Curier Județean

Prefectul Gheorghe Feneşer a anunțat rezultatul acțiunii de verificare a salubrizării cursurilor de apă

Sfarlea Ioana Raluca

Publicat

în

Recent, la nivelul judeţului Alba s-a derulat acţiunea privind verificarea salubrizării cursurilor de apă, de către comisia constituită prin Ordinul nr.112/11.03.2013 al Prefectului judeţului Alba, formată din reprezentanţi ai Instituţiei Prefectului judeţului Alba, Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Unirea” al judeţului Alba, Comisariatului Judeţean al Gărzii Naţionale de Mediu şi ai Sistemului de Gospodărire a Apelor Alba.

Prefectul judeţului Alba, Gheorghe Feneşer a dispus această amplă acţiune de control, urmare pagubelor materiale importante produse în judeţ, în urma inundaţiilor înregistrate în anii anteriori.

 „Am solicitat autorităţilor administraţiei publice locale dispunerea măsurilor privind asigurarea salubrizării cursurilor de apă de pe raza unităţilor teritorial administrative, consiliile locale, precum şi primarii având obligaţia să asigure, în condiţiile legii, curăţenia şi salubrizarea digurilor şi a malurilor, a cursurilor de apă, asanarea terenurilor insalubre şi prevenirea poluării apelor. Prin această acţiune, am verificat astfel, dacă primarii sunt adevăraţi gospodari şi au întreprins măsurile care se impun în acest sens” a declarat prefectul Gheorghe Feneşer.

În cadrul acţiunii de control s-a urmărit respectarea regulamentului privind: desfiinţarea depozitelor neorganizate de deşeuri amplasate pe albiile şi malurile cursurilor de ape, precum şi în secţiunile de scurgere a podurilor şi podeţelor ; interzicerea lucrărilor de barare sau traversare a cursurilor de apă care pot constitui obstacol în curgerea naturală a apelor; obligativitatea proprietarilor/administratorilor podurilor pentru asigurarea secţiunii optime de scurgere a apelor; interzicerea depozitării în albii sau pe malurile cursurilor de apă a materialelor de orice fel; modul în care s-au realizat/întreţinut şanţurile şi rigolele de scurgere a apelor pluviale în localităţi.

În urma verificărilor efectuate în teritoriu, s-a constatat că autorităţile publice locale au  început acţiunea de igienizare şi salubrizare a cursurilor de apă, existând hotărâri ale consiliilor locale cu privire la aprobarea programelor de salubrizare şi igienizare a localităţilor, iar în zonele în care s-au excutat lucrări de regularizare a cursurilor de apă nu există depozite de deşeuri. Totodată nu s-au depistat  spălări ale utilajelor şi agregatelor mecanice în cursurile de apă sau exploatări de agregate minerale în zonele interzise prin lege.

S-au constatat deficiențe cum ar fi: existenţa unor depozite sporadice de deşeuri amplasate pe albiile şi malurile cursurilor de ape şi existenţa de material lemnos căzut accidental în albia râurilor din zonele de munte. Din cauza condiţiilor meteorologice nefavorabile, unele autorităţi ale administraţiei publice locale au început igienizarea cursurilor de apă ce tranzitează unităţile administrativ teritoriale (R. Arieş. R. Ampoi, R. Târnava Mare,  R. Târnava Mică, R. Mureş, R. Sebeş, R. Cugir şi afluenţii acestora) mai târziu, respectiv la începutul lunii aprilie a.c.

Finalizarea acestei acţiuni s-a materializat prin încheierea notelor de constatare a situaţiei existente pe teren, fiind dispuse măsuri şi termene scurte de realizare, în vederea remedierii deficienţelor. În cazul în care, reprezentanţii Comisariatului judeţean Alba al Gărzii Naţionale de Mediu şi ai Sistemului de Gospodărire a Apelor Alba vor constata nerespectarea măsurilor dispuse în actele încheiate la data desfăşurării acţiunii, vor aplica sancţiuni  în conformitate cu prevederile legale în vigoare” a precizat prefectul judeţului Alba, domnul Gheorghe Feneşer.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

VIDEO | Adio “cașcarabetelor” din Piața Tricolorului: Ar urma să fie relocate „dincolo de șanțul cetății”. Ce spune primarul Gabriel Pleșa

Bogdan Ilea

Publicat

în

Adio “cașcarabetelor” din Piața Tricolorului: Ar urma să fie relocate „dincolo de șanțul cetății”. Ce spune primarul Gabriel Pleșa Administrația locală din Alba Iulia ia în considerare relocarea trăsurilor din Piața Tricolorului, potrivit unei declarații a primarului municipiului, Gabriel Pleșa, făcută vineri, 26 iunie 2026. Mai exact, edilul a transmis că acestea ar putea fi […]

Citește mai mult

Curier Județean

DSVSA Alba: Recomandări pentru consumul şi păstrarea alimentelor în perioada caniculară

Ioana Oprean

Publicat

în

DSVSA Alba: Recomandări pentru consumul şi păstrarea alimentelor în perioada caniculară În sezonul cald creşte riscul alterării alimentelor şi, implicit, al apariției toxiinfecțiilor alimentare. De aceea, este importantă respectarea unor măsuri simple, dar foarte eficiente pentru protejarea sănătăţii publice. Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Alba recomandă populaţiei ca, în perioadele cu temperaturi […]

Citește mai mult

Curier Județean

Jandarmii din Alba, la datorie în weekendul 27-28 iunie 2026: Vor asigura măsurile de ordine la manifestările dedicate Zilei Drapelului Național al României și la alte evenimente importante din județ

Bogdan Ilea

Publicat

în

Jandarmii din Alba, la datorie în weekendul 27-28 iunie 2026: Vor asigura măsurile de ordine la manifestările dedicate Zilei Drapelului Național al României și la alte evenimente importante din județ În perioada 26–28 iunie 2026, jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean „Avram Iancu” Alba vor fi prezenți în teren pentru asigurarea măsurilor de ordine […]

Citește mai mult