Rezultatele alegerilor parlamentare din Alba, după numărătoarea paralelă a partidelor

Rezultatele parțiale ale alegerilor parlamentare din județul Alba prognozează un dezastru pentru ARD care, deși se aștepta la un scor mic, primește o adevărată lovitură. Potrivit unor surse din numărătoarea paralelă efectuată de principalele partide (PDL, PNL și PSD), în peste jumătate din secțiile de votare rezultă faptul că ARD este foarte aproape să piardă sau deja a pierdut toate colegiile.

Singurul care prevestea acest dezastru a fost sondajul de pe  www.ziarulunirea.ro în perioada preelectorală, sondaj care a părut incredibil chiar și pentru ziariștii de la Unirea. Astfel, potrivit datelor (neoficiale) pe care  le deținem până la această oră rezultatele alegerilor din județul Alba se prezintă astfel:

ELIT

UPDATE:

Colegiul Nr. 1 Senat (Alba Iulia-Apuseni-Cugir) – 278 de secții numărate din 278: FINAL

Teodor Atanasiu (USL) – 54,87%
Ştefan Bardan (ARD) – 25,64%
Horaţiu Bibolar (PP-DD) – 14,62

ADEZIUNE PLUS ALBA

Colegiul Nr. 2 Senat (Sebeș – Blaj – Aiud-Ocna Mureş) – 159 de secții numărate din 161:

Nicolae Dobra (USL) – 44,18%
Alexandru Pereş (ARD) – 33,47 %
Dorin Pocol (PP-DD) – 16,15%

Colegiul Nr. 1 Camera Deputaților (Alba Iulia) – secții numărate 65 din 65: FINAL

Călin Potor (USL) – 51,62%
Dorin Nistor (ARD) – 29,81%
Dorin Şerdean (PP-DD) – 12,98%

Colegiul Nr. 2 Camera Deputaților (Sebeș – Blaj)70 de secții numărate din 70: FINAL

Ovidiu Jidveian (USL) – 46,54%
Clement Negruţ (ARD) – 35,15%
Radu Roncea (PP-DD) – 13,14%

Colegiul Nr. 3 Camera Deputaților (Cugir – Zlatna)93 de secții numărate din 93: FINAL

Dan Coriolan Simedru (USL) – 52,82%
Ioan Fulea (ARD) – 26,66%
Sorin Vasile (PP-DD) – 15,40%

Colegiul Nr. 4 Camera Deputaților (Aiud – Ocna Mureș)91 de secții numărate din 91: FINAL

Radu Coclici (USL) – 40,71%
Sorin Bumb (ARD) – 27,35%
Cornel Comşa (PP-DD) –17,51%

Colegiul Nr. 5 Camera Deputaților (Apuseni – Teiuș)120 de secții numărate din 120: FINAL

Ioan Dîrzu (USL) – 54,93%
Corneliu Olar (ARD) – 25,82%
Ion Marincaş (PP-DD) – 13,81%

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

Crește numărul românilor care se vaccinează anti-COVID: Vaccinul Pfizer BioNTech administrat unui număr de peste 76.000 de persoane până în prezent

Aproximativ 18.000 de cadre medicale din România au fost vaccinate împotriva COVID-19 în ultimele 24 de ore, acesta fiind cel… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unii patroni anunță că nu îi vor primi la muncă pe cei nevaccinați. 5 milioane de angajați își așteaptă rândul la vaccinare

Angajatorii sunt cei care îi înscriu pe liste pe angajați, 5 milioane dintre aceștia își așteaptă rândul la vaccinare. Romania… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Simulările pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat vor avea loc și în acest an! Ministerul Educației: „Din simulări va rezulta nivelul cunoștințelor elevilor”

Anunțul a fost făcut de Ministerul Educației, iar președintele Consiliului Național al Elevilor a declarat că propunerea acceptată de Minister… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIOLENȚELE din SUA: Primul polițist DECEDAT la protestele de la Washington. Bilanțul ajunge la 5 MORȚI

Brian D. Sicknick a fost rănit miercuri, într-o confruntare cu protestatarii, şi a revenit la biroul diviziei, unde i s-a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Restricții mai DURE de intrat în Marea Britanie. Prezentarea testului COVID negativ și carantinarea, necesare

Începând cu săptămâna viitoare, este nevoie de prezentarea unui test COVID negativ efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Haos la Ministerul Sănătății: Un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea

