Actualitate

Șeful Gărzii de Mediu Alba: „Este o chestiune spinoasă, gunoiul menajer, în toată lumea asta e o problemă destul de mare”

Ioana Oprean

Publicat

în

Șeful Gărzii de Mediu Alba: „Este o chestiune spinoasă, gunoiul menajer, în toată lumea asta e o problemă destul de mare”

Dănuț Hălălai, șeful Gărzii de Mediu Alba, aflat într-o emisiune la Radio Unirea FM, a discutat referitor la situația deșeurilor din județul Alba și despre modul de funcționare al CMID Galda.

„Într-adevăr este o chestiune spinoasă, gunoiul menajer, în toată lumea asta e o problemă destul de mare. Garda Națională de Mediu, prin Comisariatul Județean Alba a fost destul de atentă și cu ochii pe tot ceea ce a însemnat colectarea deșeurilor menajere și nu în ultimul rând depozitarea acestuia.

După cum știți, la nivelul județului Alba, s-a creat un SMID, care avea ca și componentă CMID-ul de la Galda, Centrul de Management Integrat al Deșeurilor, respectiv groapa de deșeuri de la Galda și colectorii, respectiv salubriștii.

S-a împărțit județul în patru zone, iar trei dintre aceste zone au fost licitate și au fost câștigate de către operatorii economici, operatori care au venit în preluare, din punctul meu de vedere, cu întârziere.

Pentru a face acest SMID a fost nevoie de o asociere a primăriilor, respectiv de creerea anumitor Asociații de Dezvoltare Intercomunitară, așa cum se numesc ele și s-au creat la nivelul județului, undeva la patru ADI-uri. Un ADI important, ADI-ul care deservește cele trei zone, care au fost licitate, ADI Salubris și mai avem încă trei ADI-uri pe zona montană, însă zona montană încă nu a fost licitată și deocamdată colectarea se face cu vechiul operator, fără a avea licitație, cu prelungire de contracte.

Noi, Garda de Mediu, am fost puși între ciocan și nicovală pentru că fostul operator de salubritate, aceștia mergeau tot timpul pe situații de urgență pentru că contractul era expirat și atunci trebuia să înghițim și noi, la rândul nostru, anumite inconveniente pe care aceștia nu se ocupau la modul cel mai serios.

Am avut, după cum știți, în vara anului 2021 și niște probleme cu depozitarea la Galda, niște probleme destul de importante și cred eu, create de către oameni, pentru că aceste probleme nu au venit de undeva din neant.

Într-adevăr, noi la Galda avem o rampă de deșeuri ecologice, CMID-ul de la Galda este o entitate importantă, foarte scumpă, plătită de către Consiliul Județean, cu ajutorul fondurilor europene.

Este o chestiune inovativă, nouă tehnică, din punct de vedere al depozitării deșeurilor, doar că tot în acest sens, depozitarea neavând loc la timp și această rampă rămânănd nefolosită de mai mult timp datorită licitațiilor trenate a început și am intrat cumva cu stângul în ceea ce privește depozitarea în acest loc.

Rampa de la Galda, toată lumea crede că deșeurile vin în mașinile cu care se colectează din localități, se cântărește, ajunge în rampa de la Galda, intră pe o bandă iar oamenii sortează plasticul, sticla și toate chestiunile, iar celălalt se duce în stația de tratare mecanico-biologică unde scad cantitățile, iar restul de cantitate după tratarea mecanico-biologică să ajungă direct pe rampă. Ei bine nu este așa. Pentru că proiectul după care s-a făcut acest Centru de Management Integrat al Deșeurilor presupune ca deșeurile care se pot selecta să nu ajungă direct pe rampa de deșeuri de la Galda. Ele trebuie să fie colectate separat la nivelul UAT-urilor, de la populație, pe deșeuri precum PET, plastic, PPE, sticlă, hârtie, pe fracții separate și deșeuri menajere”, a declarat Danuț Hălălai, șeful Gărzii de Mediu Alba.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii

Ioana Oprean

Publicat

în

Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]

Citește mai mult

Actualitate

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial

Bogdan Ilea

Publicat

în

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]

Citește mai mult

Actualitate

Nicușor Dan cheamă partidele la consultări la Cotroceni pentru desemnarea unui nou premier, după căderea Guvernului Veștea: PSD, primul chemat

Ioana Oprean

Publicat

în

Nicușor Dan cheamă partidele la consultări la Cotroceni pentru desemnarea unui nou premier, după căderea Guvernului Veștea: PSD, primul chemat Președintele Nicușor Dan a chemat marți, 23 iunie 2026, la consultări partidele și formațiunile politice parlamentare, în vederea desemnării unui nou candidat pentru funcția de prim-ministru, după ce Guvernul propus de Adrian Veștea nu a […]

Citește mai mult