Reunirea Unirii sub un mare semn de întrebare
*Neplătiţi de două luni, jucătorii ar putea fi trimişi din nou acasă
Amânarea cu o săptămână a reluării antrenamentelor n-a adus nimic bun în curtea întârziatei divizionare secunde din Cetatea Marii Uniri. Sufocaţi din pricina anchetei DNA şi problemelor cu finanţele publice, şefii unirişti, abandonaţi de autorităţile locale şi judeţene, sunt supăraţi şi afişează un dezinteres referitor la destinele echipei. Există posibilitatea ca astăzi la întrevederea cu „alb-negrii” să fie prezent doar preşedintele executiv Mihai Dăscălescu, vehiculându-se perspectiva ca fotbaliştii să fie trimişi iarăşi spre casele lor, întrucât clubul nu are resurse, iar jucătorii cu siguranţă vor pune apăsat problema restanţelor financiare. Fără bani, cu Marian Sarmeş, preşedintele Consiliului de Administraţie decis să abandoneze fotbalul, să nu se mai implice deloc, FC Unirea Alba Iulia traversează momente critice.
*Se vorbeşte de desfiinţare
Sub presiunea problemelor cu justiţia şi neavând perspective imediate pentru supravieţuire, oficialii albaiulieni nu exclud varianta abandonului. „Ce rost are să începem, când toată lumea şi-a luat mâna de pe echipă. Cei ce decid în judeţ să clarifice situaţia şi să răspundă pentru dispariţia echipei de fotbal! Nu se mai poate continua aşa la nesfârşit, pentru ce să ne chinuim. Cum să-i ţinem pe jucători neplătiţi încă două luni?„, este semnalul de alarmă tras, sub protecţia anonimatului de unul dintre diriguitorii Unirii.
*Fără soluţii financiare
O nesiguranţă totală învăluie clubul fanion al judeţului, asta pentru că eforturile şefilor de săptămâna trecută pentru a primi mai repede tranşa de 100.000 euro de la RMGC (prevăzută pentru luna martie) s-a lovit de un refuz politicos, pus pe seama conjuncturii delicate şi imaginii deteriorate a Unirii din acest moment. Din acest motiv al pungii goale, n-a fost posibilă nici măcar achitarea biletelor de avion pentru fundaşul francez Yamoudou Camara!!!
*Gherman sub presiune
Antrenorul Stelian Gherman se află între ciocan şi nicovală, lovit de criza traversată de club, în imposibilitatea de a aduce jucători de valoare, coroborată cu această întârziere a reluării antrenamentelor. În plus, principalul unirist are de suferit şi din pricina datoriilor către jucători, două rate contractuale şi patru prime, o nemulţumire elocventă în rândul elevilor săi, care îi periciltează total procesul de pregătire. „Important este să începem, dar incertitudinea ne afectează pe toţi. N-o să fie o situaţie plăcută, mai ales că din punct de vedere profesional trebuie să comprimăm pregătirea de iarnă„, a declarat Gherman, ce a programat antrenamentul la ora 15.00.
*24 ianuarie – punctul culminant
Viitorul Unirii Alba Iulia stă la mâna consilierilor locali, ce vor decide prin vot, în şedinţa de marţi, 24 ianuarie, dacă se vor constitui sau nu parte civilă în privinţa prejudiciului comunicat de DNA. Fosta prim-divizionară depinde teribil de această hotărâre, una ce poate fi decisivă pentru existenţa unei grupări ce se chinuie la limita abandonului. Fotbalistic vorbind, la pregătire sunt aşteptaţi Al. Man (CS Zlatna), Bălaş (Europa Alba Iulia), A. Ianc (Corona Braşov), Boboc (Gloria Buzău) şi I. Şerban (Mureşul Deva). De asemenea, acordarea dezlegării lui Negură pentru FC Hunedoara a fost amânată pentru astăzi, FC Unirea având o ofertă de 20.000 euro de la Gaz Metan Severin pentru mijlocaşul Al. Giurgiu, însă
albaiulienii solicită 30.000 de euro.
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
Veste bombă: Federația Română de Fotbal nu a omologat rezultatele și clasamentele Ligii 3: „Decizia va fi luată doar după finalizarea litigiului de la TAS inițiat de CSM Unirea Alba Iulia”
Veste bombă: Federația Română de Fotbal nu a omologat rezultatele și clasamentele Ligii 3: „Decizia va fi luată doar după finalizarea litigiului de la TAS inițiat de CSM Unirea Alba Iulia” Comitetul Executiv al Federației Române de Fotbal (FRF), întrunit miercuri, 24 iunie 2026, a luat o decizie care lasă o rază de speranță pentru […]
CSM Unirea Alba Iulia, staff-ul lui Pustai este complet: Mircea Oprea, singurul supraviețuitor, Liviu Rusu – noul preparator fizic
La divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia, staff-ul lui Pustai este complet: Mircea Oprea, singurul supraviețuitor, Liviu Rusu – noul preparator fizic Divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia și-a definitivat staff-ul tehnic cu care va aborda stagiunea 2026/2027, când pentru al treilea an la rând se atacă promovarea în Liga 2. Citește și: CSM Unirea […]
FOTO: Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în stagiunea 2026/2027
Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în sezonul 2026/2027 Cubaneza Gretell Moreno (28 ani), ultima dată la Volley Mulhouse Alsace, este noul coordonator al vicecampioanei Volei Alba Blaj. Citește și: Volei Alba Blaj își păstrează vedetele: Piani, Vereș și Trcol continuă și în sezonul 2026/2027 în „Mica Romă” Cubaneza este de două […]