Haos la Ministerul Sănătății după ce un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea. La câteva ore după… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

INFOTRAFIC: Restricții de circulație, vineri, pe Valea Oltului, pentru decolmatarea șanțurilor de aluviuni . Recomandări pentru șoferi

Traficul se va desfășura dirijat, vineri, 8 ianuarie, pe Valea Oltului, DN7 Râmnicu Vâlcea – Sibiu, între kilometrii 227 și… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

57 Comentarii

"Duminica Orbului" 10 decembrie 2012 at 2:52

Sigur sunt rezultatele din judetul Alba, nu sunt din Teleorman sau Vrancea,eu nu credeam sa mai fie „Duminica Orbului” vreodata si minus in Alba?!

Albaiulian 10 decembrie 2012 at 7:57

De acum numai Dumnezeu ne mai poate apara. Doamne ocroteste-i pe romani!

Status Quo 10 decembrie 2012 at 9:43

Acu ca au spart farfuriile si s-au racorit nu le mai ramane decat un lucru de facut: sa stea linistiti si sa astepte vremea platii.

Deocamdata inca chefuiesc ca nu le-a trecut betia.

22 de ani trecuti degeaba peste unii dintre noi!

7,4 10 decembrie 2012 at 15:10

Anuntam pe aceasta cale (noi cei 7,4) cu adanca (NE)tristete, ca dupa o indelungata suferinta, cauzata de chinuri groaznice, chinuri sa reduca pensiile si salariile oamenilor necajiti, chinuri sa inchida spitalele, chinuri sa inchida peste 100000 de IMM-uri, desfiintand cel putin tot atatea locuri de munca, chinuri sa aduca Romania pe ultimul loc in UE in ce priveste nivelul de trai, dupa ce s-a chinuit o legislatura intreaga sa-i umileasca pe romani, deci, dupa indelungate chinuri, PDL, a trecut la cele vesnice! Vesnica lui Nepomenire! Sincere condoleante familiei indurerate :Status Quo,Aiurelian, Dorin si alti maidanezi, care au tot latrat pe aici pe forum, in favoarea defunctului partid, dar care , iata, au cam latrat degeaba si acum schelalaie a paguba!
P.S. Problema e ce vom face de acum cu presedintele lor, Bula Demis: il vom pune majordomn sau lustragiu la USL sau il vom face copil de mingi?!!

* 10 decembrie 2012 at 15:23

Mai, maidanezule! In primul rand nu e defunct ca e partid parlamentar. In al doilrea rand unde sunteti cei 7,4 ca la parlamentare oricat v-ati scremut n-ati iesit numai 4,.. .

7,4 10 decembrie 2012 at 18:52

@* …au iesit si asa vreo 70% din mandate…Iti dai seama ce-ar fi fost daca ar fi votat toti cei 7,4 cu noi? Se pare totusi ca nu numai cei care au votat USL la parlamentare au fost impotriva mascariciului DEMIS la referendum…Acum se demonstreaza (pe bune) cat de DEMIS a fost mascariciul…Dar apropo de „partidul tau parlamentar” (PDL): am auzit-o azi pe Udrea, care se lauda ca a realizat cel mai mare scor pe tara din PDL – 42% (!!!)si ca a intrat in Parlament, fiind de fapt pe locul 2 in Colegiu…! Culmea penibilului!!!

* 10 decembrie 2012 at 20:09

Habar nu ai de statistica! Oricum nu esti capabil sa explici unde s-au evaporat vreo 3 milioane din ipotetici 7,4.

Status Quo 10 decembrie 2012 at 19:59

Bai 0,0000000000000000000074,

sa-ti dau o veste proasta: datele problemei sunt aceleasi! Nu s-a schimbat nimic in Romania. Avem aceleasi probleme ca inainte.

Ba nu, totusi ceva s-a schimbat: avem niste alchimisti ajunsi din nou la putere care cred ca pot vindeca cancerul cu piramidon. Incearca asta de 7 luni si nu le-a iesit inca.

Tu – mai fractie – esti unul dintre cei pe care fac experimente.

Ai rabdare cu ironia. Mai asteapta o vreme ca poate o pui de un bocet.

