Sondaj de opinie online www.ziarulunirea.ro pentru alegerile parlamentare

Ediţia online a ziarului Unirea vă oferă posibilitatea să vă exprimaţi preferinţele electorale pentru candidaţii la alegerile parlamentare din 9 decembrie.

Chiar dacă lista acestora este numai parțial oficială (candidaturile sunt definitive doar după depunerea lor la Biroul Electoral Județean și expirarea perioadei de contestații), ea a fost întocmită după cele mai recente declarații ale liderilor principalelor partide care își aruncă în lupta electorală reprezentanții cu cele mai mari șanse de a câștiga un fotoliu de senator sau deputat.

Am observat că rezultatele sondajului anterior făcut de site-ul cotidianului Unirea privind intenţiile dumneavoastră de vot la alegerile locale, au fost apropiate ca procente, de cele ale unor sondaje preelectorale profesioniste comandate de partide politice din Alba. Acestă constatare sugerează faptul că cititorii ziarulunirea.ro reprezintă un eşantion reprezentativ al populaţiei judeţului.

Totuși, acest sondaj de opinie online nu are valoare ştinţifică pentru că nu este realizat într-un mod științific. Cel mai probabil voturile nu vor fi date strict pe colegii, astfel că rezultatele vor reprezenta popularitatea pe care o au politicienii la nivelul județului Alba, dar și  un exemplu pentru cum ar putea fi împărțite locurile în viitorul Parlament.

Dacă mâine ar avea loc alegeri, cu ce candidat aţi vota:

Sondaj Mister Boboc 2016 ziarul ”Unirea” - Colegiul Economic ”Dionisie Pop Marțian” din Alba Iulia

  • Alexandru Muntean (22%, 599 Votes)
  • Ștefan Budeancă (20%, 550 Votes)
  • Dragoș Gârneață (16%, 446 Votes)
  • Raul Bârlog (13%, 350 Votes)
  • Bogdan Barbu (12%, 328 Votes)
  • Andrei Suciu (10%, 275 Votes)
  • Antoniu Medrea (8%, 216 Votes)

Total Voters: 2.764

Loading ... Loading ...

Sondaj Miss Boboc 2016 ziarul ”Unirea” – Universitatea ”1 Decembrie 1918” din Alba Iulia

  • Roxana Prunean (33%, 515 Votes)
  • Roxana Romcea (32%, 508 Votes)
  • Socaciu Larisa (14%, 226 Votes)
  • Ciocan Mihaela (11%, 166 Votes)
  • Tomuş Camelia (10%, 160 Votes)

Total Voters: 1.575

Loading ... Loading ...

Sondaj Mister Boboc 2016 ziarul ”Unirea” – Universitatea ”1 Decembrie 1918” din Alba Iulia

  • Darius Creța (35%, 412 Votes)
  • Tudor Magda (34%, 398 Votes)
  • Alin Marc (14%, 160 Votes)
  • Botezan Florin (13%, 150 Votes)
  • Denis Dinu (5%, 62 Votes)

Total Voters: 1.182

Loading ... Loading ...

Sondaj Miss Boboc 2016 ziarul ”Unirea” - Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” din Alba Iulia

  • Trif Luminița (22%, 929 Votes)
  • Covaciu Anastasia (19%, 816 Votes)
  • Ghiura Andreea (17%, 725 Votes)
  • Olteanu Natalia (14%, 580 Votes)
  • Șoaită Andreea (11%, 441 Votes)
  • Strâmtu Alexandra (8%, 354 Votes)
  • Popa Paula (4%, 183 Votes)
  • Todescu Amalia (4%, 172 Votes)

Total Voters: 4.200

Loading ... Loading ...

