Primăria municipiului Alba Iulia cheltuieşte încă 1,5 milioane de euro în beneficiul cetăţenilor
Sâmbătă dimineaţa la sediul Primăriei municipiului Alba Iulia, ministrul Comunicaţilor Valerian Vreme şi primarul Mircea Hava au semnat contractul de finanţare pentru proiectul „Sistem informatic pentru implementarea modelului de management al relaţiei cu cetăţenii (CRM) în administraţia publică locală prin servicii electronice moderne”. Proiectul este finanţat în cadrul Programului Operaţional Sectorial – Creşterea Competitivităţii Economice, Axa Prioritară III „Tehnologia informaţiei şi comunicaţilor pentru sectoarele privat şi public”, Domeniul Major de Intervenţie 2 „Susţinerea implementării de soluţii de e-guvernare şi asigurarea conexiunii de broadband, acolo unde este necesar” şi are o valoare totală de 6.764.257,40 lei (1,58 milioane euro).
În concret, pe parcursul celor 23 de luni de implementare a proiectului se vor realiza un Dispecerat telefonic pentru raportarea incidentelor şi urmărirea rezolvări acestora, se va crea un nou mod de acces la servicii electronice prin telefonie interactivă şi implementarea unor servicii publice oferite cetăţenilor prin mijloace electronice cum ar fi, de exemplu, linformare telefonică automată privind documentele necesare; linformare telefonică automată privind stadiul rezolvări unui dosar; lanunţarea telefonică automată sau prin e-mail privind rezolvarea unui dosar; lconsultare telefonică automată a debitelor; lserviciu web disponibil companiilor de utilităţi pentru coordonarea lucrărilor de reparaţii şi investiţii etc. De asemenea se va eficientiza activitatea Primăriei municipiului Alba Iulia prin crearea de baze de date unice privind cetăţenii, date urbane, procesarea electronică a doumentelor în cadrul Direcţiei de Venituri şi al Serviciului Public de Asistenţă Socială, crearea unei platforme de lucru integrat pentru toate compartimentele din primărie.
Acest proiect a cărui implementare va începe imediat după selectarea prin licitaţie a executantului vine că completeze un proiect anterior „Servicii eficiente de e-administraţie şi managementul teritoriului în Primăria municipiului Alba Iulia” şi de aceea are o importantă componentă de extindere a sistemului de gestiune geospaţială a teritoriului (GIS) pentru toate compartimentele administraţiei locale. „Aş vrea să rezum foarte simplu avantajele soluţiilor IT propuse prin acest proiect: acces direct, în timp real, 24 de ore din 24, simplu, comod, gratuit la un dispecerat de servicii municipale, gestionarea modernă şi eficientă a relaţiei cu cetăţenii”, spune Mircea Hava.
În acest fel multe dintre neplăcerile cauzate de relaţia directă, la ghişeu, între cetăţeanul nerăbdător să i se rezolve problema şi un funcţionar asaltat de cetăţeni nerăbători vor putea fi evitate, timpul economisit şi folosit eficient de ambele părţi.
„Proiectul al cărui contract îl semnăm astăzi face parte din Strategia Naţională de Comunicare şi sunt bucuros să vă spun că, din cele 220 de proiecte propuse spre evaluare au fost selectate 22, iar proiectul cu care Primăria Alba Iulia s-a înscris în concurs a obţinut 82 de puncte, situându-se pe primul loc. (…) Aceste finanţări sunt un balon de oxigen pentru firmele de IT din zonă. România are programatori foarte buni. De ce să lucreze în SUa sau în alte state şi nu aici?”, a declarat Valerian Vreme. Tot el a reamintit că în ceea ce priveşte calitatea comunicaţiilor, mai ales a celor telefonice şi prin internet, România se situează pe locul patru în Europa, dar şi că Ministerul Comunicaţiilor depune eforturi pentru ca toţi românii, indiferent de zona în care locuiesc să aibă acces la aceste servicii.
Anca DINICĂ
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