7,4 10 decembrie 2012 at 20:59

Ti-a venit graiul „intregule” SQ? Cum ziceai : „Nu s-a schimbat nimic in Romania” Ai nu mai spune! Tu nu vezi ce iarna e afara? Dar oare din cauza ei ( a iernii) sa le fi cazut asa „mecla” unora? Sau o fi din cauza „ponderii”? Dar apropo, tu cum stai cu „mecla”, ca tare ati luat-o in „bornau”…Din pacate pt. tine, se pare ca am cam avut dreptate mai zilele trecute cand iti spuneam ca „o sa v-o tragem”! Scuza-mi limbajul, dar mai provocat… Cat despre „bocet”, deocamdata, cert, se aude doar un bocet dinspre ARD, care, iata,oficial, „a trecut la cele vesnice” de azi! In rest, sti „Legea lui OM” – Om trai si Om vedea! Sau aia cu PASA REA? – Fiecare PASAREA, pe limba ei piere! Doar ca voi, pedelistii, de data asta ati pierit pe limba pasaroiului mascarici DEMIS!

Status Quo 10 decembrie 2012 at 22:12

Mă copile,
mai intai ”mai provocat” se scrie m-ai provocat. Nota 4 la gramatica.

Asculta la mine: ai votat pe cine nu trebuie. Bucura-te pana mai poti c-or veni si vremuri mai triste.

Daca votezi din ura, apai ura iese!

USLamistii tai sunt un fel de Oprescu la scara nationala. Tot ce le lipseste sunt autostrazile suspendate (zburatoare).

7,4 11 decembrie 2012 at 8:21

Asa e „veneravile” SQ, „mai” prins cu gramatica, m-am (!!!)grabit, dar asta nu e o scuza…Dar din nefericire pt. matale, „nu vreau sa ascult la tine” si daca am votat pe cine nu trebuie, ramane sa constat singur, eu si toti ceilalti din „larga majoritate”…Om fi prosti toti…Si dupa care regula stabilesti matale pe cine trebuie sau pe cine nu trebuie votat? Dupa aceeasi regula dupa care presedintele mascarici DEMIS stabileste el, in nume pripriu, care este „interesul national”? Afla stimabile ca toate astea le stabileste poporul prin vot, dar pt. de-al de voi, votul nu prea are importanta.(vezi si rezultatul referendumului)Dar apropo, inca nu e tarziu sa contestati si alegerile astea la Curtea Constitutionala, poate „o da la intors” si de data asta nan-ta Aspazia…!!!

Status Quo 11 decembrie 2012 at 15:06

@ 0,0000000000000074

”mai” convins … 🙂

Dupa ce regula votez? Un partid trebuie sa aiba nu doar directii de actiune valabile ci si oameni care sa inspire incredere ca le pot pune in practica. Din pacate iti trebuie oarece pregatire sa-ti poti da seama ce-i valabil si ce nu.

Din pacate nici PDL nu sta foarte bine la asta insa atata vreme cat Basescu i-a impins de la spate lucrurile s-au miscat. Basescu e adevaratul motor in spatele PDL.

Mai cu rele mai cu bune, nimeni nu-i perfect.
Insa n-au dat cu oistea-n gard.

De partea cealalta un individ care a ramas repetent 2 ani si unul care a pus pe altii sa-i scrie lucrarea de doctorat. Un pusti imatur + niste indivizi dubiosi – Mazare, Dragnea, Oprisan, Nicolescu, Severin, Roman,
Sova, Banicioiu, Negoita, Vanghelie-Goagăl , Geoana, Miky Spaga, Tariceanu, Stroe, Orban, Chitoiu, Voicu, etc. + si invitati speciali Ion Iliescu… si faimosul Adrian Nascase.

N-am incredere in astia veci! I-am vazut ce pot odata, m-am convins.

Din pacate votul e o arma care e usor de manuit insa periculoasa. Cand iti vei da tu seama va fi prea tarziu si efectele in plina miscare.

nicu 11 decembrie 2012 at 14:37

Prietene de ce nu i-ti dai numele? vrei ca peste cateva luni sa mai poti iesi pe strada? este o vorba din popor ,,bucuria prostului cand se schimba seful” asa ca laso jos ca macane.

of,of 10 decembrie 2012 at 7:27

TI-AM SPUS CA PE 09.12 .O12 PAMINTUL II INGHETAT SI ASA A FOST,DIRZULE VEI AVEA ACEIASI SOARTA DACA FACI CA IEL. FELICITARI INVINGATORILOR,CEI INVINSI LA PENSIE .

