Poate fi considerată inconștiența la volan, în anumite cazuri, tentativă de crimă? Scenariu halucinant pe o autostradă din România
Poate fi considerată inconștiența la volan, în anumite cazuri, tentativă de crimă? Scenariu halucinant pe o autostradă din România
Sancțiunea contravențională pentru circulația pe contrasens este de 870-1160 lei, cu posibilitatea de a plăti 435 lei în 15 zile și suspendarea dreptului de a conduce pe o perioadă de 60 de zile. Cam aceasta ar fi „pedeapsa” pe care un șofer de o inconștiență rară o poate „încasa” în România în momentul de față. Pe cine să sperie?
Avem o rată a mortalității datorată accidentelor rutiere ieșită din comun, suntem „campioni” la nivel european și chiar global, adeseori, pentru a ne scuza punem totul pe seama infrastructurii rutiere precare, a drumurilor de slabă calitate, atunci când ele și există, e drept la asta nu suntem campioni.
„Pedepsele” aplicate în România sunt indirect proporționale cu situația și inconștiența actuală, suntem blânzi cu cei ce nu sunt asemeni cu semenii lor, îi iertăm și încă ne bucurăm să „pompăm” bani la bugetul de stat prin amenzi, prea puțin ne punem problema de prevenție și nu avem încă curajul să aplicăm acea putere a exemplului, condusul preventiv rămâne un mit și o teorie.
„Cultul” condusului preventiv încă este o chestiune pentru „fraieri”, șmecherii fac ce vor, și-n fond ce să îi oprească? Câteva bancnote albastre? Asta să le atragă atenția că oricând, prin inconștiența lor pot să curme viața unui om, ori a mai multora? Și stai să te întrebi, cum și prin ce mijloace au reușit astfel de indivizi, ce conduc bolizi puternici, să-și procure un carnet de șofer, ce, printre altele, reprezintă și o sumă de responsabilități.
Îl felicit pe conducătorul auto într-atât de vigilent încât a înțeles că în România circuli cu ochii în patru, că nu a stat relaxat atunci când un pericol relativ imposibil i-a „tăiat” calea, fiindcă cei mai mulți dintre noi nici nu am fi luat în considerare una ca asta și nu ne-am fi putut imagina că așa ceva se și poate întâmpla !
124 de kilometri la oră avea conducătorul autoturismului ce conduce regulamentar, iar oricât ar fi avut „bizonul”, chiar și fără să cunoști elemente de fizică elementară, poți să realizezi că, fără o atenție sporită, s-ar fi lăsat cu „praf și pulbere”. Chiar așa? Să conduci pe contrasens pe banda de viteză?
Ș-apoi revenind la primul rând, este aceasta o pedeapsă justă, normală? Nu este acest act de inconștiență o tentativă de crimă? Atunci când dintr-o doză fantastică de noroc nu se lasă cu un dezastru? Ș-apoi peste 60 de zile să îl invităm pe „bizon” înapoi la loteria traficului rutier din România?
sursa video : Facebook.com
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]









