Recepția lucrărilor la Transapuseana, BLOCATĂ de… birocrație! Se va realiza doar spre finalul lunii noiembrie 2024
Recepția lucrărilor la Transapuseana, BLOCATĂ de… birocrație! Se va realiza doar spre finalul lunii noiembrie 2024
Recepția lucrărilor la DJ 107 I, cunoscut sub numele de Transapuseana, anunțată cu surle și trâmbițe pentru finalul lunii septembrie, este blocată de proceduri birocratice. Mai precis, ea nu se va putea realiza până când Institutul Național de Statistică nu va publica oficial indicele de cost în construcții total, lucru care se va întâmpla, cel mai probabil, spre finalul lunii noiembrie 2024.
La solicitarea ziarulunirea.ro, vicepreședintele Consiliului Județean Alba, Marius Hațegan, a confirmat faptul că încă nu se poate realiza recepția celei mai mari investiții într-un drum județean din România din motive birocratice:
Citește și: VIDEO | Transapuseana – DJ 107 I, povestea celei mai mari investiții din România, derulată pentru modernizarea unui drum județean
”Recepția lucrărilor pentru Transapuseana, unul dintre cele mai spectaculoase drumuri din România, este blocată. Puteți să-i spuneți birocrație, puteți să-i spuneți cum doriți, însă nu putem recepționa până când Institutul Național de Statistică nu va publica oficial indicele de cost în construcții total, lucru care se va întâmpla abia în a doua parte a lunii noiembrie 2024.
Ca om de administrație, nu mă feresc să spun că este o situație frustrantă, mai ales că fiecare dintre cei care am fost implicați în acest proiect, de la Consiliul Județean, până la constructori șamd ne-am făcut temele la timp și am respectat toate termenele și standardele de calitate.
Reamintesc faptul că Transapuseana este cea mai mare investiție din România realizată pe un drum județean, lucru care confirmă implicarea totală a administrației județene din Alba pentru implementarea unor proiecte de excepție”, a spus Marius Hațegan pentru ziarulunirea.ro.

Amânarea recepției finale are consecințe în ceea ce privește garanția de bună execuție întrucât constructorul nu poate solicita restituirea unei părți din aceasta decât la realizarea recepției finale. Nu în ultimul rând, garanția lucrărilor efectuate de către constructor începe să curgă numai din momentul realizării recepției finale a lucrărilor.
Transapuseana este unul din cele mai spectaculoase drumuri montane din România și face legătura între municipiul Aiud (autostrada A10) și zona Bucium (Abrud – DN 74). Drumul străbate una dintre cele mai sărace zone din România, de la Aiud – Râmeț – Ponor – Mogoș – Bucium și este o oportunitate pentru dezvoltarea economică și turistică a zonei.
Transapuseana sau DJ 107 I este cea mai mare investiție într-un drum județean din România, cu o valoare totală a proiectului de circa 73 milioane euro, mare parte din fonduri europene.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]