Ovidiu 10 decembrie 2012 at 8:22

Basescu si tradatorii mafioti portocalii si-au luat-o,ce e rau e ca suntem singurul judet cu cj si primar de municipiu portocaliu acum cand toata puterea e usl.Asra spune de cat de prostri sunt motii din judetul si orasul nostru.

Albaiulian 10 decembrie 2012 at 8:38

Ce v-ati propus, probabil, ca o sa reusiti: sa faceti din Romania o oltenie mare!

Provincialul 10 decembrie 2012 at 8:53

Pai albaiulenii si-au facut singuri din judet o Oltenie mare cand l-au ales pe OLTENUL Dumitrel presedinte al Consiliului judetean.

dan 10 decembrie 2012 at 8:39

sti ce e rau ca eu chiar cred ca astia ne vor da inapoi cu 20 de ani … si nici dumnezeu nu ne mai poate ajuta …

cogito ergo sum 10 decembrie 2012 at 8:47

dupa ce pdl-ul ne-a dat inapoi cu 30 de ani…sa ajungem la 20 de ani inapoi este un pas inainte.

jenant 10 decembrie 2012 at 9:35

La ce nu va mai poate ajuta decit cel de sus, Dane ? Sa mai furati ? AJUNGAVA CIOCOI DE DOI LEI! AJUNGE CU BURTOSII SI PLESUVII GUSATI CARE AU MANCAT BANII TARII DE 8 ANI! Multi o sa se ascunda pe la apa mare si apa mica, acolo unde si-au facut birlog caldut. Acu e acu, mai lipitorilor, ca vor fi tunurile pe voi si nu veti mai mari pretul apei doar ca sa scaldati VOI in salarii de nesimtiti. Dupa ce poporul v-a tras un sut in dos, o sa va doara mai rau ca pe aia de la PNT. Voi,portocacalii si pedelacheii, nici nu o sa mai existati ca partid, in anii urmatori ! Apropos, noi succesuri la autostrada Milule!

dan 10 decembrie 2012 at 12:35

ba tampitule tu vorbesti care l-ai votat pe dragnea, atanasiu, nastase, voiculescu, mazare,iliescu ect esti alienat mintal?

jenant 10 decembrie 2012 at 13:20

Tampit e fiul maicati mai mocan prost ! Inghite si scuipa cu obida si zi mersi ca nu ai luat un scuipat intre ochi, dupa alegerile astea. Tu culcate cu poza lui cocosica, adrieeeean,branconerul, ebola si sida sub perna.

dan 10 decembrie 2012 at 15:18

a? esti un mitic imputit vrei sa spui un postaci injosit ? duten mm ca ti-as rupe picioarele

Status Quo 10 decembrie 2012 at 20:05

Mai jenatule,

ati inlocuit niste hoti ghiftuiti cu niste hoti flamanzi. Asta-i tot.

Uita-te la pretul apei (aici sunt de acord cu tine, e o bataie de joc) si spune-mi peste vreo 6-9 luni daca a scazut.

Si dup-aia mai vorbim.

Provincialul 11 decembrie 2012 at 17:51

Dane, ce logica ai?
Cine ne-a bagat in NATO?
Guvernul PSD
Cine a incheiat negocierile de aderare la UE (si sa nu uitam ca atunci cand a venit guvernul Nastase la putere erau doar 2 capitole negociate, in timp ce Bulgaria avea 6 capitole negociate)>
Guvernul Nastase!
Ce ne-a adus PDL si Macovei?
O falsa reforma a justitiei – asta dupa ce Cristi Diaconescu negociase legile justitiei cu UE, niste mecanisme de control propuse de Macovei (ca ea ne pedepsea si cand nu i-o cerea nimeni).
Din pacate guvernul PDL ne-a nenorocit.
Basescu a acceptat un experiment pentru Roamnia inuman si distrugator.
Deci guvernul USL oricat de putin ar face, ar fi un progres.
Printre altele a reintregit salariile, a dat banii inapoi pensionarilor, a redeschis unele spitale si MAI ALES a incepurt sa stopeze scurgerea banilor in unele buzunare.

Parerea mea... 11 decembrie 2012 at 7:58

prost esti tu cu neamul tau si cine te-a facut de jigodie ordinara! Habar n-ai cretinule ce insemna mot!!

