Premierul Victor Ponta a anunțat propunerile pentru noul Guvern – lista miniștrilor propuși

Premierul Victor Ponta a anunțat, luni, într-o conferinţă de presă la Palatul Parlamentului, componenţa noului Guvern, după ce USD a semnat un acord cu UDMR. Propunerile vor fi prezentate marţi Parlamentului.

Primul ministru a declarat că obiectivele fundamentale ale acestui Guvern sunt cele asumate în 2012, în faţa cetăţenilor şi a Parlamentului, şi anume: „continuarea creşterii economice, dreptate socială, deszvoltare şi investitii în Educaţie şi Sănătate, o justitie independentă şi un sistem democratic european„.

ELIT

Precizez foarte clar că programul politic rămâne cel aprobat de Parlament, în 21 decembrie 2012„, a afirmat Victor Ponta.

Lista miniștrilor propuși:

Ministerul Afacerilor Interne – Gabriel Oprea, vicepremier
Ministerul Agriculturii – Daniel Constantin, vicepremier
Ministerul Culturii – Kelemen Hunor, vicepremier
Ministerul Dezvoltării – Liviu Dragnea, vicepremier
Ministerul Apărării Naţionale – Mircea Duşa
Ministerul Afacerilor Externe – Titus Corlăţean
Ministerul Economiei – Constantin Niţă
Ministerul Educaţiei – Remus Pricopie
Ministerul Fondurilor Europene – Eugen Teodorovici
Ministerul Justiţiei – Robert Cazanciuc
Ministerul Mediului – Attila Korodi
Ministerul Muncii – Rovana Plumb
Ministerul Sănătăţii – Nicolae Bănicioiu
Ministerul Tineretului şi Sportului – Gabriela Szabo
Ministrul pentru Societatea Informaţională – Alexandru Razvan Cotovelea
Ministrul delegat pentru Dialog Social – Aurelia Cristea
Ministrul delegat pentru Relaţia cu Parlamentul – Eugen Nicolicea
Ministerul Ape şi Păduri – Doina Pană
Ministerul Finanţelor – Ioana Petrescu
Ministrul pentru Buget –  Liviu Voinea
Ministerul Transporturilor – Dan Şova
Ministerul Energiei – Razvan Nicolescu
Ministrul delegat pentru IMM si turism – Florin Jianu
Ministrul pentru romanii de pretutindeni – Bogdan Stanoevici

ADEZIUNE PLUS

SURSA: antena3.ro

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

VIOLENȚELE din SUA: Primul polițist DECEDAT la protestele de la Washington. Bilanțul ajunge la 5 MORȚI

Brian D. Sicknick a fost rănit miercuri, într-o confruntare cu protestatarii, şi a revenit la biroul diviziei, unde i s-a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

România a pierdut 100 000 de locuitori doar în 2020! Câți am mai putea rămâne peste 30 de ani

Anul 2020 a fost al 31-lea an în care numărul morților a fost mai mare decât al nou-născuților. Anul trecut… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Restricții mai DURE de intrat în Marea Britanie. Prezentarea testului COVID negativ și carantinarea, necesare

Începând cu săptămâna viitoare, este nevoie de prezentarea unui test COVID negativ efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Haos la Ministerul Sănătății: Un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea

Haos la Ministerul Sănătății după ce un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea. La câteva ore după… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unii patroni anunță că nu îi vor primi la muncă pe cei nevaccinați. 5 milioane de angajați își așteaptă rândul la vaccinare

Angajatorii sunt cei care îi înscriu pe liste pe angajați, 5 milioane dintre aceștia își așteaptă rândul la vaccinare. Romania… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

INFOTRAFIC: Restricții de circulație, vineri, pe Valea Oltului, pentru decolmatarea șanțurilor de aluviuni . Recomandări pentru șoferi

Traficul se va desfășura dirijat, vineri, 8 ianuarie, pe Valea Oltului, DN7 Râmnicu Vâlcea – Sibiu, între kilometrii 227 și… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Crește numărul românilor care se vaccinează anti-COVID: Vaccinul Pfizer BioNTech administrat unui număr de peste 76.000 de persoane până în prezent

Aproximativ 18.000 de cadre medicale din România au fost vaccinate împotriva COVID-19 în ultimele 24 de ore, acesta fiind cel… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

15 Comentarii

Horea 3 martie 2014 at 18:15

„Ministerul Culturii – Kelemen Hunor”

Ministeru CULTURII din ROMANIA va fi condus de un maghiar!

Oare cate suporturi de steag o sa fie amplasate pe frontispiciul cladirii ministeriale?

dolfi 3 martie 2014 at 18:31

unul, cel… unguresc, sau secoiesc, dupa caz 😀

Horea 3 martie 2014 at 18:48

Râzi tu „dolfi”, dar e de plâns!

cineva 3 martie 2014 at 18:36

oprea ( care fie vorba intre noi l-a facut troaca de porci pe ponta candva) poate fi ministru de interne si vicepremier dar Iohanis n-a putut fi!!!!!! C jigodii sunt astia de la psd in frunte cu p[onta-plagi –suna ungureste, nu?????

