Actualitate

Protestul transportatorilor în a doua zi consecutiv: Blocaje in trafic și indiferență din parte Ministrului Transporturilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Protestul transportatorilor în a doua zi consecutiv: Blocaje in trafic și indiferență din parte Ministrului Transporturilor

Sute de autovehicule ale firmelor de transport din întreaga ţară s-au alăturat miercuri unui protest pentru doua zi consecutiv.

În paralel, o delegaţie a transportatorilor se afla în discuţii cu ministrul Agriculturii la Palatul Victoria.

Potrivit preşedintelui Federaţiei Operatorilor de Transport din România, Augustin Hagiu, delegaţia a fost primită pentru discuţii la Guvern, dar întâlnirea a fost caracterizată de o reprezentare slabă din partea consilierilor primului ministru. La întâlnire este ministrul Agriculturii, dar degeaba este ministrul Agriculturii acolo, pentru că în delegaţia prezentă sunt numai reprezentanţi ai transportatorilor.

Augustin Hagiu, preşedintele Federaţiei Operatorilor de Transport din România, a subliniat frustrarea sa, menţionând că, în ciuda blocajului creat în traficul din Bucureşti, premierul şi ministrul Transporturilor par să nu acorde atenţie preocupărilor transportatorilor.

Protestul, care a adunat camioane din toată ţara, are la bază revendicări legate de diverse aspecte ale industriei transporturilor. Printre solicitările principale ale manifestanţilor se numără plafonarea RCA la 5.000 de lei pentru categoria B, posibilitatea suspendării acoperirii poliţelor când un camion nu este în uz şi prelungirea automată a valabilităţii acestora. De asemenea, transportatorii cer scurtarea timpilor de trecere a frontierei, reintroducerea toleranţelor la depăşirile de greutate/gabarit conform normelor europene şi mutarea controalelor rovinietei, cântarului şi măsurării gabaritului pe teritoriul naţional.

Printre altele, transportatorii solicită şi acordarea de alocaţii de cazare şi alocaţii de hrană pentru salariaţii din sectorul privat, fără necesitatea documentelor justificative. Ei susţin, de asemenea, necesitatea implementării unui mediu de concurenţă loială în transporturi, prin reglementarea unei legi anti-dumping şi impunerea unui tarif minim de referinţă.

Citește și: Proteste spontane ale fermierilor și transportatorilor români: Revendicări împotriva tăierilor din subvenții și a costurilor ridicate

Reprezentanţii transportatorilor au subliniat că continuarea protestelor depinde de rezultatele discuţiilor purtate cu autorităţile guvernamentale. În paralel, manifestanţii solicită posibilitatea recuperării unui procent din acciza la combustibil pentru firmele de transport şi controlul echitabil al camioanelor ucrainene pe teritoriul României, inclusiv rezolvarea problemelor de acces în Portul Constanţa generate de fluxul mare de camioane ucrainene.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”

Ioana Oprean

Publicat

în

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]

Citește mai mult

Actualitate

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]

Citește mai mult

Actualitate

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026.  ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]

Citește mai mult