Semnal de alarmă de la Raed Arafat: Scăderea acțiunilor de donare de sânge poate duce la DECESE din rândul persoanelor care au nevoie de sânge și de derivați din sânge
Semnal de alarmă de la Raed Arafat: Scăderea acțiunilor de donare de sânge poate duce la DECESE din rândul persoanelor care au nevoie de de sânge și de derivați din sânge
Șeful Departamentului pentru Situații de Urgențe (DSU), Raed Arafat îndeamnă oamenii să meargă în continuare să doneze, din cauza faptului că, țara noastră riscă să înregistreze decese între persoanele care au nevoie de sânge și de derivați din sânge. Donatorii sunt tot mai puțini din cauza pandemiei generate de noul coronavirus.
Raed Arafat a declarat marți seara, într-o conferință de presă la sediul MAI, că medicii de la centrele de transfuzii din țară au semnalat scăderea acțiunilor de donare de sânge, în contextul pandemiei.
„În ultima perioadă colegii din centrele de transfuzii sanguine ne-au semnalat scăderea foarte serioasă a acțiunilor de donare de sânge. Chiar dacă suntem în situația în care ne aflăm la acest moment, să știți că restul patologiilor, restul bolilor continuă să existe și au nevoie de sânge, au nevoie de produse sanguine și au nevoie de salvatorii de vieți care sunt, de fapt, donatorii de sânge, care merg și donează periodic la centrele de sânge”, a spus Arafat.
Din acest motiv, Ordonanța Militară nr. 3 prevede faptul că persoanele care merg să doneze sânge pot ieși din case pentru a face acest lucru.
Secretarul de stat Raed Arafat spune că, din cauza lipsei donatorilor, România poate înregistra decese printre pacienții care au nevoie de sânge: „Atragem atenția că această activitate de donare de sânge continuă să existe și este extrem de necesară. Rugăm salvatorii de vieți, donatorii de sânge să-și continue activitatea, centrele de transfuzie sanguină sunt deschise și îi așteaptă. Altfel s-ar putea să înregistrăm decese printre pacienții care au nevoie de sânge și nu vor găsi acest produs extrem de important și bineînțeles, derivatele lui.”
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă a anunțat că până marţi seara la ora 20 au fost confirmate 794 de persoane cu noul coronavirus, 79 vindecate şi 11 decedate.
„Situaţia la ora 20 şi care a fost transmisă la Ministerul Afacerilor Interne din partea colegilor de la Centrul Naţional de Conducere şi Coordonare a Intervenţiei. La ora 20, avem 794 de confirmaţi, 79 de vindecaţi şi 11 decedaţi, din păcate. La acest moment, persoane internate în spital, în secţie, sunt 431 şi la nivelul secţiilor de terapie intensivă – 18 persoane. Persoane carantinate, până la ora 20, 5.556 şi persoane izolate la domiciliu – 87.506”, a declarat Raed Arafat, la sediul Ministerului de Interne.
Surse: stiri.tvr.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026. ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]








