Curier Județean

Peste 160 de săli de clasă vor fi modernizate la Sebeș: „Bugetul municipal pentru educație se îmbogățește cu 11 milioane de lei, finanțare nerambursabilă obținută de primărie”

Ioana Oprean

Publicat

în

Peste 160 de săli de clasă vor fi modernizate la Sebeș: „Bugetul municipal pentru educație se îmbogățește cu 11 milioane de lei, finanțare nerambursabilă obținută de primărie”

Primăria Municipiului Sebeș a obținut o finanțare nerambursabilă din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) pentru proiectul „Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ din Municipiul Sebeș” în valoare totală de 11.074.120,96 lei, cu o contribuție de la bugetul local de 186.627,70 lei.

Prin intermediul acestui proiect, toate unitățile de învățământ din Sebeș (grădinițe, școli și licee) vor putea beneficia de înnoirea bazei materiale prin dotarea cu echipamente și elemente de mobilier moderne, cu accent pe digitalizare: table interactive, sisteme de tip desktop și sisteme all-in-one, sisteme video și de sunet, camere pentru videoconferințe, imprimante și scannere, dotări specifice laboratoarelor de științe și de informatică, dotări și mobilier pentru săli de clasă, ateliere de practică și săli de sport.

Obiectivul proiectului vizează transformarea digitală a școlilor, dezvoltarea competențelor digitale ale elevilor, echiparea atelierelor de practică din unitățile de învățământ profesional și tehnic, crearea unei infrastructuri de calitate, a unui sistem de educație performant și a unor servicii esențiale privind oferta educațională, în vederea asigurării participării la un proces educațional de calitate, modern și incluziv.

Se va realiza echiparea cabinetelor, a cabinetelor de asistență psihopedagogică și a laboratoarelor de științe, precum și înființarea unora noi, și echiparea atelierelor de practică, inclusiv cu componente digitale specifice domeniului de calificare.

Rezultatele proiectului se vor regăsi în toate grădinițele, școlile și liceele Sebeșului:

-dotarea cu echipamente de tehnologie a informației (TIC) a sălilor de clasă existente – 160 de săli de clasă;

-dotarea cu mobilier și materiale didactice a sălilor de clasă existente – 169 de săli de clasă;

-dotarea cu echipamente TIC a laboratoarelor de informatică – 6 laboratoare;

-dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipament digital a laboratoarelor de științe (fizică, chimie, biologie) – 6 laboratoare de științe;

-dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipament digital a cabinetelor școlare – 6 cabinete școlare;

-dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipament digital a cabinetelor de consiliere și asistență – 7 cabinete;

-dotarea cu mobilier și materiale didactice a sălilor de sport – 6 săli de sport.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Unde se vor susține în Alba testările pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026

Ioana Oprean

Publicat

în

Unde se vor susține în Alba testările pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026 Începând cu data de 1 iulie 2026, testările privind cunoașterea regulilor de circulație, necesare pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, NU se mai susțin la Serviciul Rutier Alba, a […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau

Ioana Oprean

Publicat

în

Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau Doi bărbați din Alba Iulia au fost scoși din trafic după ce au fost depistați conducând băuți pe DN1, respectiv pe Bulevardul Încoronării din municipiul-reședință de județ.  Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 07.20, polițiștii Biroului Drumuri Naționale […]

Citește mai mult

Curier Județean

ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 20.52, Poliția Municipiului Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Valea Frumoasei din municipiu, a avut loc […]

Citește mai mult