Ion 10 decembrie 2012 at 8:25

Si acum comparati rezultatele cu sondajele facute de publicatiile din Alba inainte de vot. Mai ales cu Alba24.

zeus 10 decembrie 2012 at 8:35

Bine mai ca l-ati votat pe Atanasiu care-i exemplu de moralitate in societate cu nevasta de varsta copiilor lui, iar in mandatul de ministru al apararii vai ce treaba a mai facut!!!
si cu Calin Potor care acum patru ani facea campanie la pdl ca el ,,poate,, pentru ca-i Potor, acum ,,poate,, la usl? Vai ce usor se manipuleaza romanii!!!

Ovidiu 10 decembrie 2012 at 8:53

Cand spun altii ca ardelenii sunt inceti la minte,prosti soferii mi-e cam ciuda dar se poate vedea ca basescu smenarul si slugile lui fascisto-mafiote aici au avut cel mai mare succes,pana acum.
Ce spuneti de moralitatea lui basescu(casa mihaileanu,flota,bercea mondialul,vanzari anterioare,fica facuta europarlamentar,pumn dat unui copil etc?sper ca toate astea sa se termine,sa plateasca el si voi astia care inca mai postati si=l aparati.
Moarte mafiei portocalii,ciuma Tarii in ultimii 8 ani,care a dus Romania alaturi de Belarus,Ucraina si alte dictaturi europene si sud -americane./

dan 10 decembrie 2012 at 12:45

ba tampitule in astia 8 ani si psd si pnl a fost la guvernare dar ce sa faci daca nu te duce capul, tara a fost vanduta pe timpul lui nastase , dar iarasi esti un bou, multi cred tot ce vad la televizor, e trist

jenant 10 decembrie 2012 at 13:25

Nu mai jigni pe altii mai rahat cu ochii impaienjeniti de alcoolul din prin santurile tatucului. Culcate prin santurile de unde vi, daca te doare adevarul alegerilor.

alba-iulian 10 decembrie 2012 at 8:58

Alba, judetul cu cei mai multi tradatori si traseisti. La fel de rusinos, judetul cu cel mai mare % pentru ppdd. Un judet de ” elodii” si ” Ciumaci”.Dar ce sa faci, materialul ( genetic-de mocani) de proasta calitate De 1 Dec nici un drapel ( tricolor) pe strazi. RUSINE.

@alba-iulean 10 decembrie 2012 at 9:40

Mai bine cu ppdd decat cu nenorocitii de cacarai,motani,plagiatori sau ciobani.Urmareste atent ca-n ppdd sunt destui cu scoli si specializari facute-n strainatate,nu ca ale lui copilotul sau multi altii,cu firme destul de „productive” fara a avea contracte cu statul roman pe cand la usl si cel ce se va naste este hot si corupt.Oricum ne-am facut de bacanie,ne-am „miticanizat”,rusine albaiulenilor.

Anghel Delia 10 decembrie 2012 at 9:02

In sfarsit,caracatita portocalie s-a dezintegrat si
-n ultimul ei bastion:judetul Alba!Felicitari invingatorilor!Speram sa nu-si uite promisiunile si sa faca treaba buna pt toti cetatenii!

* 10 decembrie 2012 at 9:45

Nu fi asa dur si nici sigur pe tine. Peres si Milu cum ii zici se pare ca vor prinde mandate prin redistribuire.

cl 10 decembrie 2012 at 11:28

dupa aceste alegeri avem si confirmarea ca prostie este nemarginita.

Andreea 10 decembrie 2012 at 12:03

O sa existam din nou cand o sa va treziti din tampenia voastra de zi cu zi si o sa realizati ce a ajuns Romania cu USL peste toata tara. 😉

wu 10 decembrie 2012 at 12:10

dupa 4 ani tragemn linie! facem bilantul pdl vs usl! atunci putem vorbi, ce va mai agitati atata!

un mot 10 decembrie 2012 at 12:46

ha ha ha ha ha… Olar numai 25% ? Ha ha ha ha ha …

Alex 10 decembrie 2012 at 14:55

CINSTE INVINGATORILOR ! Jos Basescu si toti lingaii lui cameleoni din judetul Alba.

