Actualitate

Sănătatea femeilor, afectată de orele suplimentare de muncă – STUDIU

Ioana Oprean

Publicat

în

Femeile care muncesc mai mult de 60 de ore pe săptămână prezintă un risc de trei ori mai mare să dezvolte o boală cardiacă, sau diabet, decât cele care lucrează sub 40 de ore – este concluzia unui studiu american publicat în Occupational and Environmental Medicine și preluat de metronews.fr.

prima zi la munca dupa concediuAcest fenomen nu se observă la bărbați.

Până să ajungă la acest rezultat, cercetători de la Universitatea Ohio au analizat datele a aproape 7.500 de persoane, născute între 1957 și 1964, toate făcând parte dintr-o anchetă numită „National Longitudinal Survey of Youth”.

Ei au comparat numărul de ore lucrate de către salariați cu apariția unor boli într-o perioadă de 32 de ani. Cercetătorii au luat în considerare câteva afecțiuni: boli cardiace, cancer (cu excepția celui de piele), diabet, colesterol, boli pulmonare, astm, hipertensiune, depresie și artrită.

Femeile care optează pentru o carieră profesională susținută, se pare că plătesc pentru alegerea lor. Astfel, cele care lucrează mai mult de 60 de ore pe săptămână, cel puțin 30 de ani, își triplează riscul de diabet, boli cardiace, cancer și artrită.

Chiar și lucrând mai puțin, cercetătorii apreciază că după mai mult de 40 de ore apar repercusiuni asupra sănătății lor. „Femeile nu își dau seama că primele lor experiențe de muncă le vor afecta mai târziu”, afirmă profesorul Allard Dembe, principalul autor al studiului.

În schimb, bărbații care fac ore suplimentare nu au atât de mult de suferit mai târziu. Diferența s-ar explica, potrivit cercetătorilor, că femeile trebuie adesea să jongleze cu viața profesională și cea de familie, simțind mai multă presiune zilnic și fiind mai stresate, după cum au demonstrat studii precedente.

Oamenii de știință trag un semnal de alarmă pentru angajatori și instituțiile din domeniul sănătății asupra pagubelor produse de orele suplimentare. Calitatea muncii salariatului poate fi afectată — aviz angajatorilor—, iar cheltuielile medicale cresc — pentru sistemul de sănătate.

Prin urmare, cercetătorii recomandă amatorilor de ore suplimentare să-și păstreze timp și pentru viața personală și să asigure un echilibru corect între cele două, potrivit Agerpres. 


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Trafic de droguri în România: Creștere cu aproape 25% a acestui gen de infracțiuni în primele 5 luni din 2026

Ioana Oprean

Publicat

în

Trafic de droguri în România: Creștere cu aproape 25% a acestui gen de infracțiuni în primele 5 luni din 2026 În perioada 1 ianuarie – 31 mai, poliția a înregistrat 6.666 de infracțiuni legate de traficul ilicit de droguri, cu 24,7% mai multe decât în aceeași perioadă a anului trecut, potrivit unui comunicat al Ministerului […]

Citește mai mult

Actualitate

Lot de Nutella Croissant, retras de urgență de pe piață: A fost descoperită prezența unui corp străin, un fragment de metal. Avertisment ANSVSA

Bogdan Ilea

Publicat

în

Lot de Nutella Croissant, retras de urgență de pe piață: A fost descoperită prezența unui corp străin, un fragment de metal. Avertisment ANSVSA Ferrero România a decis retragerea de pe piață, din motive de precauție, a unui lot de Nutella Croissant, după identificarea unui posibil risc privind prezența unui corp străin, respectiv un fragment de […]

Citește mai mult

Actualitate

Cum va fi VREMEA în România până în 27 iulie 2026: Val de căldură – temperaturi ridicate și precipitații deficitare. Prognoza meteo pe 4 săptămâni

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum va fi VREMEA în România până în 27 iulie 2026: Val de căldură – temperaturi ridicate și precipitații deficitare. Prognoza meteo pe 4 săptămâni România va fi sub un val de căldură pe parcursul lunii iulie 2026 conform pronozei meteo pe 4 săptămâni publicată vineri, 26 iunie 2026 de Administrația Națională de Meteorologie (ANM).  […]

Citește mai mult