Sfârșit de săptămână cu alcool pe șoselele județului! 5 șoferi băuți depistați de polițiști, dintre care 2 au refuzat recoltarea probelor biologice
Sfârșit de săptămână cu alcool pe șoselele județului! 5 șoferi băuți depistați de polițiști, dintre care 2 au refuzat recoltarea probelor biologice.
La data de 13 septembrie 2019, în jurul orei 09.00, polițiștii rutieri din Sebeș l-au depistat pe un bărbat de 41 de ani, din comuna Jina, județul Sibiu, în timp ce conducea un autoturism, pe raza municipiului Sebeș, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,93 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.
La data de 13 septembrie 2019, în jurul orei 19.15, polițiștii din Blaj, în timp ce acționau pe strada Timotei Cipariu din municipiu, l-au depistat pe un bărbat de 43 de ani, din Blaj, în timp ce conducea un autoturism, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,49 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.
La data de 14 septembrie 2019, în jurul orei 21.30, polițiștii Secției 7 Poliție Rurală Sebeș l-au depistat pe un bărbat de 38 de ani, din comuna Săsciori, în timp ce conducea un autoturism, pe raza comunei Săsciori, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,61 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital, pentru recoltarea mostrelor de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei însă conducătorul auto a refuzat să se supună recoltării.
Pe numele său a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de refuz sau sustragerea de la recoltarea mostrelor de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
La data de 15 august 2019, în jurul orei 17.45, polițiștii Secției 7 Poliție Rurală Sebeș l-au depistat pe un bărbat de 45 de ani, din Alba Iulia, în timp ce conducea un autoturism, pe DN 67 C, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,63 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.
La data de 15 septembrie 2019, în jurul orei 21,30, polițiștii din Zlatna au oprit, pentru control, un autoturism condus, pe o stradă din oraș, de un bărbat de 33 de ani, din comuna Almașu Mare.
Întrucât conducătorul auto emana miros de alcool, polițiștii i-au cerut să se supună testării cu aparatul etilotest și recoltării mostrelor de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei, însă acesta a refuzat.
Față de bărbat, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de refuz sau sustragere de la recoltarea mostrelor de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Șofer de 33 de ani, din Alba, implicat într-un accident pe DJ 106 G, în Sibiu: S-a răsturnat cu o cifă care transporta beton și a ajuns la spital
Șofer de 33 de ani, din Alba, implicat într-un accident pe DJ 106 G, în Sibiu: S-a răsturnat cu o cifă care transporta beton și a ajuns la spital Un accident rutier a avut loc marți, 12 mai 2026, pe DJ 106 G, în apropierea localității Dobârca, în județul Sibiu. Un șofer de 33 de […]
VIDEO | 4,5 milioane de euro investiție cu fonduri europene nerambursabile pentru schimbarea la față a celui mai aglomerat cartier al municipiului Aiud
4,5 milioane de euro investiție cu fonduri europene nerambursabile pentru schimbarea la față a celui mai aglomerat cartier al municipiului Aiud Peste 8 hectare de spații publice din municipiul Aiud vor trece printr-o amplă operațiune de regenerare urbană care le va îmbunătăți funcționalitatea și estetica. Autoritățile publice locale din municipiul Aiud au semnat, marți, 12 […]
FOTO | Copilaș de 5 ani, dispărut într-o zonă împădurită din Sibiu. Este căutat de sute de voluntari, autorități, echipe canine, scafandrii și un elicopter
Copilaș de 5 ani, dispărut într-o zonă împădurită din Sibiu. Este căutat de sute de voluntari, autorități, echipe canine, scafandrii și un elicopter Sute de voluntari, zeci de polițiști, jandarmi, angajați ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență, salvamontiști, precum și voluntari participă la o amplă acțiune de căutare a unui băiețel în vârstă de cinci […]