Şcoala Câmpeni: Lecţie predată elevilor de SC Apa CTTA într-un proiect POS Mediu
În laboratorul de biologie al Şcolii Gimnaziale Câmpeni, cu sprijinul directoarei Liliana Lazăr, s-a desfăşurat o campanie de informare a elevilor cu privire la proiectul ”Extinderea şi reabilitarea infrastructurii de apă si apă uzată în judeţul Alba”, derulat de SC Apa CTTA Alba.
Proiectul este cofinanţat prin Programul Operaţional Sectorial de Mediu cu suma totală de 102.046.000 euro, astfel: contribuţie nerambursabilă UE: 80.015.446 euro (78,41%), contribuţie nerambursabilă Guvernul României: 12.237.657 euro (11,99%), contribuţia autoritătilor locale: 1.882.716 euro (1,85%), contribuţia SC Apa CTTA SA Alba: 7.910.181 euro (7,75%). Proiectul, în care a fost inclus şi oraşul Câmpeni, vizează modernizarea şi reabilitarea sistemului de canalizare în aglomerarea Câmpeni şi construirea unei staţii de epurare a apelor uzate pentru 8.000 de locuitori echivalenţi.
Pentru derularea campaniei, o delegaţie compusă din membri ai echipei de proiect, formate din angajaţi ai SC Apa CTTA Alba, în frunte cu Mihaela Mărginean, purtătorul de cuvânt al operatorului judeţean de apă condus de directorul general Viorel Lazăr, şi specialişti ai firmei Halcrow, s-a deplasat la şcoala din Câmpeni, cu recuzita necesară (afişe, pliante, hărţi, baloane, bannere etc), în debutul activităţii distribuindu-le copiilor insigne şi pliante.
*Lecţie interactivă despre importanţa apei şi reducerea poluării
În prima parte, Tudor Toacsăn (Halcrow) şi Constantin Cîra (SC Apa CTTA) le-au explicat copiilor din clasele a II-a şi a III-a, pe înţelesul lor, date despre proiect, circuitul apei în natură şi importanţa apei, informaţii referitoare la necesitatea menţinerii apei curate, ce este poluarea şi care sunt principalii factori poluatori, cum se tratează apa pentru a deveni potabilă, care este drumul apei spre staţia de epurare, rolul Gărzii de Mediu în monitorizarea surselor de apă şi aplicarea sancţiunilor împotriva celor care nu respectă legislaţia etc.
În cea de-a doua parte, sub îndrumarea învăţătoarelor Niculina Oltean şi Monica Joldeş, copiii au pictat aspecte pe care şi le-au însuşit în urma discuţiei cu specialiştii, toţi fiind recompensaţi cu diplome, baloane şi pixuri. La final, cei mici au participat la concursul “Apa, esenţa vieţii, n-o poluaţi!”, în cadrul căruia au reprezentat şcolarii au realizat două “tablouri” cu amprentele lor palmare, după ce le-au colorat cu acuarele, fiind declaraţi apoi “Ocrotitorii apei”. Copiii au primit cu bucurie activitatea desfăşurată, exprimându-şi dorinţa de a mai participa la alte activităţi similare.
Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern”
Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern” Claudiu Năsui a prezentat, printr-o postare publicat pe Facebook, o serie de cinci propuneri pe care le consideră esențiale pentru îmbunătățirea economiei României. Măsurile vizează în principal reducerea taxelor, simplificarea birocrației și restructurarea aparatului administrativ. Printre principalele […]
VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”
Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]
23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii
Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]








