie 2013 at 17:12

monumentul de prost gust ar trebui amplasat in fata Catedralei neamului prost !
duceti-l la Bucuresti sa se bucure si miticii de monument !

Silviu Gordes 30 iulie 2013 at 19:57

„adevarata opera de arta” Motor trifazat de mare putere cu reductor inclus. Mai trebuie adaugata frana de oprire a utilajului. Un monument ar trebui sa arate momentele de mandrie nu momentele de umilire a eroilor poporului.

alina 30 iulie 2013 at 22:08

și eu care am crezut că ăla-i unul din motoarele de la fosta Refractara sau de la fostul Utilaju,dar se vede că m-am înșelat sau cred că totuși am fost înșelați.

adi 31 iulie 2013 at 10:26

CEL MAI TAMPIT MONUMENT PE CARE L-AM VAZUT IN VIATA MEA. PARCA ESTE UN ELECTROMOTOR. NU CRED CA AR MAI TREUI ARATAT LA LUME. TOPITI-L SI FACETI ALTCEVA.

alin 31 iulie 2013 at 10:34

Citind comentariile de mai sus , inteleg de ce Brancusi a plecat la Paris :))

andrada 31 iulie 2013 at 11:32

De acord cu Aurelian : monumentul / opera de arta pur si simplu nu se incadreaza in peisaj. In Cetatea restaurata, asa cum a fost, totusi nu merge, locul lui ar fi mai potrivit intr-un muzeu de arta. In rest, e vorba de viziunea artistului. In cazul de fata, nu e prea potrivita.

socheresmo 31 iulie 2013 at 14:17

Aline, du-te la Paris la mai marele tau oltean si te plange lui – super artist si Brancusi asta! Pentru idioti(oameni cu idei), sa faci ceva ce ei nu inteleg e arta! „Motorul” alta din Cetate e un monument de arta tot pentru idioti, pentru noi restul, plebea, talpa tarii, e un kitsch, sau ca sa intelegi si tu – un obiect de prost gust si nu poti sa zici nimic sa poti convinge atatia ochi ca vad altceva! Hai… pa!

alin 5 august 2013 at 10:43

:)))
Vai vai.
Prefer sa fiu idiot decat o oaie ca tine !

Aristotel 31 iulie 2013 at 14:45

Si eu care credeam ca a fost demult topit si transformat in statuetele ce populeaza promenada.

Leo de la Vinciu 31 iulie 2013 at 15:52

Eu zic sa punem langa „motor” un portret cu un presedinte si sa-i spunem ” Monalisa si Demis” !

dan dorin 31 iulie 2013 at 16:19

o prostie cat roata carului…ca sa rida si curcile

nervosu 31 iulie 2013 at 16:31

acel monument al naturiiii nu trebuie sa fie amplasat acolo sugestia mea ca monumentul lui avram iancu de linga casa de cultura a sindicatelor trebuia amplasat acolo

ardeleanul 1 august 2013 at 10:05

Acel odios motor poate fi amplasat eventual langa platforma de la traseul celor trei fortificatii unde s-a reconstituit tragerea pe roata a lui Horia Closca si Crisan iar in santuri in fata catedralei Reintregiri un loc de joaca pentru copii in locul celui distrus de santuri si multa umbra pentru adulti de unde sa se asculte si slujba de la catedrala adica un loc de liniste si relaxare! Statuia lui Avram Iancu cu tulnicaresele trebuie reamplasate pe un loc inalt sa sune si sa cheme motii la Alba Iulia sau sa ramana pe vechiul ampasament dar pus odata in valoare

Liviu Bimbea 2 august 2013 at 11:53

Mie-mi place cum arată acea roată simbol al suferinței românilor. Mi-a plăcut și monumentul „Foamea” (care-l mai știți) de la capătul Bd. Transilnaiei. Avea și ăla un anumit simbol, dar pe cineva a deranjat acel simbol și a pus în locul lui… nimic.
Dacă vă place bustul Iancului lăsați-l la vedere. Nu-l băgați în groapă.
Să auzim de bine. Mai avem până vor fi iar copaci falnici prin cetate.

Nicu 4 august 2013 at 12:13

Liviu -Daca ai placerea de a te uita,la acea roata smbol,sugestia mea ar fi ….sa te angajezi la un atelier de reparat electromotoare.

mizibizi 3 august 2013 at 15:05

no , no ,

bă alin! 4 august 2013 at 10:00

Ingust la minte esti tu!
In primul rand pentru ca ala nu e monument.
In al doilea rand pentru ca e o ineptie sa faci comparatie cu opera lui Brancusi.
…sau esti si tu un „artist” ratat de Alba?

Nicu 4 august 2013 at 11:57

Transferati acest electromotor,in sala de sedinte a primariei,pentru a va aminti la fiecare sedinta ,pe ce ati risipit bani contribuabililor.Cred ca istoria zbuciumata si glorioasa a motilor,va putea da o alta ideie mai buna.-Va mai amintiti notele de la istorie?…..

Marcel Vişa 4 august 2013 at 19:07

ar putea fi folosita nu ca si monument istoric ci pentru executia politicienilor care au bagat mana in buzunarul cetateanului si au vandut tara.