Primăria Alba Iulia propune îmbunătățiri pentru regulamentul de funcționare a teraselor sezoniere
Începând din acest an, Cetatea Alba Carolina va concentra o bună parte din activitatea comercială specifică sezonului cald, respectiv terase şi amplasamente independente cu caracter sezonier. În acest sens, primăria va propune un regulament de funcţionare al acestora în interiorul Cetăţii şi va elabora o hartă a “popasurilor ” care vor creşte atractivitatea zonei pentru turişti şi locuitori.
”Pentru a nu deteriora imaginea spaţiilor nou create, se urmăreşte un concept de retroturism, ce va păstra caracterul arhitecturii existente. Propunerile agreate în prezent cuprind spaţii comerciale sezoniere care vor avea forma unor trăsuri (poştalioane), având fiecare capacităţi specifice genului de activitate practicat (food, souvenir etc.). Se analizează posibilitatea de concepere şi materializare a acestor puncte de vânzare, amplasate preponderent pe axul străzii Mihai Viteazul. O menţiune importantă o constituie faptul că zona Piaţa Cetăţii va fi una dedicată evenimentelor cultural artistice de anvergură, din acest motiv rămânând una relaxată”, precizează Mihai Coșer, purtător de cuvânt al administrației locale.
În perioada următoare vor avea loc consultări cu cei interesaţi să desfăşoare astfel de activităţi, pentru o abordare cât mai realistă a acestui concept.
În privinţa regulamentului de funcţionare al teraselor sezoniere din oraş (exclusiv zona istorică), acesta va suferi modificări rezultate din analiza opiniilor exprimate de locuitori în perioade anterioare. Astfel s-a concluzionat că prin reconfigurarea regulamentului actual, (HCL 77/martie 2010) se are în vedere renunţarea la sistemele audio şi video. De asemenea, pentru o mai bună gestiune a spaţiului public, primăria are interesul să menţină o fluenţă mai bună a circulaţiei pietonale.
”Acolo unde s-au înregistrat sesizări cu privire la insuficienţa zonei de tranzit pietonal, se vor dispune măsuri pentru a se evita acest disconfort în acest sezon. De asemenea se va urmări tipul de copertine folosit, pentru a include obligatoriu logo-ul turistic al oraşului şi pentru a se respecta manualul cromatic în vigoare. Tot în interesul spaţiului public şi pentru a se evita degradarea finisajului pietonal se impune utilizarea de către comercianţi a unui podium intermediar care să prevină eventuale daune”, mai spune reprezentantul primăriei.
În perioada următoare se pot adresa sugestii care să orienteze specialiştii în luarea celor mai optime decizii privitor la acest tip de activităţi comerciale, atât în zona turistică cât şi în mediul urban.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Politică Administrație
Comunicat | Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții
Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții PSD susține învestirea guvernului Veștea și își asumă gestionarea unor domenii cheie pentru redresarea economică și socială a țării. Consiliul Politic Național a decis, în unanimitate, ca Partidul Social Democrat să participe la formarea unei majorități parlamentare care […]
Ilie Bolojan, ales președinte al Partidului Național Liberal. Cine sunt membrii echipei de conducere
Ilie Bolojan, ales președinte al Partidului Național Liberal. Cine sunt membrii echipei de conducere Ilie Bolojan a fost ales duminică, 21 iunie 2026, în funcția de președinte al Partidului Național Liberal, în cadrul Congresului organizat la Romexpo. Bolojan a rămas singur în această competiție, după ce Adrian Veștea a anunțat vineri, 18 iunie 2026, că […]
PSD decide astăzi dacă susține guvernul Veștea: Ședință importantă convocată duminică. Condițiile, „economia trebuie făcută pentru oameni”
PSD decide astăzi dacă susține guvernul Veștea: Ședință importantă convocată duminică. Condițiile, „economia trebuie făcută pentru oameni” Consiliul Politic Național al PSD se reunește astăzi, 21 iunie 2026, într-o ședință cu miză politică majoră, pentru a decide dacă partidul va intra la guvernare alături de viitorul guvern Veștea sau va rămâne în opoziție. PSD condiționează […]









