Actualitate

Protestul transportatorilor în a doua zi consecutiv: Blocaje in trafic și indiferență din parte Ministrului Transporturilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Protestul transportatorilor în a doua zi consecutiv: Blocaje in trafic și indiferență din parte Ministrului Transporturilor

Sute de autovehicule ale firmelor de transport din întreaga ţară s-au alăturat miercuri unui protest pentru doua zi consecutiv.

În paralel, o delegaţie a transportatorilor se afla în discuţii cu ministrul Agriculturii la Palatul Victoria.

Potrivit preşedintelui Federaţiei Operatorilor de Transport din România, Augustin Hagiu, delegaţia a fost primită pentru discuţii la Guvern, dar întâlnirea a fost caracterizată de o reprezentare slabă din partea consilierilor primului ministru. La întâlnire este ministrul Agriculturii, dar degeaba este ministrul Agriculturii acolo, pentru că în delegaţia prezentă sunt numai reprezentanţi ai transportatorilor.

Augustin Hagiu, preşedintele Federaţiei Operatorilor de Transport din România, a subliniat frustrarea sa, menţionând că, în ciuda blocajului creat în traficul din Bucureşti, premierul şi ministrul Transporturilor par să nu acorde atenţie preocupărilor transportatorilor.

Protestul, care a adunat camioane din toată ţara, are la bază revendicări legate de diverse aspecte ale industriei transporturilor. Printre solicitările principale ale manifestanţilor se numără plafonarea RCA la 5.000 de lei pentru categoria B, posibilitatea suspendării acoperirii poliţelor când un camion nu este în uz şi prelungirea automată a valabilităţii acestora. De asemenea, transportatorii cer scurtarea timpilor de trecere a frontierei, reintroducerea toleranţelor la depăşirile de greutate/gabarit conform normelor europene şi mutarea controalelor rovinietei, cântarului şi măsurării gabaritului pe teritoriul naţional.

Printre altele, transportatorii solicită şi acordarea de alocaţii de cazare şi alocaţii de hrană pentru salariaţii din sectorul privat, fără necesitatea documentelor justificative. Ei susţin, de asemenea, necesitatea implementării unui mediu de concurenţă loială în transporturi, prin reglementarea unei legi anti-dumping şi impunerea unui tarif minim de referinţă.

Citește și: Proteste spontane ale fermierilor și transportatorilor români: Revendicări împotriva tăierilor din subvenții și a costurilor ridicate

Reprezentanţii transportatorilor au subliniat că continuarea protestelor depinde de rezultatele discuţiilor purtate cu autorităţile guvernamentale. În paralel, manifestanţii solicită posibilitatea recuperării unui procent din acciza la combustibil pentru firmele de transport şi controlul echitabil al camioanelor ucrainene pe teritoriul României, inclusiv rezolvarea problemelor de acces în Portul Constanţa generate de fluxul mare de camioane ucrainene.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”

Ioana Oprean

Publicat

în

Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]

Citește mai mult

Actualitate

23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii

Ioana Oprean

Publicat

în

Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]

Citește mai mult

Actualitate

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial

Bogdan Ilea

Publicat

în

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]

Citește mai mult