Alin 10 decembrie 2012 at 15:19

E atat de amuzant si penibil in acelasi timp cum se zvarcolesc in chinuri toti latraii basisti. Aveati impresia ca portocala e vesnica si nu va mai schimba nici Creatorul de prin fotolii si acum va dati de ceasul mortii nestiind pe unde sa o mai apucati. Ne insultati inteligenta cu rusii, chinezii, mafia italiana, venirea extraterestrilor pe pamant si sfarsitul lumii o data cu victoria USL. Va vedeti colosul populist facand implozie si urlati schelalaiti si injurati pedelist. Atat ati stiut si pana acum, atati puteti si veti putea mereu marunti lingai vremelnici trecuti in uitarea istoriei. Poporul a invins cu democratia de brat!

Buna Vestire 10 decembrie 2012 at 18:33

S-a aratata Sfanta Dreptate! Sau intr-o exprimare laica, romaneasca: „Mama ce le-am tras-o”! Dar, vorba-aceea – „in tot raul e si un bine” ca de-al de Status Quo, Aiurelian, Dorin( si alti mascarici) s-au potolit si uite, daca pana mai ieri era plin de ei pe aici pe forum, acum au „pus coada-ntre picioare si tac ca puiu-n buda”!

ghe 10 decembrie 2012 at 18:41

Asa si-a imaginat Emil Cioran NEANTUL VALAH!

contribuabilu` 10 decembrie 2012 at 18:46

Bai `telectualii lu` peste si upaciosi ai fundurilor PDL-iste! Daca tara a votat si a iesit o majoritate (confortabila !)inseamna ca asa vrea tara ! Cine mama dracului sunteti cei 2-3 papagali de ne faceti prosti si in toate felurile? Si cu ce drept ? Iesiti mai cu numele reale sa va „cunoastem” si noi mai ametitilor!

Status Quo 10 decembrie 2012 at 20:11

Cu mici exceptii aici toti scriem sub pseudonim.

Sigur sunt unii care-si schimba pseudonimul sa para ca ar fi altii. Ce nu pot schimba e felul de a gandi dupa care-i recunosti de la o posta.

Vrei sa-ti dai numele real: incepe tu primul. Si spune-mi si ce studii ai si cu ce te ocupi.

ionel 10 decembrie 2012 at 19:24

Ce să-ți doresc eu ție, dulce Românie?
Autor: George Lacatuş (Ev. Zilei)

Draga mea Românie,

Sursa: EVZÎncă din primele rânduri, vreau să-ți spun că, după ce am văzut cum ai votat ieri, nu știu ce să mai cred despre tine. Nu fac parte din grupul celor pesimiști, care se plâng aiurea de tine, dar acum, după votul de ieri, simt că ai luat-o razna. Simt că nu mai gândești cu capul. Văd că ai început să te complaci în brațele unor bărbați care vor să te aibă doar pentru o noapte. Simt că-ți place să devii o stricată, că nu te mai interesează viitorul tău și al copiilor tăi. Nu vreau să te jignesc, dar văd că riști aproape totul, doar pentru a le face în necaz unor oameni care nu te merită. Ce vină am eu, în tot jocul ăsta al tău?

Îți enumăr mai jos câteva chestii pe care nu le înțeleg nicicum.

1. Cum ai putut tu, Românie, ca între un fost securist (dovedit ca fost colaborator al Securității de către CNSAS și o instanță) și un băiat tânăr, curajos, inimos și cu planuri concrete de viitor, să alegi cel mai mare rău? Ăsta vrei tu să ne reprezinte interesele noastre în Parlament? Ai uitat că, cu doar câteva luni în urmă, fostul securist și-a dat demisia din Senat la mișto, doar ca să facă bășcălie de judecătorii tăi? Acum, Românio, ce faci? Îl trimiți înapoi în Parlament, ca să-i mute din nou dosarul de la Tribunalul București, la Curtea Supremă? Ca să-i mai tergiverseze puțin judecătorii luarea unei decizii într-un dosar în care e acuzat că ți-a furat 60 de milioane de euro? Ce dracu’, Românie, chiar nu mai gândești?

2. Cum ai putut tu, Românie, ca pe un deputat pe care DNA-ul se chinuie de câteva luni să-l aresteze, dar nu poate pentru că prietenii săi din Parlament se opun, să-l trimiți din nou în Camera Deputaților? Adică, să-i dai din nou imunitate. Ce dracu’ ți-a promis ăsta, de l-ai votat cu peste 50%? Chiar ești iresponsabilă?

