Propunerea inedită a unui afacerist român, pentru a crește numărul persoanelor dispuse să se vaccineze. Prețul primei doze să fie de 50 de lei
Campania de vaccinare anti-Covid nu a început deloc într-o notă optimistă, doar 120.000 de cadre medicale fiind de acord să se vaccineze până acum, la două săptămâni de startul campaniei. Eșecul din rândul medicilor se poate dubla, conform estimărilor, cu cel în rândul populației, care este sceptică vis-a-vis de administrarea vaccinului.
Dragoș Damian, director executiv PRIMER – Patronatul Producatorilor Industriali de Medicamente din România, a explicat la Digi24, propune ca soluție salvatoare o primă pentru cei care se vaccinează.
„Condiționarea pozitivă este cel mai bun lucru care se poate întâmpla pentru cineva. Pentru fiecare cetățean al României ar trebui să existe o formă de recunoștință, dacă participă la efortul comun de vaccinare. Unii o văd ca pe un bonus, eu o văd ca pe o formă de recunoștință, pentru că participă la acest efort epic de a combate virusul și cu cât o facem mai repede, cu cât ne vaccinăm mai mulți mai repede, cu atât pandemia va dispărea și economia își va reveni.
Eu am propus o sumă care să nu fie nici exagerată, nici derizorie: 50 de lei. Este ca un fel de medalie, dacă vreți, pentru că ai fost vaccinat, dar care să poată fi fructificat sub forma unui bonus valoric, ca și acele vouchere cadou.
E bine să fie deductibilă suma, pentru că la 50 de lei ar trebui să mai plătesc 40 de lei statului, adică este într-un fel nedrept că eu trebuie să plătesc statului pentru ceva care în final ajută statul, dar vom face acest lucru și sunt foarte mulți antreprenori care vor să-și dovedească recunoștința față de angajați pentru acest efort.
Gândiți-vă altfel: haideți să ne gândim la pierderile pe care le are economia în acest moment, care sunt de miliarde de lei, la faptul că ea trebuie să fie susținută prin bani de la stat sau de la Uniunea Europeană. Este normal ca noi să vrem să pornim economia mai repede și să avem cât mai mulți dintre angajații noștri vaccinați și atunci acest bonus, acest mesaj de recunoștință pentru angajați, pentru unii este și un stimulent să se vaccineze, nu ne ascundem de acest lucru. Este o idee bună pentru că o să putem porni economia și viața noastră socială mai repede. Ar fi ideal dacă ne-am vaccina în două-trei luni.
Probabil că ar trebui să fie un proiect-pilot, probabil ar trebui să fie o dezbatere publică, pentru că nu trebuie să se înțeleagă greșit.
În tot acest efort epic, o astfel de sumă de bani, un astfel de bonus, o astfel de condiționare pozitivă nu cred că este nelalocul ei.
Sunt angajatori care își pun la dispoziție propriile birouri sau propriile fabrici pentru locuri de vaccinare, pentru că vrem cu toții, ca angajatori și ca antreprenori, că suntem români sau că suntem multinaționale, vrem să terminăm cu această poveste și singura modalitate de a termina este să vaccinăm oamenii.
Nu merge așa. Întregul public, că este angajat, că nu este angajat, trebuie să înțeleagă că dacă nu își aduce contribuția la această campanie – comunicată bine sau nu – vom continua să avem probleme cu economia sau cu viața socială. Uitați, apar mutații, există tot interesul ca noi să terminăm tot acest proiect până la mijlocul anului”, a spus Dragoș Damian.
Sursa: stiripesurse.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă”
Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă” Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, joi, 25 iunie 2026, în Polonia, referindu-se la influenţa sistemului de la momentul preluării mandatului la Palatul Cotroceni, că „nu poţi […]
Președintele Nicușor Dan spune că deciziile pe care le ia sunt pentru binele României: „Este mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2 și pasul 3”.
Președintele Nicușor Dan spune că deciziile pe care le ia sunt pentru binele României: „Este mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2 și pasul 3”. Președintele Nicușor Dan a declarat că este pe deplin conștient de responsabilitatea mandatului său și că toate deciziile pe care le ia au în vedere binele României, subliniind […]
PENSII 2026 | Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card
Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card Peste 4,8 milioane de pensionari din România urmăresc, de la o lună la alta, calendarul plăților pentru a afla exact data la care își primesc banii. În iulie 2026, programul de distribuire a pensiilor rămâne, în mare parte, […]








