Proiectul de lege care elimină obligativitatea taxei radio-tv – în dezbatere publică la Camera Deputaților
Proiectul de lege 884/2015, privind eliminarea taxei radio-tv, inițiat de deputatul independent Petre Petrescu și deputații PSD Petru Andea, Florică Bîrsășteanu, Dorel-Gheorghe Căprar, Nuțu Fonta, Ovidiu-Cristian Iane, Cornel Itu, Vasile Popeangă, Cătălin-Marian Rădulescu, Ionuț-Cristian Săvoiu, Anghel Stanciu, Zisu Stanciu, Ion Stan, Florin-Cristian Tătaru, se află în dezbatere publică la Camera Deputaților.
Proiectul trebuie să primească aviz de la Consiliul Legislativ și punct de vedere de la Guvern cel târziu în 09.02.2016.
”Legea 41/1994, privind organizarea şi funcţionarea Societăţii Române de Radiofuziune şi Societăţii Române de Televiziune impune taxarea obligatorie radio-tv prin intermediul furnizorului de energie electrică. Odată cu adoptarea HG 977/203 şi HG 978/2003, colectarea taxei devine obligatorie prin intermediul furnizorului de energie electrică, atât pentru persoane fizice cât şi pentru persoane juridice. Aceasta lege este neconstituţională, injustă şi discriminatorie atât pentru beneficiari cât şi pentru operatorii privaţi, încalcă alte legi în vigoare printre care, Legea nr. 296/2004 privind Codul Consumului în care este specificat faptul că este interzisă condiţionarea vânzării către consumator a unui produs de cumpărarea unei cantităţi impuse sau de cumpărarea unui alt produs sau serviciu.
Prezenta propunere legislativă permite și dă dreptul cetăţeanului să îşi aleagă liber sursa de informare fără a fi obligat să achite taxa chiar dacă beneficiarul nu a încheiat un contract cu un operator de cablu – TV. Utilizarea unui aparat TV cu o antenă simplă de cameră nu permite recepţionarea tuturor canalelor SRTV, ci doar a posturilor TVR 1 şi TVR 2. Este inechitabil ca persoana ce poate beneficia doar parţial de serviciile SRTV să achite aceeaşi taxă cu cea ce poate beneficia de emisia tuturor canalelor. Dreptul de informare al cetăţenilor, prin, mijloacele de informare, radioul şi televiziunea publică, nu poate fi transformat într-o obligaţie.
În acelaşi timp dispare şi obligativitatea de a achita taxa atât ca persoană fizică, cât şi ca persoană juridică separat, în situaţia în care persoana fizică este unic asociat într-o societate comercială (persoană juridică) care are sediul social la aceeaşi adresă cu domiciliul acestuia.
Propunem abrogarea textelor de lege care prevăd obligativitatea achitării acestui tip de taxe, măsură aşteptată cu interes nu doar de cei cu venituri scăzute, dar în special de cei care văd în taxa radio-tv o măsură inechitabilă fiind obligaţi să achite un serviciu care nu le satisface exigenţele şi care conform Constituţiei, reprezintă un drept ce nu poate fi transformat într-o obligaţie”, se arată în expunerea de motive întocmită de inițiatorii legii. (Z.U.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor
Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor Creșterea accelerată a prețurilor din ultimii ani își face simțit efectul și în sezonul nunților, unde organizarea unui eveniment a ajuns să fie semnificativ mai costisitoare decât în trecut. În acest context, și sumele oferite de […]
VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor
Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]