3. Cum dracu’, Românie, să trimiți în Parlamentul tău o pițipoancă, a cărei principală calitate constă în faptul că e secretara unui baron? Explică-mi tu, că eu nu mai înțeleg nimic. Chiar nu mai ai simțul rațiunii?

4. Cum îmi explici tu mie că ai votat un plagiator dovedit de cele mai luminate minți ale tale? Cum de te-a păcălit în halul ăsta? Sau ai început să gândești numai cu stomacul? Cum să-l alegi p-ăsta, care te-a izolat de restul Europei? Cum să ți-l pui în frunte tocmai pe cel care a încercat să-ți acapareze toate instituțiile? Chiar nu mai ai mândrie în tine?

5. Cum ai putut să pui ștampila pe un cioban coclit? Chiar nu mai ai respect față de tine? Abia aștept să-l enervezi puțin pe ciobanul ăsta, ca să te ia la înjurat, așa cum a făcut cu reporterul acela de la ziarul lui Felix.

6. Cum poți să suporți să te reprezinte unul care e anchetat de DNA pentru o fraudă monstru la referendumul din vară? Păi, tocmai pe el îl trimiți tu în Parlament să-ți facă legi bune pentru popor? Chiar atât de fraieră ești?

7. Cum accepți să ai în primele tale rânduri un somnambul, care e în stare să se facă frate și cu Dracul, doar pentru a trece puntea? Tu chiar nu vezi cui i-ai dat hățurile tale? Ești fericită de direcția în care ești condusă de băieții ăștia?

În încheiere, îți mai spun doar atât: Nu credeam că ești atât de naivă. Altfel, nu-mi explic modul în care gândești și îți alegi viitorul. Am impresia că ești masochistă.

Romania 10 decembrie 2012 at 19:48

Ionele lasa bocitu si mergi mai departe tata. Acuma ca voi disperatii pedelisti aveti tupeul jegos sa pretindeti ca sunteti singura varianta pentru Romania si ca voi ar trebui sa o conduceti, cum ar veni, pe veci, e treaba voastra. Nu va mai lamentati ca niste fete mari, spalati-va pe fata, dati-va doua palme si poate va reveniti. Oricum sunteti de rasul lumii, nu mai evidentiati asta si pe forumuri, muieri de 2 lei, lasi incapabili de a accepta un esec bine meritat. Udrea v-a dat o lectie, e mai „barbat” ca voi, a acceptat infrangerea si se gandeste care sunt solutiile pe mai departe si cum vor face opozitie. Asa ca prozatoare mica si inlacrimata, scuteste-ne!

Ovidiu 10 decembrie 2012 at 20:08

Bou esti tu mai Dan,pentru ca mata e vaca!
Niciun om politic nu a facut mai mult bine Romaniei decat Nastase in ultimii 50-60 de ani,cel mai fatidic(ia dictionarul si cauta cuvantul) a fost fascistul mafiot basina si lingaii portocalii fara caracter.
Si daca tot postezi ,invata sa scrii romaneste,vitel fara coa ie.

Status Quo 10 decembrie 2012 at 20:14

Bai Ovidiu,
ca esti prost, treaca-mearga!

Da ca sa-l consideri pe Nastase ”omul politic care a facut cel mai mult bine Romaniei in ultimii 50-60 ani” asta frizeaza nebunia.

Ovidiu 10 decembrie 2012 at 20:20

Nastase a introdus Romania in UE si NATO,a terminat 100 km de autostrada in 2 ani,a avut cresterea cea mai mare si sanatoasa economica dupa revolutie,a crescut nivelul de trai al tuturor ,a desfintat vizele pentru iesirea in europa,asta in 2000,a subventionat medicamentele pensionarilor cu 90%,a construit 400 sali de sport fapt pentru care Tiriac l-a premiat cu o masina Mercedes,si muuuulte altele.Daca continuam cu el in 2004,asa cum era firesc daca nu fura basescu si prostii ca tine,Tara asta era muuult peste Europa de est si centrala,probabil eram egalii poloniei si peste Cehia si Ungaria.

Status Quo 10 decembrie 2012 at 20:30

Asta-i tot? N-ai mai gasit alte realizari?

Un lucru mi se pare sigur: daca continuam cu Nastase (sapte case) in mod sigur trecea de 1 miliard de dolari avere.

Si ca sa-ti arat de ce nu te-am clasificat doar la prosti o sa-ti dau eu o realizare a lui Nastase – una pe care, mai tacanitule – am platit-o toti cu varf si indesat: privatizarea Petrom.