Mariana 3 martie 2014 at 18:39

Auzi la el ! Justitie independenta !!! Dupa ce ti-ai pus varul acolo ? Ba, copiuta tu ne crezi prosti ? Banicioiu de la sport la sanatate. Corect. Numai dupa ce faci sport sti cum stai cu sanatatea. Aici da competenta. Apropo, de planul de guvernare aprobat in Parlament, cum ramane cu reducerea locurilor de munca, ca parca nu suna asa? Ma, tu conduci o tara de talambi ?

Ehei 3 martie 2014 at 19:55

Nu vă mai agitaţi atâta că noul Guvern va fi contestat de Chiorâlă la Curtea Constit., guvernul “pică”, vom avea stabilitate -cât cuprinde- iar bunăstarea va bate din nou la uşa : Boc, Boc !
Dupa cum comentati, se pare ca asta v-o doriti !

Status-Quo 3 martie 2014 at 23:10

M-am intrebat de multe ori unde or fi USLamistii. Parca i-a inghitit pamantu. Cum au venit asa s-au dus. S-au imprastiat ca nisipu-n vant.

Nu-i a buna!!! Tara e in pericol.

Da ia uite ca mai este unu care nu si-a dezlipit buzele (ei) tuguiate de dulcele kur USList (ba nu… USDist). Mai bine zis de-o buca ca una s-a cam dus.

Auzi bai ehei, nu cumva te cunosc de undeva?

gogu 3 martie 2014 at 19:59

Un guvern „serios si cinstit” dupa chipul si asemanarea plagiatorului si dupa sursa cea mai „credibila”-haznaua motanului felix!!!

comsa andrei 4 martie 2014 at 7:20

Horea ai dreptate … e de plâns … dar … intotdeauna si un dar … IESITI IN STRADA OAMENILOR !!! CE MAI ASTEPTAM ? Daca ne convine tacem / daca nu .. ori plecam naibii din RO , ori iesim in strada toti ! ! !

Horea 4 martie 2014 at 9:53

@comsa andrei

Nu cred ca, la ora actuala, in Romania marile probleme nationale se mai rezolva in strada.
Imi place sa cred ca am trecut de acea etapa a strazii si ca suntem pe o alta treapta, superioara, comparativ cu tara, „putin” vecina noua, numita Ucraina.
In strada ar putea sa iasa totusi acele organizatii numite SINDICATE care, din pacate, si-au cam uitat menirea.

mari sp 4 martie 2014 at 11:03

Dar iată! Cu ochi tulburi Tu stai între voinici,
Te văd cum juri şi blestemi Şi pumnii ţi-i rădici!
Pribegi de bir şi clacă, Copii fără noroc,
Tu-i strângi în codru noaptea Sub brazi pe lângă foc.
Şi cânţi cu glas sălbatec, Şi-n jur ei cântă-n cor
Cântări întunecate Ca sufletele lor.
Ai tăi suntem! Străinii Te-ar pierde de-ar putea;
Dar când te-am pierde, Doino, Ai cui am rămânea?
Să nu ne laşi, iubito, De dragul tău trăim:
Săraci suntem cu toţii, Săraci, dar te iubim!
Rămâi, că ne eşti doamnă Şi lege-i al tău glas,
Învaţă-ne să plângem C-atât ne-a mai rămas!

Cosbuc 4 martie 2014 at 11:34

Si dacă tot suntem într-un moment de “eros poesis”, iata şi:

Balada flotei.

“A fost odată ca-n poveşti,
A fost ca niciodată,”
Pe ape tulburi, româneşti,
O flotă minunată …

Si era una pe Danub,
Mândră în toate cele,
Pe mări şi pe oceane-adânci,
Chiar şi pe vremuri rele …

Da a venit un marinar,
Senil, chiar dus cu pluta.
A dat fregată cu fregată,
Si-a încasat valuta.

Si-a dat românilor o ţeapa,
Instanţa pune nota.
Că tâmpu’ acum e „imun”,
Pân’ se “prescrie” Flota !

Da s-o prescrie ea vreodată
Că s-o umplea şi sacu’.
Si vine ea şi vremea când,
Scăpam de tolomacu’!

P.S. Special pentru simpatizanţi, – urmează Balada vilei din Mihaileanu , Balada analfabetei cu succesuri multe, Balada creditului de credit si Balada pamantului de le Nana …

Observator 4 martie 2014 at 11:43

Măi Cosbuc!

Iar ţi s-a … sculat?
Bea repede un ceai cu bromură.

mari sp 4 martie 2014 at 12:01

Balada plagiatorului care ne rupe cu taxe suplimentare cand urmeaza?

Cosbuc 4 martie 2014 at 14:16

„Balada plagiatorului care ne rupe cu taxe suplimentare cand urmeaza?”

Probabil pănă-n toamnă, dragă „mari(e)”, pe cînd Chiorâlă va fi recoltat „păioasele” de pe tarlaua de la Nana, îşi va fi plătit redevenţa la CEC şi impozitul pe dividende şi pe atunci „i se va rupe” şi lui de toţi românii (ca şi de toate taxele suplimentare !) Pe atunci, prin toamnă, „aia mică, adică EBA, va fi din nou europarlamentară şi le va ţine europenilor lecţii de gramatică, explicându-le, bineânteles şi care este cheia succesurilor ! Vorba cântecului : -„cine are tată- are”, la ce ne mai trebuie să ştim să citim sau, mai grav, să vorbim ! Dar apropo de „taxe suplimentare” – Imprumuturile alea de pe la guvernarea anterioară, trebuiesc şi ele plătite, nu ?