Sondaj Mister Boboc 2016 ziarul ”Unirea” - Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” din Alba Iulia

  • Fulea Tudor (30%, 938 Votes)
  • Cojan Tudor (25%, 788 Votes)
  • Mărginean Jumate Tudor Florin (15%, 479 Votes)
  • Puiu Robert (8%, 244 Votes)
  • Dan Alexandru (6%, 185 Votes)
  • Gomboș Andrei (5%, 170 Votes)
  • Fuga Ștefan (5%, 157 Votes)
  • Fleșeriu Robert (5%, 144 Votes)

Total Voters: 3.105

Loading ... Loading ...

Ce logo considerati ca este mai potrivit pentru Centenarul MARII UNIRI?

  • Hora (24%, 274 Votes)
  • Drapelul (16%, 186 Votes)
  • România e acasă (13%, 147 Votes)
  • Legământul (10%, 116 Votes)
  • De 100 de ani împreună (7%, 80 Votes)
  • ROMÂNIA REUNITĂ v.3 (5%, 59 Votes)
  • ROMÂNIA REUNITĂ v.1 (5%, 58 Votes)
  • Fibra (5%, 58 Votes)
  • ÎMPREUNĂ (5%, 52 Votes)
  • Împreună pentru Centenar (4%, 45 Votes)
  • POP (3%, 30 Votes)
  • ROMÂNIA REUNITĂ v.2 (2%, 18 Votes)
  • România: Autor centenar (1%, 9 Votes)

Total Voters: 1.132

Loading ... Loading ...

Sondaj Miss Boboc ziarul ”Unirea” – Colegiul Tehnic Apulum Alba Iulia

  • Denisa Davidaș (31%, 493 Votes)
  • Roxana Bozoșan (25%, 389 Votes)
  • Nicoleta Paven (18%, 281 Votes)
  • Cristiana Bogdan (17%, 260 Votes)
  • Raluca Susan (9%, 149 Votes)

Total Voters: 1.572

Loading ... Loading ...

 

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

57 Comentarii

gogu 27 octombrie 2012 at 13:59

O sa avem mari surprize in colegiul Alba Iulia la deputati…mai vorbim.

HH 29 octombrie 2012 at 11:54

SE RETRAGE NISTOR, DE RUSINE ?! ARE ?

Dan 4 noiembrie 2012 at 11:06

PDL-ul va cere electoratului sau sa nu se prezinte la vot !?

Albaiulian 29 octombrie 2012 at 13:27

Postacii platiti de usl sunt la post! Noroc cu aceste actiuni ca mai au si ei un ban de tigari si de eugenia.

Ardelean 3 noiembrie 2012 at 16:42

Rusine sa iti fie ca te denumesti „albaiulian”, vorbesc pdl-isti care ati pradat tara si v-ati vandut votul pe galeti si borduri. Ati adus judetul Alba in ultimii ani, fruntas la somaj, cel mai sarac judet din ardeal. Din cauza unor trepadusi ca tine ALBAIULENII nu mai au bani decat de eugenia.

@Ardelean 3 noiembrie 2012 at 16:51

Poate tu iti permiti doar o eugenie si un PC conectat la internet. Albaiulienii se descurca, sunt gospodari si cumpatati, nu le duce tu grija. Localitatile conduse de USL-isti trag judetul in jos, verifica statisticile si ai sa vezi ca am dreptate.

Albaiulian 4 noiembrie 2012 at 19:27

Daca nu am dreptate de ce te-ai suparat „Ardelene”? Adevarul supara pe om!

Ardelean 6 noiembrie 2012 at 19:42

Doar te ignor. Esti limitat…de portocaliu. Nu merita sa imi pierd timpul citindu-ti ineptiile de partid.Plimba-te pe strada si vezi, in afara de membrii PDL care si dintre voi sunt putini capatuiti-restul doar firmituri la masa regelui, cati albaiuleni sunt multumiti de viata pe care o au in ultimii 8 ani de dictatura. Fiecare cu opiniile sale.Bordura usoara.

Horea 27 octombrie 2012 at 14:07

Cam repede ati inceput cu sondajele!

Pana in decembrie, iarasi n-o sa incapa comentariile pe aceasta pagina.