Ovidiu 10 decembrie 2012 at 20:34

pai parca Nastase si ai lui sunt comunisti si voi astia de dreapta sunteti capitalisti,cum se impaca asta cu o privatizare asa mare,parca comunistii nationalizeaza sau nu mai stiu eu ?du-te-n plm de sugaci portocaliu fara un singur neuron,suge-io lui hava,sau alege tu un gunoi de pe aici sa o faci.

Status Quo 10 decembrie 2012 at 22:06

Ba Ovidiu,
vezi ca ai totusi noroc.

USL are in programul de guvernare deschiderea mai multor spitale de glumeti. Asta ca sa incapa ticnitii care i-au votat cand or lua-o razna.

Provincialul 11 decembrie 2012 at 18:00

Nastase nu avea nici patru case si nici sapte. Oricum a avut si are mai putine case ca familia Basescu, la care banii provin din vanzari si cumparari anterioare – adica un fel de specula imobiliara.
Ce ma amuza pe mine este ca PDL a luat o bataie soara cu moartea, da garda de latrai portocalii nu au rusine si latra (acoperiti de nevazutul compului) in continuare – dovada ca prostia talibana este nemuritoare.
Mai domni portocalii, chiar nu pricepeti?
In Romania NICI UN MEMBRU PDL sau ARD nu a obtinut peste 50% din voturi. Voi chiar nu realizati ura si dispretul poporului roman?
Nu dati vina pe vreme. Daca erau interesati de PDL votantii ieseau, asa cum au iesit pentru USL. Daca era vot uninominal pur, PDL nu intra in paralele.
Treziti-va si intelegeti ca balacareala voastra mincinoasa nu o mai crede nimeni!

@ovidiu "introdus" 10 decembrie 2012 at 20:34

Bombonel „a introdus” ouale-n ma tare prost esti,dar ce poti astepta de la un retardat comunist,pacat ca o sa sufere si altii impreuna cu acesti „teleormaneni” din Alba…o sa latri mai putin cand o sa ti-o serveasca jegosii tai,de olteni si de moldoveni se stia ca sunt… dar se pare ca prostia se transmite f.repede.Traiasca prostia!

@ovidiu "introdus" 10 decembrie 2012 at 20:39

Sa ti-o 5uga ma tare pu1ake de 2 bani mars la stana si fa-i un 5ugiuc berbecarului.

o persoana deceptionata de toata clasa politica 10 decembrie 2012 at 21:31

Dragii mei, voi va certati fara ca sa va ginditi ca toti „politicienii”, absolut toti, ne-au distrus tara.Am pornit cu stingul si cu „stinga” dupa revolutie.De atunci mergem din rau in mai rau.Atit USL-isti cit si ARD-ul au distrus agricultura si industria din Romania.Nici unul nu a guvernat pentru popor ci pentru ei si clanurile lor.

Ne-am trezit din hibernare
Si-am strigat cat am putut:
Sus Cutare! Jos Cutare!?
Si cu asta ce-am facut?

Am dorit, cu mic, cu mare,
Si-am luptat, cum am stiut,
S-avem noua guvernare?
Si cu asta ce-am facut?

Ca mai bine sa ne fie,
Ne-a crescut salariul brut,
Dar traim in saracie?
Si cu asta ce-am facut?

Ia coruptia amploare,
Cum nicicand nu s-a vazut,
Scoatem totul la vanzare?
Si cu asta ce-am facut?

Pentru-a castiga o paine,
Multi o iau de la-nceput,
Ratacesc prin tari straine?
Si cu asta ce-am facut?

Traversam ani grei cu crize,
Leul iar a decazut,
Cresc intruna taxe-accize?
Si cu asta ce-am facut?

Totul este ca-nainte,
De belele n-am trecut,
Se trag sforile, se minte,
Si cu asta ce-am facut?

Se urzesc pe-ascuns vendete,
Cum nicicand nu s-a vazut,
Tara-i plina de vedete,
Si cu asta ce-am facut?

Pleaca-ai nostri, vin ai nostri!
E sloganul cunoscut;
Iarasi am votat ca prostii,
Si cu asta ce-am facut?

o poezie scrisa de Constantin Tanase in anii 40

RUSINE TUTUROR CELOR CE AU GUVERNAT ROMANIA IN ULTIMII 22 DE ANI!