Polițist din Aiud trimis în judecată pentru corupție

tribunalul alba siglaDaniel Fănel Copil, fost angajat al Serviciului Rutier din cadrul Poliției Aiud, a fost trimis în judecată pentru corupție. Dosarul a fost înregistrat la Tribunalul Alba iar primul termen a fost fixat pe 13 ianuarie.

Daniel Copil a fost prins în flagrant, la sfârșitul lunii septembrie, în timp ce primea de la un șofer suma de 250 de lei pentru a nu scrie un proces verbal de contravenție. Șoferul respectiv fusese identificat pe radar de către echipajul de poliție conducând cu viteză mare, fără centură de siguranță, iar aplicarea tuturor măsurilor legale ar fi dus la suspendarea permisului, deoarece persoana în cauză avea deja 11 puncte de penalizare. Polițistul i-a cerut suma de 250 de lei și i-a promis că nu îi va face procesul verbal de contravenție și va scăpa fără suspendarea permisului de conducere. În noaptea de vineri spre sâmbătă, procurorii și ofițerii DGA au procedat la organizarea flagrantului, polițistul fiind prins cu banii, marcați în prealabil, asupra lui.

ELIT

Cu ocazia constatării infracţiunii flagrante şi a cercetărilor efectuate ulterior a fost găsită suma primită de agentul de poliţie şi au fost ridicate mai multe procese verbale întocmite de acesta în perioada 2010-2013, care aveau menţiunea anulat sau care nu au fost predate persoanelor contraveniente (toate cele trei exemplare)”, au precizat reprezentanții DGA la data flagrantului.

De asemenea, în urma cercetărilor Serviciul Județean Anticorupție Alba a stabilit că polițistul nu era a prima abatere de acest fel. La data de 30 ianuarie 2013, el a mai solicitat şi primit suma de 150 lei de la un lucrător din cadrul D.G.A. cu ocazia efectuării unui test de integritate, în acelaşi scop de a nu dispune măsurile legale cu ocazia constatării abaterilor contravenţionale săvârşite.

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Spor de COVID, la propriu, în Marea Britanie: 500 de lire, pentru cei care au fost depistaţi pozitiv cu coronavirus… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

12 Comentarii

Adriana 3 ianuarie 2014 at 16:16

Domnilor de la ziar inca 30.01.2013 nu a venit. Aveti grija la date. Cu trimiterea in judecata sunt de acord. Asa sa pateasca toti cei care pretind bani. Mai este in politie? Am auzit ca ar fi fost detasat disciplinar. Corect este daca se stabileste ca este vinovat sa fie trecut in rezerva.

adriana 3 ianuarie 2014 at 16:18

Scuzati critica am uitat ca am trecut in 2014.

cititor 3 ianuarie 2014 at 16:22

mda… cam asta se intampla cand te repezi sa cauti nod in papura!

Coconet de la Munte 3 ianuarie 2014 at 18:50

Adriano mai bine erai curioasa ce grad avea acest COCHIL Daniel Fanel ca poate avea vechime in politie si cu metehne vazute la inaintasii sai.Chiar ce grad avea tipul ? si daca e detasat ori dat afara de sumedenia de sefi cei arvea.

legionarul 3 ianuarie 2014 at 19:03

din pacate nu e singurul militian din gruparea aiudeana care a luat spaga , mai sunt multi altii care primesc asa zise daruri motorina , pulpe, mese, si alte jucarii., plus aranjamente ce se mai fac.au si ei oameni, protejati lor care isi fac treburile bine mersi contra altor favoruri. legea e prea slaba la noi iar majoritatea militianilor se inroleaza in politia pt a ingrosa propria avere si bunastare nu pt . binele populatiei sau pt buna desfasurare a circulatiei. asa era si inainte de 89 acum e si mai rau. din pacate..

Carcotasul 3 ianuarie 2014 at 21:28

da esti desteapta foc tu fata. de unde ai auzit tu ca se inmaneaza contravenientului toate cele 3 exemplare ale procesului verbal de contraventie. inainte sa scrii tampenii fa bine si documenteaza-te.

of,of... mai,mai! 3 ianuarie 2014 at 21:59

Domnu militian stiu ca pt. dvs e mai greu de inteles, va traduc eu: aia au gasit toate cele 3 exemplare la colegu si prietenu dvs. corupt; adica le-au gasite si pe alea care trebuiau inmanate, adica nu trebuiau sa fie la el; pricepisi acum sau trebe sa-ti desenez?

