Primarul municipiului Alba Iulia: În mijlocul orașului avem un depozit de muniții. Ferească Dumnezeu!

Primarul municipiului Mircea Hava a mărturisit astăzi, în cadrul unei conferințe de presă având ca temă fuziunea dintre PDL și PNL, că în mijlocului orașului, mai precis în spațiile administrate de Aramata Română, din Cetatea Alba Carolina, există un depozit de muniție de război.

Liderul PDL a amintit acest lucru în contextul în care amintea că de ani de zile administrația locală face demersuri pe lângă Ministerul Apărării Naționale pentru a transfera aceste spații, aflate în proprietatea sa, către administrația publică locală, așa cum s-a procedat și cu celelate spații din șanțurile cetății, acum devenite obiectiv turistic și un motiv mândrie pentru albaiulieni.

ELIT

În mijlocul orașului avem un depozit de muniții. Ferească Dumnezeu, nu vreau să speriu pe nimeni, dar vedeți că se întâmplă. Până la Kaufland se duce totul, în caz de ceva.

Că nu au nimic în depozitul de muniție, numai niște gloanțe de pușcă, dar nu cred. Armata este în mijlocul cetății. Nu-și mai are locul”, a spus Mircea Hava.

Edilul speră ca cei care conduc ministerul Apărării să ia măsurile necesare și să se aplece asupra sesizărilor și solicitărilor Primăriei Alba Iulia, pentru a elimina orice sursă de potențial pericol și pentru a se putea pune în valoare întreaga cetate.

ADEZIUNE PLUS ALBA

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

Te-ar putea interesa și:

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă: PNL Alba nu negociază funcții. Posturile din deconcentrate trebuie ocupate prin concurs

După cum am afirmat încă din timpul campaniei electorale, PNL Alba nu negociază funcţii, ci susţine ocuparea, pe baza principiului… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

18 Comentarii

Cetateanul 18 iulie 2014 at 17:12

Crezi tu ca tin o bomba atomica acolo? Hai —– nu ma —– dupa alte cladiri din buricul targului. Are Sabau destule. Nu fi chiar nesimtit acuma. Lasa armata sa isi faca treaba acolo unde e de zeci de ani. Despre depozitul din Valea Popii ce sa mai zicem? Dispare tot pana la Primarie? Sau inclusiv?

Newbie 18 iulie 2014 at 17:24

Nu este nici un depozit de munitie. Minciuni ale lui Hava sa puna mana pe terenurile si cladirile armatei.

Carcotasul 18 iulie 2014 at 17:25

Nici nu s-a pupat bine cu piticul atomic si a inceput cu dume de baron.

Andy 18 iulie 2014 at 17:36

sa „i-a” masurile … PENIBIL

captcha 18 iulie 2014 at 17:54

Cu parere de rau trebuie sa spun ca Hava este un —— daca afirma asa ceva…

motul 18 iulie 2014 at 18:07

Se poate verifica !

anti 18 iulie 2014 at 21:40

spatiile luate de la Armata, din spatele statuii lui Mihai Viteazul de aproape 8-9 ani sunt tot in stare deplorabila.ce vrei, mustaciosule, sa le pui si pe cele de langa Universitate la pamant cu jegosul ala de sabau???depozitul de munitie propun sa-l mute la tine in beci, poate asa….

ion 18 iulie 2014 at 23:38

Un gunoi fomist si gasca lui.Astia mai mult distrug.

olimpiu 19 iulie 2014 at 8:32

Nesimtitul asta de hava nu mai are ce fura si a pus ochii pe terenurile si cladirile armatei, el si cu ca…ul de sabau. Pai e armata mai dobitocule, e in fisa postului sa aiba arme, munitii si alte echpamente de razboi. Daca ai fi facut armata ai fi stiut cum se depoziteaza asa ceva si cat sunt de sigure depozitele de munitii. Nici macar nu sunt conectate la reteaua electrica, au maluri de pamant de jur imprejur, etc. Dar tu, dobitocule, nu stii , ca ai fost facut colonel la botul calului, si vii si ne dai dume din astea ordinare, sa te mai imbogatesti nitel tu si toata gasca ta nenorocita. Mars la cotet

jiji 19 iulie 2014 at 9:55

Bai hava desfintati bai toata armata din Romania si asteptati-i pe rusi cu bratele deschise ca si asa se stie ca esti agent kominternist sub acoperire !