Pana acum observ ca domina USL-istii dar, se stie, la nivelul judetului Alba (cu cateva exceptii) vor cstiga ARD-istii!

Aurelian 27 octombrie 2012 at 14:26

Daca ar fii dupa votanti, USL, ar pierde cu brio in totalitate, dar unde nu voteaza alegatorii, alege calculatorul, si ne trezin iarasi ca iese deputat de secunda si de a treia mana!

Aurelian cel (mai) simpatik 27 octombrie 2012 at 16:19

Sunt tampit sunt tampit sunt tampit … oau, ce tampit sunt! Ce bine imi pare ca sunt tampit si ce bine imi pare ca imi manifest idiotenia tot timpul pe forumuri. Sunt tampit sunt tampit sunt tampit. Dar sa ma iertati ca sunt simpatic desi sunt hermafrodit … votati cu mine si cu pdistii care sunt mai ceva ca mine

Alex Danila 27 octombrie 2012 at 17:15

Bravo,omule!!! Te potrivesti pe deplin cu Ponta si Antonescu:nu concep ca altii sa aiba alta parere!

mihaela 27 octombrie 2012 at 14:43

Intotdeauna in sondajele ziarului Unirea castigatori sunt USL-istii pentru ca au acolo multi sustinatori

Administrator 27 octombrie 2012 at 14:50

Asta e buna. Din cate imi amintesc in sondajele de la locale au castigat Hava si Dumitrel, tot timpul. Oricum, asa cum scrie si in textul articolului, acest gen de sondaje online, ar fi relevante doar in ce priveste popularitatea unui politician pentru cititorii unui anumit ziar.

„Totuși, acest sondaj de opinie online nu are valoare ştinţifică pentru că nu este realizat într-un mod științific. Cel mai probabil voturile nu vor fi date strict pe colegii, astfel că rezultatele vor reprezenta popularitatea pe care o au politicienii la nivelul județului Alba„

ciobanel 29 octombrie 2012 at 9:01

De ce nu-mi apar raspunsurile pentru @ion,oare numai sustinatorii usl pot sa arunce cuvinte murdare si jigniri,unde va este echidistanta,ce se intampla, v-ati vandut lui jiji belciug sau adormitului cacarau?Multumesc.

Alex Danila 27 octombrie 2012 at 15:32

Ce prostii vorbesti,Mihaela!
Eu tin cu PDL,si vad ca acum,sondajul inclina in favoarea uselistilor.Dar NU poti acuza Ziarul Unirea de faptul ca ar fi useleu,pentru ca la sondajele lor de la locale au castigat Hava si Dumitrel!
Stai ca sondajul abia a inceput!Dupa ce o sa voteze mai multa lume,cifrele n-o sa ii mai dea drept castigatori pe cei de la USL!

Status Quo 27 octombrie 2012 at 20:39

Profesore,
cam multa buruiana in bruma ta de text! Mi-e ca si tu nu ti-ai prea facut temele la un anumit moment. Daca iti ziceai tractoristu’ buruiana era de inteles.
Iti mai pui si hcc.ro la website…

Alex Danila 28 octombrie 2012 at 0:02

Ce materie predai,”profesoru”? 🙂

Aurelian cel (mai) simpatik 27 octombrie 2012 at 16:20

Sunt tampit sunt tampit sunt tampit … oau, ce tampit sunt! Ce bine imi pare ca sunt tampit si ce bine imi pare ca imi manifest idiotenia tot timpul pe forumuri. Sunt tampit sunt tampit sunt tampit. Dar sa ma iertati ca sunt simpatic desi sunt hermafrodit … votati cu mine si cu pdistii care sunt mai ceva ca mine da, da!

Horea 27 octombrie 2012 at 16:36

Daca nu ne spune-ai ca esti … tampit, poate te votam.

Asa ca mai asteptam alti „simpatici” si neaparat „hermafroditi”!