De la Munte 4 ianuarie 2014 at 14:41

Da cine e seful lor al de la oras care se tot screme sa se pensioneze ca militienii nu s-au saturat de domnie.Da la judet sefii am auzit ca tot militieni su fost pan la 89 si Radu Stroe doarme cu reforma USL-ista.Base e plin de chestori si directorul Casei de pensii MAI spuneau unii ca are 44 ani si de 2 ar fi chestor.Asa se dau gradele…?Ziceti COCHIL ce grad avea ca-n ziar e sarit si poate nu se pune rau scriitorul de articol cu sefii lui Cochil .Zi adriano.

adrian 4 ianuarie 2014 at 14:46

Din pacate,Copil,a avut „nesansa” de a fi coleg cu un „vanzator”!Ma intreb,cum a fost numai Copil demascat,deorece,regula este ca agentii opereaza numai in cuplu.Partenerul unde era?Sau acela este „vazatorul” in schimbul musamalizarii implicarii lui! Pe cand un flagrant la Mircea Puia?

Coruptii din Cazarma sun liberi 4 ianuarie 2014 at 17:06

Spaga o cer cei cu 4+ dungi pe uniforma. Cand o sa vedem si in Alba astfel de flagrante? Nu cred ca refuza unul din ei o remorca de lemne, taiate ilegal si aruncata noaptea peste gard, pentru „serivilciile de favorizare„. Din calculele mele imi reies 400 metri cubi impartit la sefimea Politiei din Alba doar anul trecut si asta doar din sursele mele. Unde este prejudiciul mai mare? Acel nenorocit care a lacomit la 250 de ron? Mai cunoastem si fragrante gen aruncat banii pe geam si in sec 2 puse catusele. Nimic nu e de mirare in tarisoara asta unde daca nu accepti mita esti condamnat. Rusinica Melitienilor

Dracoasa 5 ianuarie 2014 at 13:12

MO cOPCHIL nu te-ai gandit ca banii se fac greu si voi faceti concurs in da amenzi si lua permise.La televizor zicea ca circulistii recent au dat amenzi de sarbatori si insfacat amenzi cat pentru 6 luni din an.Cine va sumuta pe soferi ? asa sa-i ajute D-zeu cu noile amenzi marite…..cochillas era parca unul slabut si inalt…?Unde esti acum ?The End !

delia 8 ianuarie 2014 at 0:29

Daca nu ati incalca regulile de circulatie nu ar avea nici un politist treaba cu voi, domnilor inculti din Aiud! Parca m-am saturat sa trec prin Aiud sa vad cum soferii nu poarta centura de siguranta si opresc in dreptul indicatorului oprirea interzisa, atat in piata, atat pe str.Bailor cat si langa Parchet. Sfatul meu pentru politisti este sa inceapa sa dea sanctiuni drastice tuturor Aiudenilor care incalca legea! Un singur lucru nu imi place la politisti, ca nu sunt uniti si doar cativa mai tineri aplica sanctiuni in oras din cate am vazut eu, ceilalti aplica mai mult pe E81 sa nu isi faca dusmani…dar ii rog sa vada de ei ca si-au luat-o in cap…si apropo, noaptea nu am vazut agenti de rutiera prin oras, peste 80 % vinerea si sambata conduc bauti, mai ales cei care ies de la Diamond, Flora si localul acela unde trag pe nas droguri chiar langa politie, care ar trebui inchis imediat, acolo se intamlpa lucruri ingrozitoare, mi-a relatat sora mea care merge acolo ca trag prafuri pe nas in vazul tuturor! Si sora mea nici nu are 18 ani, deci minorii au acces la bauturi si nu se iau masuri impotriva acestor administratori care sunt complici la ce se intampla acolo…. eu tin la dreptate, chiar rog pe oamenii de ordine sa nu ierte pe nimeni, sa aplice legea drastic si fara temeri, si sa stiti ca sunt si astfel de politisti, tatal meu venea cu mine cu masina pe strada I.Creanga si nu purta centura, intr-o dimineata l-a oprit un politist , l-a testat cu un aparat si l-a amendat pt centura…nu m-am suparat, bine a facut deoarece tata a gresit, a incalcat o regula, ii multumesc ca l-a amendat, insa asa trebuie sa pateasca toti cei care incalca legea! Va multumesc si apreciez politia din Aiud, in cazul celui care a luat mita, justitia sa isi faca datoria, dar nu sunt altii vinovati pt ce a facut unul, fiecare raspunde individual!