Dorin 19 iulie 2014 at 9:59

Spatiile s-ar putea transforma in locuinte pentru tineri , sau spatii de utilitate publica in interesul albaiulienilor ; numai niste dobitoci ar putea sa sustina ramanerea lor in posesia armatei , cladiri si terenuri pustii care se degradeaza zilnic , si care dau si aspect urat orasului . Dupa cum se vede din postarile de mai sus , in Alba Iulia nu este criza de cretini 🙂

Radu 19 iulie 2014 at 10:40

bai cretinule, te plangi ca e depozit de munitie in cetate dar vrei sa faci locuinte pentru tineri tot acolo, ca sa asculte turistii manele duminica, sa vada rufe si muraturi pe geamuri?
sau ca sa faca locuinte de tineret ca sa te cazezi tu acolo?
cretin esti tu, ma !

dolfi 19 iulie 2014 at 12:06

ca si ANL-urile alea de pe detunata, unde e plin de „tineri” – cadre si nepotzei de cadre active si inactive, angajati fie pe la banci fie pe la institutii.

Hai birjar, birjar 21 iulie 2014 at 11:27

Dorine, ai probleme cu mansarda! Arata-mi mie vreun spatiu din interiorul cetatii care a fost oferit tinerilor pentru a locui. Ai impresia ca cetatea e pentru a-si intinde cineva rufele la uscat in fata cladirii? Nu observi ca aproape toate cladirile si locatiile din cetate au picat sub controlul unor baieti destepti cu relatii in primarie? Ai dreptate, in ALba Iulia nu e criza de cretini. Sper ca sti din ce categorie faci parte!

marius 19 iulie 2014 at 10:33

Mai dragilor sa va zic ceva de Grup corint sau de Elis pavaje sau de Garten land Peny , Kaufland, Lidel, plus multii alti care toti sunt niste „cotizatori” ai lui NASU hava la noi in alba nu sa descoperit istorie ci s-a construit in functie de necesitati adica ne trebuie pod de lemn ca na de la munte vine nasu cu lemne, ne trebe dale ca de la petresti vine Doamna de asfalt ,ne trebe flori pe poduri ca na de la piriu iovului vine Finu Panseluta sa nu ma apuc de pomenit ca sunt atitea de spus numai ca toti tac de frica sa nusi piarda Cascavalul din politie si pina in prefectura e numai nepotism si cumetrie asta e Mafia locala mai dragilor pina si la STP a ajuns caracatita

Hai birjar, birjar 21 iulie 2014 at 11:32

Se spune ca e interzis a se face s.e.x. in institutiile publice pentru ca s-ar considera incest…toti functionarii sunt neamuri…

Geo 21 iulie 2014 at 11:25

Esti un prost si nu mai mori din pacate 😉 Nu stii ce sa mai faci ca sa mai bagi niste bani in buzunar , mizerabilule. Prosti sunt si aceia care te baga in seama 😉

Nu e nici pe departe adevarat ,ceea ce aberezi !

Anonimu` tau 21 iulie 2014 at 11:53

Ai ajuns sa bagi de vina si armatei , dar cand ti`au facut podul peste mures cum a fost? Cand au intervenit pe la Valcea, Cincu , Braila , Lipova si in multe si multe alte locatii , ca sa faca orasul mandru , cum a fost? Cand au venit inundatiile in tara si a intervenit armata din Alba Iulia pana si la Suceava, cum a fost?
Desfiinteaza si armata din Alba Iulia idiot fara margini care esti , si cand vin Rusii peste tine, ascunde`te sub masa din bucatarie si caca`te pe tine strigand unde o fi armata..

Doamne da sa vina razboiul , cred ca vei primii una in frunte „din greseala”… ;), cel putin ,cam asta meriti !

Rusine tie, macar de ai fi furat cu masura, ca toti fura….dar tu esti chiar cleptoman pe fata..retardatule!