Alex Danila 27 octombrie 2012 at 17:11

Am mai spus-o:cel care scrie asa in numele lui Aurelian e un tampit!Nu acceptan ca sunt si altii de alta parere,asa ca recurge la arma traditionala uselista:atacuri murdare!

Claudiu 27 octombrie 2012 at 21:12

Alex, iti spune unul mai in etate, nu te pune cu prostul ca te bate prin experienta! Si inca ceva…nu te baga in troaca, ca te mananca porcii. Ignora dobitocii de pe forum ca nu-ti foloseste la nimic sa incerci sa-i ponderezi, nu ai sa reusesti pentru ca nu ai cu cine, nici nu pot, nici nu vor – sunt limitati si in sinea lor se cred grozavi. Lasa-i sa se creda zei, care-i problema ta? Discuta cu cine merita, restul la gunoi.

Ion 27 octombrie 2012 at 21:24

Bai lichea pedelista.De unde stii tu,ca esti „mai in etate”,ca idiotul pe care-l lingi duios?A,așa ca între lachei.Ba „costele”,lacheu pedelist,sa-ti spun ceva.Dobitoaca-i mata,lacheule.Si ia mai dute-n ..la mea si tu,infectie umana.

Claudiu 27 octombrie 2012 at 21:58

Alex, o sa vezi cum apar zeii! Liberalii de frunte Buglea, Zdranc&comp. sub diferite pseudonime. Ii recunosti dupa nivelul comentariilor. Ignora-i!

Alex Danila 27 octombrie 2012 at 23:40

Bine zici,Claudiu!

Ion 28 octombrie 2012 at 7:41

Bă lacheilor,bă.Voi traiti in devalmasie?Ce va tot lingeti pe forum.Ratatilor eu zic sa va manifestati public.Da’ revenind.Ratat claudiu esti o mizerie.Ataci niște oameni sub masca anonimatului.Esti las,claudiu.Las.In viața si viermii au rolul lor.D’aia sunt viermi nu oameni.Tu esti un vierme cu fata umana.Si n-ai nici un rol in viata asta.Doar sa spurci,eventual.Scarba si lehamitea mea sa fie cu tine.Hai sictir,vierme!

Aurelian cel (mai) simpatik 27 octombrie 2012 at 16:40

Va rog sa ma votati, va rog, nu exista un hermafrodit mai tampit ca mine desi daca ma gandesc bine poate ca ma depasesc prietenii mei ungureni si basisti . dar va rog sa ma sustineti mai ales ca sunt si gay si imi place sa ma sus tineti adica sa ma simt tinut sus sprijint in o tepusa. va rog sa ma votati ca altfel ma duc la tatuca base si va torn pe toti

Alex Danila 27 octombrie 2012 at 17:14

Faci o greseala pe care multi tineri o fac in ziua de azi:”simpatic” se scrie cu „c” la sfarsit,nu cu „K”,ca suntem romani si avem si noi o limba de care n-ar trebui sa ne batem joc!

Ion 27 octombrie 2012 at 21:13

Agramatule,ai apărut…..’ esti consecvent.In prostie,binenteles.Scrii,infectie umana,doar sa „poluezi”forumul.Esti tot ce poate fi mai rau,in societate.

Obsrervator 27 octombrie 2012 at 22:16

Si ce-ai gasit bun in societatea romaneasca , nea Ioane?

Alex Danila 27 octombrie 2012 at 23:47

Conform dictionarului explicativ,”agramat” inseamna „persoana care face grave greseli gramaticale”,ori eu nu fac asemenea greseli.Dar,asta inseamna ca TU nu stii ce inseamna „agramat”.In schimb,TU faci o greseala mare:”Esti tot ce poate fi mai rau,in societate.”GRESIT! Ultima virgula pe care ai folosit-o nu isi are rostul.In vorbire,propozitia se poate intona cu o mica pauza acolo,dar in scriere,virgula nu se pune intre predicat si circumstantial de loc.

