Prefectura Alba: ”Foștii angajați ai Metalurgica Aiud își primesc drepturile salariale restante”
Prefectul județului Alba, Gheorghe Feneșer a fost informat recent că, în urma intervențiilor sale repetate și susținute la Ministerul Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice, banii necesari pentru plata drepturilor salariale restante ale persoanelor disponibilizate de la Metalurgica Transilvană Aiud au fost alocați și vor ajunge la foștii angajați ai întreprinderii aiudene până cel mai târziu la sfârșitul lunii septembrie.
Intervențiile prefectului la București au avut loc în urma protestelor din primăvară ale persoanelor disponibilizate de la Metalurgica Transilvană Aiud, nemulțumite de faptul că nu li s-a efectuat plata creanțelor salariale, la care au dreptul conform contractului colectiv de muncă. La sfârșitul lunii mai, în cadrul manifestațiilor foștilor angajați ai Metalurgica Transilvană Aiud, prefectul Gheorghe Feneșer s-a întâlnit de mai multe ori cu zecile de protestatari, promițându-le că va face tot ceea ce este posibil pentru ca problema lor să fie rezolvată.
Insistențele la București ale prefectului de Alba nu au rămas fără ecou. Chiar dacă Fondul de Garantare al Guvernului României nu dispunea de fondurile necesare pentru a putea asigura plata tuturor creanțelor salariale, mai ales că nu doar foștii angajați ai Metalurgica Transilvană Aiud se confruntau cu această problemă, prefectul a obținut, încă din primăvară, promisiunea că Aiudul este în topul listei de priorități. În toată această perioadă, prefectul Gheorghe Feneșer a susținut la minister cauza persoanelor disponibilizate de la Metalurgica Transilvană. Secretarul de stat Codrin Scutaru este cel care, astăzi, i-a dat prefectului Gheorghe Feneșer răspunsul pe care îl aștepta.
„Am primit confirmarea că, cel mai târziu până la sfârșitul lunii septembrie, toți foștii angajați ai Metalurgica Transilvană Aiud își vor primi integral drepturile salariale restante, prevăzute în contractul colectiv de muncă”, a precizat prefectul de Alba.
Referitor la protestatarii cu care a avut repetate discuții pe această temă, prefectul Gheorghe Feneșer a subliniat că a rămas impresionat de atitudinea lor.
”Acești oameni, care și-au pierdut locurile de muncă după zeci de ani în care au lucrat la Metalurgica Aiud, deși dezorientați și disperați, cu prea puține alternative la îndemână, au protestat pentru drepturile lor într-un mod foarte civilizat și au dat dovadă de o stăpânire de sine extraordinară, dată fiind situația în care se aflau. Liderul de sindicat, domnul Teodor Boancă, mereu prezent la discuții, a fost, la rândul său, mai mult decât înțelegător și le mulțumesc tuturor pentru răbdare. În calitatea mea de reprezentant al Guvernului în teritoriu, am făcut tot ce a ținut de mine pentru ca problema lor să fie rezolvată și sunt bucuros că le pot da, în sfârșit, vestea cea bună”, a mai declarat prefectul județului Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Politică Administrație
Comunicat | Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții
Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții PSD susține învestirea guvernului Veștea și își asumă gestionarea unor domenii cheie pentru redresarea economică și socială a țării. Consiliul Politic Național a decis, în unanimitate, ca Partidul Social Democrat să participe la formarea unei majorități parlamentare care […]
Ilie Bolojan, ales președinte al Partidului Național Liberal. Cine sunt membrii echipei de conducere
Ilie Bolojan, ales președinte al Partidului Național Liberal. Cine sunt membrii echipei de conducere Ilie Bolojan a fost ales duminică, 21 iunie 2026, în funcția de președinte al Partidului Național Liberal, în cadrul Congresului organizat la Romexpo. Bolojan a rămas singur în această competiție, după ce Adrian Veștea a anunțat vineri, 18 iunie 2026, că […]
PSD decide astăzi dacă susține guvernul Veștea: Ședință importantă convocată duminică. Condițiile, „economia trebuie făcută pentru oameni”
PSD decide astăzi dacă susține guvernul Veștea: Ședință importantă convocată duminică. Condițiile, „economia trebuie făcută pentru oameni” Consiliul Politic Național al PSD se reunește astăzi, 21 iunie 2026, într-o ședință cu miză politică majoră, pentru a decide dacă partidul va intra la guvernare alături de viitorul guvern Veștea sau va rămâne în opoziție. PSD condiționează […]









