Pierderi enorme în turism, la nivelul Uniunii Europene, cauzate de pandemia de COVID-19. STUDIU
Anul trecut, statele Uniunii Europene au înregistrat, din cauza pandemiei, pierderi enorme la nivelul turismului, de la o scădere cu 48% a sosirilor internaționale în Austria și până la 84% în Cipru, arată europarlamentarul USR PLUS Vlad Gheorghe.
Mai mult, subliniază acesta, până la 60% dintre cele peste 2,4 milioane de locuri de muncă în domeniul turistic la nivelul UE sunt în pericol.
”În timp ce experții vorbesc deja despre valul al treilea al pandemiei, restricțiile de călătorie la nivel european vor fi cel mai probabil extinse până cel puțin la jumătatea anului viitor. În România, în 2020, numărul general de turiști a scăzut cu mai mult de 50% față de anul precedent, iar sosirile internaționale au scăzut cu 80%. Aceleași scăderi dramatice au fost înregistrate peste tot în UE, dar impactul este uriaș mai ales pentru acele țări în care turismul este o porțiune majoră din PIB, precum Grecia sau Italia. Încă un sezon estival, încă un an cu aceleași cifre ar avea urmări dezastruoase”, atrage atenția europarlamentarul.
Potrivit acestuia, certificatul va menționa date privind vaccinarea împotriva Covid-19, un test RT-PCR negativ sau elemente care să certifice însănătoșirea după infectarea cu noul coronavirus.
”Aproximativ 10% din Produsul Intern Brut al Uniunii Europene provine din turism. Scopul acestui document nu este să îngreuneze mobilitatea în UE, dimpotrivă. Toate economiile au suferit pierderi în urma pandemiei, iar turismul este una dintre cele mai greu lovite industrii. Un singur certificat verde care să fie agreat și recunoscut la nivel european ar fi o măsură care să simplifice călătoriile în țările Uniunii, mai ales că noul coronavirus nu pare să ne permită prea curând revenirea la normalitate. Cu siguranță, decizia statelor membre va fi suverană, iar libertatea de mișcare nu va fi condiționată de acest document. Trebuie spus însă că pentru cetățenii care nu pot sau nu vor să prezinte una cele trei variante (vaccinare, testare, dovadă a însănătoșirii) vor fi în continuare aplicate restricțiile cu care suntem deja familiarizați, precum carantinarea timp de 7-14 zile, în funcție de regulile fiecărei țări europene în acest sens”, este de părere Vlad Gheorghe.
Europarlamentarul USRPLUS Vlad Gheorghe este membru supleant al Comisiei de Transport și Turism, membru în Comisia pentru bugete și supleant în Comisia pentru petiții și Comisia specială pentru lupta împotriva cancerului.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
24-25 iunie 2026 | Alertă de caniculă și furtuni în Alba și alte zone ale țării: Anunțul meteorologilor
Alertă de caniculă și furtuni în Alba și alte zone ale țării: Anunțul meteorologilor Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare și două atenționări Cod Galben valabile în perioada 24–25 iunie, care anunță o evoluție a vremii de la instabilitate atmosferică accentuată la temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic. Furtuni, ploi torențiale și […]
Evaluarea Națională 2026 la Matematică: Astăzi are loc a doua probă scrisă. CALENDAR COMPLET
Evaluarea Națională 2026 la Matematică: Astăzi are loc a doua probă scrisă. CALENDAR COMPLET Luni, 22 iunie 2026, s-a desfășurat prima probă scrisă din cadrul Evaluării Naționale a absolvenților de clasa a VIII-a (Limba și literatura română) – sesiunea 2026. În județul Alba au fost prezenți 2.383 de candidați din cei 2,440 înscriși. Nu s-au […]
Pensionarea anticipată 2026: Vechimea necesară și penalizările aplicate. Perioade care nu sunt luate în calcul
Pensionarea anticipată 2026: Vechimea necesară și penalizările aplicate. Perioade care nu sunt luate în calcul Românii care vor ieși din câmpul muncii înainte de atingerea vârstei standard de pensionare trebuie să țină cont de regulile introduse prin noua lege a pensiilor. În 2026, accesul la pensia anticipată este posibil doar pentru persoanele care îndeplinesc anumite […]