Claudiu 27 octombrie 2012 at 23:54

Astea-s deja fineturi…Ignora-l! E nap!

Ion 28 octombrie 2012 at 7:31

Lacheule.Esti agramat,oricât te-ai stradui sa dovedesti contrariul.Spoiala de cultura cu care te impopotanezi,confirma asta.Ba talamb danila,citește-te.Ai greșeli aproape la fiecare fraza.De asemenea mai arati,prin tot ceea ce scrii,cat esti de lacheu politic si de frustrat in viata.Ramai,lacheule frustrat acolo unde-ti este locul.La periferia societății..Hai sictir,lacheule agramat!

ciobanel 28 octombrie 2012 at 11:02

Mai rau in societate ca si incultii ca tine ce urmaresc numai w.c.3 nu gasesti, du-te jegosule si nu-ti uita „fabuloasa” idiotenie „haznaua 3 de azi este Europa Libera de ieri”!Pa!!!

Ion 28 octombrie 2012 at 17:10

Spurci nobila meserie de cioban,infectule.Crezi tu,rebut genetic ca labe1,e obiect de studiu?Idiotule,din labe1 se tampeste.Da’ la tine nu-i cazu’.Esti idiot din momentul conceperii tale.Meriti scarba si lehamite.Hai sictir,infectie umana!

Aurelian 27 octombrie 2012 at 17:51

Aici intradevar gresesti ma chiama Aurelin si nu Sañedru!

Roman 28 octombrie 2012 at 0:48

Asa cum Alex Danila nu este numele tau adevarat, nici faptul ca esti un pdl-ist sincer nu este adevarat.
Slujesti doar un pe cineva care te pune sa scrii niste mesaje.
Esti penibil si neconvingator.
Nu obisnuiesc sa postez, dar m-am saturat de mizeriile astea de pe forum.
PDL are doar de pierdut cu oameni ca dumneata.

@Roman 28 octombrie 2012 at 1:38

I-auzi brau! Din tot forumul asta cel mai penibil si neconvingator este A.D.! Restul sunt in regula, mai ales selectii postacii uselisti! Uselistii pot folosi orice limbaj, ii legitimeaza Becali. Ion ti se pare pe treaba lui si convingator, nu?

Roman 28 octombrie 2012 at 10:01

Nu ai inteles nimic domnule !
Detest USL si stiu ca ei nu reprezinta o alternativa, insa tu, Alex Danila esti un impostor !

Alex Danila 28 octombrie 2012 at 11:37

De ce sunt un impostor 🙂 ?! Ma faci sa rad 🙂

Alex Danila 28 octombrie 2012 at 11:46

Sa inteleg ca sunt un impostor pentru ca inghit injuriile aduse mie pe forum (care vin de la persoane precum Ion sau dumneata)? Sunt un impostor pentru ca vorbesc civilizat? Sunt imposotor pentru ca respect parerea fiecaruia?
Chestia cu „esti platit ca sa vorbesti de-astea pe forum ” e o prostie.TOTI de pe forumul asta isi spun liber parerea,ca nu cred ca-i plateste Hava sau Atanasiu.Doar pentru faptul ca am o parere diferita fata de a dumneata,nu inseamna ca sunt platit!
Si,numele meu adevarat este Alexandru Danila,deci ce ai spus dumenata este fals!
Numai bine!

Roman 28 octombrie 2012 at 17:57

In mesajele tale apar cateva tehnici de manipulare destul de rudimentare. De asemenea, ai un mod de exprimare ingrijit (nu esti incult ca multi dintre cei care posteaza aici).
Insa ramai un impostor si nu te cheama Alex Danila !

PS: nu m-am referit la o plata in bani

Roman 28 octombrie 2012 at 18:05

Ai tehnica de manipulare exersata, nu esti incult, nu te cheama Alex Danila si ramai un impostor !

