Actualitate

SANITAS anunță GREVĂ GENERALĂ în toate spitalele din țară, în 31 octombrie, dacă nu se rezolvă problemele legate de salarizarea unitară

Ioana Oprean

Publicat

în

Sindicaliștii Federației Sanitas vor intra în grevă generală în toate spitalele din țară în data de 31 octombrie, dacă nu se va ajunge la o soluție cu autoritățile pe Legea salarizării unitare, a anunțat, joi, președintele Sanitas, Leonard Bărăscu. Acesta a precizat că Sanitas și-a stabilit un calendar de măsuri și proteste premergătoare grevei din 31 octombrie.

grevaConform acestui calendar, în fiecare zi de marți va fi organizată câte o acțiune denumită generic „O marți a Sanitas”.

„Începând de astăzi, Consiliul Național a hotărât să începem strângerea de semnături în întreaga țară pentru a putea declanșa conflictul de muncă. Astfel, pe 20 septembrie vom picheta Ministerul Muncii cu peste 200 de oameni, pe 27 septembrie vom picheta Ministerul Finanțelor Publice tot cu 200 de oameni, iar pe 4 octombrie vom picheta Ministerul Sănătății cu peste 200 de oameni”, a spus Leonard Bărăscu.

Potrivit sursei citate, în data de 11 octombrie, membrii Sanitas vor picheta Parlamentul României în speranța că acolo vor găsi o rezolvare a problemelor care nu au putut fi soluționate de Guvern, respectiv de Ministerul Muncii, Ministerul Sănătății și Ministerul Finanțelor Publice.

„Pe 12 octombrie avem o grevă japoneză cu purtarea de banderole, iar în data de 19 octombrie vom avea o grevă de avertisment cu încetarea activității timp de două ore, dimineața între orele 8:00 — 10:,00”, a mai spus președintele Sanitas.

Acesta a ținut să transmită însă un mesaj pacienților că pe timpul grevei de avertisment vor putea fi tratați „chiar mai bine decât în alte zile” și că nu trebuie să-și facă probleme.

„Foarte important pentru starea sistemului de sănătate din România, și sperăm să nu se ajungă aici, pe 31 octombrie vom declanșa o grevă generală”, a mai precizat Bărăscu.

Conform prim-vicepreședintelui Sanitas, Marius Sepi, sindicaliștii din sănătate ar renunța la acest calendar de revendicări dacă s-ar rezolva toate cerințele venite din partea membrilor din întreaga țară.

„Dorim ca întreg personalul TESA să fie introdus în Ordonanța 20, să se rezolve problema salarială pentru cei 1.800 de funcționari publici din direcțiile de sănătate care au fost excluși din această Ordonanță, pentru colegii din creșe și grădinițe. Dorim rezolvarea de urgență a diferențelor de salarizare între medicii din spitalele clinice și neclinice precum și dintre asistentele medicale în funcție de studiile pe care le au — superioare sau postliceale”, a precizat Sepi.

Efortul bugetar lunar calculat de Sanitas pentru salarizarea unitară a personalului TESA, funcționarilor publici și al celor din creșe este de circa 6 milioane lei.

Consiliul Național al Sanitas a discutat joi problemele legate de salarizarea unitară cu Ministrul Muncii, Dragoș Pîslaru, și cu ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, iar în urma acestor discuții reprezentanții sindicaliștilor din sănătate au apreciat că nu au rezultat soluții concrete.

Sursa: agerpres.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”

Ioana Oprean

Publicat

în

Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]

Citește mai mult

Actualitate

23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii

Ioana Oprean

Publicat

în

Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]

Citește mai mult

Actualitate

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial

Bogdan Ilea

Publicat

în

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]

Citește mai mult