Rezultate îngrijorătoare ale unui studiu: Adolescenții fac sport cât persoanele de 60 de ani
Adolescenții au un nivel de activitate fizică asemănător cu cel al persoanelor de 60 de ani, potrivit unui studiu. O echipă formată din oameni de știință americani a analizat date prelevate de la peste 12.500 de subiecți de vârste diferite și a descoperit că nivelurile de activitate fizică în cazul copiilor și adolescenților erau mai scăzute decât se estimase anterior.
Organizația Mondială a Sănătății (OMS) recomandă cel puțin 60 de minute de activitate fizică de intensitate moderată spre viguroasă pe zi pentru copiii și adolescenții cu vârste între 5 și 17 ani.
Însă, potrivit recentei cercetări, peste 25% dintre băieți și 50% dintre fetele cu vârste între 6 și 11 ani și peste 50% dintre băieții și 75% dintre fetele cu vârste între 12 și 19 ani nu s-au apropiat de această recomandare a OMS, notează oamenii de știință de la Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health din Baltimore.
„Nivelurile de activitate fizică de la sfârșitul perioadei de adolescență erau alarmant de scăzute, iar până la vârsta de 19 ani acestea erau comparabile cu cele ale persoanelor de 60 de ani”, a subliniat într-un comunicat autorul principal al cercetării, Vadim Zipunnikov, profesor asistent în cadrul departamentului de biostatistică la instituția amintită.
„În cazul elevilor, momentul propice pentru activitatea fizică era după-amiaza, între orele 14.00 și 18.00”, a notat Zipunnikov. „Așadar, marea întrebare e cum putem modifica programul zilnic, spre exemplu orarul de la școală, pentru a fi util în ceea ce privește creșterea nivelului de activitate fizică”, a completat Zipunnikov, citat de Agerpres.
Subiecții au purtat dispozitive de monitorizare a activității fizice timp de șapte zile consecutiv în cadrul unor studii efectuate la nivel național între anii 2003 și 2006.
Studiul a mai relevat de asemenea că singurele momente în care s-a constatat o creștere a nivelului de activitate fizică au fost înregistrate în cazul adulților tineri de circa 20 de ani.
Nivelurile de activitate fizică au scăzut apoi în cazul persoanelor aflate în a doua parte a vieții, dar și în cel al adulților mai în vârstă.
Potrivit cercetării, persoanele de sex masculin din toate grupele de vârstă sunt mai active decât cele de sex feminin. Însă, după jumătatea vieții, nivelul de activitate fizică în cazul bărbaților a scăzut dramatic în comparație cu cel al femeilor.
În rândul adulților de 60 de ani și mai în vârstă, bărbații tind să fie mai puțin activi decât femeile.
Studiul a fost publicat în jurnalul „Preventive Medicine”, potrivit Digi24.ro.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern”
Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern” Claudiu Năsui a prezentat, printr-o postare publicat pe Facebook, o serie de cinci propuneri pe care le consideră esențiale pentru îmbunătățirea economiei României. Măsurile vizează în principal reducerea taxelor, simplificarea birocrației și restructurarea aparatului administrativ. Printre principalele […]
VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”
Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]
23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii
Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]