PS: plata nu inseamna numai bani ci orice forma de avantaj direct sau indirect

Aurelian 28 octombrie 2012 at 21:12

Nu da Domnul, ca Piticul Atomic, in loc sa faca pe „nebunul” pe forum, sa se puna serioas pe treaba la alegeri, si sa fure, sau sa puna pe altii sa fure niste voturi, ca sa-l vedem o data si o data priponit!

Ion 28 octombrie 2012 at 19:00

Bai agramat,frustrat.Ai devenit si nesimtit?Bă agramatule,unde te-am înjurat?Eu nu injur,agramatule.Stii tu lacheule pedelist,cum se defineste injuratura?Ia deschide dictionarul,asa cum ai facut mai sus si citeste(citeste agramatule si….poate mai si retii ceva)cum este definita injuratura.Da’ tu esti prea prost.N-ai cum sa pricepi ceva.Gata.De azi te declar si idiot.Hai sictir,agramatule,frustrat si idiot!

Bula 28 octombrie 2012 at 8:01

Nu mergeti la vot! Nu mergeti la vot fratilor, ca-i lovitura de stat! Asa poate ajung si eu senator sau deputat, ca o sa-mi asum toate voturile celor care nu vor vota, o sa fac si eu ca presedintele DEMIS (Roussos), ca si el a zis ca toate voturile celor care nu au votat au fost ale lui…! Asa ca, dei 7,4 milioane de romani i-au tras suturi in cur, dilimache tot presedinte a ramas…Deci, „nu mergeti la vot” ca sa ajung si eu senator sau deputat si pe acest principiu „nu mergeti la vot” o sa fiu si viitorul presedinte, care-i problema, sau care-i diferenta dintre Bula si DEMIS…?!!

ciobanel 28 octombrie 2012 at 10:54

Oare tu esti domnule cacarau te-ai trezit din betie,du-te ca te asteapta oierul jiji sa-ti de-a branza de pe… ca s-a spalat aseara,hahalera de rahat!

jean 29 octombrie 2012 at 8:12

bată-vă să vă bată de bolunzî ! mare-i grădina TA doamne ! ! mă ! ce trăznit vă tăt insultaţi aici ? nu v-i ruşine ? mai gătaţî cu înjurăturile ,că nu-i fain…da? ? ! !

HH 29 octombrie 2012 at 10:14

SE RETRAGE NISTOR , DE RUSINE ?! ARE ?

ciobanel 29 octombrie 2012 at 12:21

La fel cat are putorina doar au supt la aceeasi tita amandoi!

dd in curba 29 octombrie 2012 at 21:16

Ppddisti astia anlfabeti ,laudarosi si micinosi . Nu e de mirare ca vine potopul lumii. Vai de tine alegatorule daca votezi asa ceva!

gogu 30 octombrie 2012 at 13:34

Vorbesti de plagiatori,repetenti si oieri semianalfabeti?

electoratul 30 octombrie 2012 at 9:48

o intrebare simpla,pentru TEODOR ATANASIU si POTOR, nu au fost alesi in alegerile tecute spera sa fie alesi acum?-USL daca vreti sa fiti alesi si sa fiti pe pozitie ELIMINATII–atentie PNL

teo 31 octombrie 2012 at 15:59

Se pare ca teo o sa o ia iar in barba !!!!! Poate abea atunci se va trezi cineva sa scuture judetul si pierzatorii.

Psd 1 noiembrie 2012 at 2:29

CINE-I asta RONCEA?

Alex 3 noiembrie 2012 at 20:33

Sa-mi trag 1000 de palme….dupa ce comentarii vad pe pagina asta nici nu ma mir ca tara merge asa cum merge (nu vorbesc de toate comentariile, unii din voi chiar incercati sa discutati la obiect, sau sa va exprimati opinia). Scazut nivel de civilizatie si educatie avem, dar, pe de alta parte, nici nu m-as putea astepta la altceva atunci cand vine vorba de politica…

Gheorghe 6 noiembrie 2012 at 19:52

Asae toti postacii draga alex.