Ştirea zilei

Primăria municipiului Alba Iulia cheltuieşte încă 1,5 milioane de euro în beneficiul cetăţenilor

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Sâmbătă dimineaţa la sediul Primăriei municipiului Alba Iulia, ministrul Comunicaţilor Valerian Vreme şi primarul Mircea Hava au semnat contractul de finanţare pentru proiectul „Sistem informatic pentru implementarea modelului de management al relaţiei cu cetăţenii (CRM) în administraţia publică locală prin servicii electronice moderne”. Proiectul este finanţat în cadrul Programului Operaţional Sectorial – Creşterea Competitivităţii Economice, Axa Prioritară III „Tehnologia informaţiei şi comunicaţilor pentru sectoarele privat şi public”, Domeniul Major de Intervenţie 2 „Susţinerea implementării de soluţii de e-guvernare şi asigurarea conexiunii de broadband, acolo unde este necesar” şi are o valoare totală de 6.764.257,40 lei (1,58 milioane euro).
În concret, pe parcursul celor 23 de luni de implementare a proiectului se vor realiza un Dispecerat telefonic pentru raportarea incidentelor şi urmărirea rezolvări acestora, se va crea un nou mod de acces la servicii electronice prin telefonie interactivă şi implementarea unor servicii publice oferite cetăţenilor prin mijloace electronice cum ar fi, de exemplu, linformare telefonică automată privind documentele necesare; linformare telefonică automată privind stadiul rezolvări unui dosar; lanunţarea telefonică automată sau prin e-mail privind rezolvarea unui dosar; lconsultare telefonică automată a debitelor; lserviciu web disponibil companiilor de utilităţi pentru coordonarea lucrărilor de reparaţii şi investiţii etc. De asemenea se va eficientiza activitatea Primăriei municipiului Alba Iulia prin crearea de baze de date unice privind cetăţenii, date urbane, procesarea electronică a doumentelor în cadrul Direcţiei de Venituri şi al Serviciului Public de Asistenţă Socială, crearea unei platforme de lucru integrat pentru toate compartimentele din primărie.
Acest proiect a cărui implementare va începe imediat după selectarea prin licitaţie a executantului vine că completeze un proiect anterior  „Servicii eficiente de e-administraţie şi managementul teritoriului în Primăria municipiului Alba Iulia” şi de aceea are o importantă componentă de extindere a sistemului de gestiune geospaţială a teritoriului (GIS) pentru toate compartimentele administraţiei locale. „Aş vrea să rezum foarte simplu avantajele soluţiilor IT propuse prin acest proiect: acces direct, în timp real, 24 de ore din 24, simplu, comod, gratuit la un dispecerat de servicii municipale, gestionarea modernă şi eficientă a relaţiei cu cetăţenii”, spune Mircea Hava.

În acest fel multe dintre neplăcerile cauzate de relaţia directă, la ghişeu, între cetăţeanul nerăbdător să i se rezolve problema şi un funcţionar asaltat de cetăţeni nerăbători vor putea fi evitate, timpul economisit şi folosit eficient de ambele părţi.
„Proiectul al cărui contract îl semnăm astăzi face parte din Strategia Naţională de Comunicare şi sunt bucuros să vă spun că, din cele 220 de proiecte propuse spre evaluare au fost selectate 22, iar proiectul cu care Primăria Alba Iulia s-a înscris în concurs a obţinut 82 de puncte, situându-se pe primul loc. (…) Aceste finanţări sunt un balon de oxigen pentru firmele de IT din zonă. România are programatori foarte buni. De ce să lucreze în SUa sau în alte state şi nu aici?”, a declarat Valerian Vreme. Tot el a reamintit că în ceea ce priveşte calitatea comunicaţiilor, mai ales a celor telefonice şi prin internet, România se situează pe locul patru în Europa, dar şi că Ministerul Comunicaţiilor depune eforturi pentru ca toţi românii, indiferent de zona în care locuiesc să aibă acces la aceste servicii.

Anca DINICĂ


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult