România a câștigat opt medalii în prima zi a Campionatelor Balcanice de Atletism. La ce probe sportive s-au obținut perfomanțele

Atleții români au cucerit nu mai puțin de patru medalii de aur și patru de bronz în prima zi a Campionatelor Balcanice de Atletism la seniori de la Novi Pazar (Serbia).

Gabriel Bitan a obţinut aurul la săritura în lungime, cu 8,11 metri, Adela Paulina Bălţoi s-a impus la 3.000 m (9:57.30), Elena Adelina Pănăeţ la 3.000 m obstacole (9:44.27), în timp ce Nicolae Alexandru Soare a câştigat la 5.000 m (13:49.13).

Medaliile de bronz au fost cucerite de Claudia Presecaru la 3.000 m obstacole (9:46.66), de Marius Constantin Musteaţă la aruncarea greutăţii (19,98 m), de Mihai Cristian Pîslaru la 400 m (47.27) şi de ştafeta feminină de 4×100 m (Ana Maria Roşianu, Roxana Maria Ene, Anamaria Nesteriuc, Marina Andreea Baboi – 45.82).

Pe locul patru s-a clasat Vlad Dulcescu la 400 m garduri (52.4), Maria Claudia Florea la 800 m (2:05.64) şi ştafeta masculină de 4×100 m (Robert Cristian Breahnă, Marian Valentin Tănase, Petre Nicolae Rezmiveş, Marius Gabriel Ţone – 40.19).

Pe cinci au încheiat Nicolae Marian Coman la 1.500 m (3:53.32), Dan Claudiu Lăzărică la săritura în înălţime (2,13 m) şi Mihăiţă Andrei Micu la aruncarea ciocanului (64,35 m).

O clasare pe locul şase a reuşit Ioana Diana Ţigănaşu la aruncarea discului (49,46 m).

Pe locul şapte au terminat Marina Andreea Baboi la 100 m (11.57), Ştefania Andreea Drăgan la săritura cu prăjina (3,60 m), Diana Ana Maria Ion la triplusalt (13,15 m), Adrian Garcea la 1.500 m (4:00.20) şi Ioana Valentina Plăvan la aruncarea suliţei (49,07 m).

Cristian Nicuşor Roiban a terminat pe locul 8 la 100 m (10.78).

Pe poziţia a noua s-au clasat Iulia Nicoleta Banaga la 400 m garduri (1:00.69), Adina Elena Cîrciogel la 400 m (55.63) şi Valentin Alexandru Androne la săritura în înălţime (2,09 m).

Florina Ştefana a ocupat locul 10 în proba de 800 m (2:09.61), ca şi Florin Sebastian Asmarandei la aruncarea ciocanului (58,93 m), Cristina Daniela Bălan la 400 m (55.93) şi Ionuţ Cătălin Olteanu tot la 400 m (49.81).

Georgiana Iuliana Aniţei a ocupat locul 13 la triplusalt (12,50 m), iar Ilie Alexandru Corneschi a abandonat la 5.000 m.

La cea de-a 74-a ediţie a Campionatelor Balcanice de atletism s-au aliniat peste 450 de sportivi din 19 ţări. România participă cu 51 de sportivi (28 la masculin şi 23 la feminin), potrivit Agerpres.

Știri recente din categoria Actualitate

Reduceri de 20% pentru călătoriile cu trenul în mai multe ţări europene: Anunțul CFR Călători

Reduceri de 20% pentru călătoriile cu trenul în mai multe ţări europene: Anunțul CFR Călători CFR Călători a anunțat joi că se acordă reduceri de 20% în perioada 4 – 18 iulie celor care cumpără Interrail Global Pass sau One Country Pass, abonamente pentru călătorii cu trenul în ţările europene, cu valabilitate începând din 1 […]