Actualitate

Protestul transportatorilor în a doua zi consecutiv: Blocaje in trafic și indiferență din parte Ministrului Transporturilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Protestul transportatorilor în a doua zi consecutiv: Blocaje in trafic și indiferență din parte Ministrului Transporturilor

Sute de autovehicule ale firmelor de transport din întreaga ţară s-au alăturat miercuri unui protest pentru doua zi consecutiv.

În paralel, o delegaţie a transportatorilor se afla în discuţii cu ministrul Agriculturii la Palatul Victoria.

Potrivit preşedintelui Federaţiei Operatorilor de Transport din România, Augustin Hagiu, delegaţia a fost primită pentru discuţii la Guvern, dar întâlnirea a fost caracterizată de o reprezentare slabă din partea consilierilor primului ministru. La întâlnire este ministrul Agriculturii, dar degeaba este ministrul Agriculturii acolo, pentru că în delegaţia prezentă sunt numai reprezentanţi ai transportatorilor.

Augustin Hagiu, preşedintele Federaţiei Operatorilor de Transport din România, a subliniat frustrarea sa, menţionând că, în ciuda blocajului creat în traficul din Bucureşti, premierul şi ministrul Transporturilor par să nu acorde atenţie preocupărilor transportatorilor.

Protestul, care a adunat camioane din toată ţara, are la bază revendicări legate de diverse aspecte ale industriei transporturilor. Printre solicitările principale ale manifestanţilor se numără plafonarea RCA la 5.000 de lei pentru categoria B, posibilitatea suspendării acoperirii poliţelor când un camion nu este în uz şi prelungirea automată a valabilităţii acestora. De asemenea, transportatorii cer scurtarea timpilor de trecere a frontierei, reintroducerea toleranţelor la depăşirile de greutate/gabarit conform normelor europene şi mutarea controalelor rovinietei, cântarului şi măsurării gabaritului pe teritoriul naţional.

Printre altele, transportatorii solicită şi acordarea de alocaţii de cazare şi alocaţii de hrană pentru salariaţii din sectorul privat, fără necesitatea documentelor justificative. Ei susţin, de asemenea, necesitatea implementării unui mediu de concurenţă loială în transporturi, prin reglementarea unei legi anti-dumping şi impunerea unui tarif minim de referinţă.

Citește și: Proteste spontane ale fermierilor și transportatorilor români: Revendicări împotriva tăierilor din subvenții și a costurilor ridicate

Reprezentanţii transportatorilor au subliniat că continuarea protestelor depinde de rezultatele discuţiilor purtate cu autorităţile guvernamentale. În paralel, manifestanţii solicită posibilitatea recuperării unui procent din acciza la combustibil pentru firmele de transport şi controlul echitabil al camioanelor ucrainene pe teritoriul României, inclusiv rezolvarea problemelor de acces în Portul Constanţa generate de fluxul mare de camioane ucrainene.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR

Bogdan Ilea

Publicat

în

A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR Guvernul Veștea nu a trecut „testul” Parlamentului luni, 22 iunie 2026. Au fost strânse doar 189 voturi favorabile, nefiind întrunit numărul minim necesar de 233 de voturi. Ședința votului pentru învestirea guvernului a început în jurul orei 21:30. La acel moment exista cvorum, […]

Citește mai mult

Actualitate

Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare

Ioana Oprean

Publicat

în

Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare Fermierii germani le oferă găinilor „înghețată” pentru a le ajuta să suporte canicula Valurile de căldură din Europa îi determină pe fermieri să găsească metode tot mai inventive pentru protejarea animalelor. În Germania, crescătorii de păsări au început să folosească o […]

Citește mai mult

Actualitate

Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni ANM a emis prognoza pentru următoarele două săptămâni, până la data de 5 iulie 2026. Temperaturile vor atinge 37 de grade în […]

Citește mai mult